Парк “Беремицьке”: відродження життя таким, яким воно було тисячі років тому (ВІДЕО)

Скрін із відео

Порита льодовиками й загартована вітрами долина Десни. На перший погляд цей край, покритий поодинокими лісовими острівцями, здається пустельним. Насправді тут відроджується життя таким, яким воно було тисячі років тому. Людина намагається повернути цій місцині дику первозданну природу, коли тут був густий ліс із підліском і ягідниками, а в ньому кипіло життя, де мешкали комахи, прилітали птахи і полювали хижаки. Це єдиний ревайлдинг-проект в Україні – спроба повернути куточок чернігівської землі “назад у дикість”. Це парк природи “Беремицьке”.

Село Беремицьке в Чернігівській області невипадково вибрали для створення парку природи. 60 га порожніх безлюдних земель на одному з берегів долини Десни. Річка протікає в чотирьох кілометрах від парку. Неоднорідний ландшафт, де долини й балки перемежовуються лісовими та степовими ділянками, говорить про перехід лісостепу в зону мішаних лісів південного Полісся. Здається, що тут незаймана природа. Насправді ж за тисячоліття людина істотно змінила цей край: винищуючи тварин набагато більше, ніж їй потрібно було для прожитку, і надміру вирубуючи ліс, перетворюючи ці місця на сільгоспугіддя. Але тепер ці землі втратили для людини господарську цінність. Покинуті та безлюдні – вони приречені на сотні років самостійного відновлення.

Років п’ять тому команда ентузіастів вирішила повернути цим землям первозданний вигляд.

“Із розвитком науково-технічного прогресу залишається все більше спустошених земель, які опинилися покинутими. Природа тут відновлюється, але це відбувається дуже повільно. На це піде тисяча років… І ми вирішили почати відновлювальну діяльність. Можна сказати, реставрацію природи, щоб допомогти їй повернути свій первозданний вигляд”, – говорить Антон Неліп, керівник проекту “Парк природи “Беремицьке”.

Знадобилося близько двох років, щоб підготувати землю парку для прийому перших непарно- і парнокопитних тварин. Для початку ці місця облагородили, прибрали гілля, створили штучні водойми, облаштували годівниці. Одними з перших на землю обітовану повернули тарпаноподібних коней за фенотипом наближених до вимерлого тарпана. Зараз тваринний світ парку поповнюється різними видами тварин.

Все більше тутешні місця набувають рис, звичних для древніх чернігівських князів. Тепер тут не в дивину побачити козулю чи оленя, упевнено в цих природних апартаментах почуваються себе дикі коні, їхні пасовищ ніхто не обмежує. Тепер і в рослин з’явився шанс урізноманітнити видовий склад та як слід розростися, залучаючи сюди чимало комах, а отже й птахів.

Вже помічено близько сімдесяти видів: тих, котрі гніздяться, і тих, які на прольоті. З роками ліс заживе своїм колишнім життям, все більше з’являтиметься молодих дерев, багатих ягідників.

У це важко повірити, але мине не так багато часу, і сталий екологічний баланс у цьому окремо взятому природному куточку дозволить нам опинитися в зовсім дикому лісі – такому, яким він був тисячоліття тому.

Більше випусків про унікальні природні заповідники нашої країни дивіться у програмі “Незвідана Україна” за посиланням.

Прямий ефір