Перезапуск ДБР: експерт розповів про особливості цього процесу (ВІДЕО)

Фото UATV

Верховна Рада підтримала правку до законопроєкту “Про внесення змін до закону України “Про Державне бюро розслідувань“, яка передбачає дострокове припинення повноважень директора ДБР і його заступників.

Як повідомив у студії UATV засновник організації StateWatch Олександр Леменов, потреба в таких змінах виникла через відсутність очікуваних результатів.

“У 2015 році було проголосовано законопроєкт, який, ставши законом, не зовсім відповідав тій ідеї, принципам, які хотіли закласти попередньо. Іншими словами, у ДБР мало перейти повністю все слідство від Генеральної прокуратури. І за півтора року конкурсна комісія, яка складалася з 9 членів (по три від парламенту, уряду та президента України), не могла між собою скоординувати дії, кого обрати директором і двома заступниками. Внаслідок цих політичних домовленостей між “Народним фронтом” і БПП все ж вдалося зібрати певну конструкцію, але вона не запрацювала. І ось зараз ми маємо рік чіткої роботи з набраним персоналом, маю на увазі слідчих і службовців безпосередньо ДБР. Ми побачили, що результатів немає”, – каже гість студії.

Леменов зазначив, що експертне середовище й активісти підтримують перезапуск керівництва ДБР.

Гість студії повідомив, яких змін у роботі ДБР варто очікувати. Зокрема, фактично керівник цього органу буде вправі приймати всі рішення одноосібно. За словами Леменова, це важливий і не надто небезпечний момент.

“Ключова проблема виникала в чому? Були певні повноваження, які передавалися безпосередньо директорові. Цим директором залишався Роман Труба. Якщо ми говоримо про новий конкурс за участю міжнародників і парламенту (буде делеговано 3 члени конкурсної комісії), і якщо ми поборемося за склад конкурсної комісії, жодних ризиків не очікується”, – запевняє експерт.

Водночас, як зазначив засновник організації StateWatch, є певні нюанси.

“Спочатку в президентському законопроєкті фігурувало те, що буде не 1500 співробітників, а незрозуміла кількість, яка встановлюватиметься Кабміном. Сподіваюся, що цей момент буде врегульовано. Другий момент – переведення співробітників інших органів правопорядку без конкурсу. Це велика проблема, цього у жодному разі допускати не можна”, – говорить він.

Також гість студії прокоментував інформацію про те, що провадження у злочинах проти Майдану передадуть ДБР.

“Це ж не вчора виникла ця ідея. З 2012 року, плюс-мінус, розуміли, що перейде слідство від Генеральної прокуратури, і потім вже після Євромайдану чітко знали, що прокуратура не може вічно розслідувати, що кудись доведеться передавати. Є проблеми, які можуть спіткати нас у контексті цього процесу. Зовнішні – це, звичайно ж, “зливи” інформації. У мене постає питання: звідки Андрій Портнов, який був юристом Януковича, знає певні деталі кримінальних проваджень і може через свій Telegram-канал викликати свідків на допит? Ніяк, це тільки “злив”. Друге – як може Портнов наперед озвучувати, що комусь буде підозра? Це, знову ж таки, “злив”. Третій момент – всередині ДБР створено підрозділ (щодо розслідування злочинів проти активістів Майдану, – ред.). Кажуть, що відібрали найдосвідченіших із тих слідчих, які є. Але деякі з них мають по три-чотири місяці досвіду роботи”, – сказав Леменов.

Прямий ефір