Олексій Дорошенко розповів, як зміняться ціни на продукти та ліки після карантину (ВІДЕО)

Фото Facebook Alexey Doroshenko

У березні та квітні цього року сильно подорожчали деякі продукти. Але вже зараз докарантинні ціни повернулися на більшу частину з них, крім цибулі та картоплі, які так і залишаються досить дорогими. На вартість продуктів вплинуть також зміни в агросфері – жителі сіл перестали займатися вирощуванням деяких сільськогосподарських культур, при цьому фермери та агробізнес ще не зайняли цю нішу.

Про це розповів голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко в інтерв’ю телеканалу “Дом“, інформує UATV.

Як контролюються ціни на продукти, засоби індивідуального захисту, дезінфектори та фармпрепарати?

– Важко сказати про те, як контролюються, якщо фактично ми розуміємо, що цей режим був введений не так давно, з 18 травня. Можу точно сказати, що всі рітейлери, продуктові, торговельні та аптечні мережі вже почали це робити. Тому що вони розуміють відповідальність, яку понесуть в разі, якщо не будуть вносити таку інформацію, і звичайно вони розраховують на те, що держава в такий складний момент не накладе на них штраф за ті речі, які ми з вами бачили в березні, коли підвищувалися ціни на засоби індивідуального захисту і дезінфектори, а в продуктових торгових мережах – на продукти харчування. Тому на сьогоднішній день я б сказав, що всі, хто займається роздрібною торгівлею (як аптечною, так і продуктовою), розраховують, що держава, скажімо так, “не помітить” те підвищення цін, яке було. Відповідно, вони зараз дуже слухняні.

Але свідомі українці, які регулярно ходять в магазин купувати ті чи інші товари, бачать, як ціни або знижуються, або ростуть. Як покупці можуть контролювати та повідомляти про порушення ціноутворення? Кому писати, дзвонити, куди скаржитися?

– Та нікому не можуть писати покупці, тільки в соціальні мережі. Але соціальні мережі на сьогоднішній день моніторять всі. Водночас функцію помічати і транслювати в державні органи, зокрема і в Міністерство економічного розвитку, і в Антимонопольний комітет, і в Міністерство аграрної політики, завжди виконувала наша Асоціація постачальників торговельних мереж. Ми помічали те, що росли в ціні і гречка, і яйця курячі, і куряче м’ясо, а також інші товари, і завжди про це повідомляли. І на підставі цього держава нерідко відкривала розслідування проти певних виробників або розпочинала дослідження щодо окремих продуктів.

На сьогоднішній день ми розуміємо, що поступилися “пальмою першості” Держспоживслужбі, яка вже веде реєстр. Це насправді вже не державне регулювання цін на соціальні продукти харчування, а моніторинг цін. Але в будь-якому випадку ми розуміємо, що це зараз ефективно, тому що в березні ми з вами бачили істотне підвищення цін на основні продукти харчування, а ось в квітні ціни вже пішли вниз. І це є заслугою державних органів. І відповідно вони залучили мене до роботи в галузі виробничої безпеки, і ми з вами бачили, що при політичному бажанні, при політичній волі все можливо.

Тому я вважаю так: якщо цей реєстр покаже свою ефективність, він зможе працювати не тільки в період пандемії, на який і введений державою моніторинг цін на дезінфектори, фармпрепарати та продукти, а й після того, як пандемія фактично зійде нанівець.

Ось ви говорите про те, що в березні та квітні було видно стрибок цін на певний ряд продуктів. Коли, на вашу думку, ці ціни повернуться до показників докарантинного періоду?

– Насправді ми бачили, що стосовно більшої частини продуктів ці ціни вже повернулися. Єдине, що однозначно суттєво подорожчало – це цибуля та картопля. Але ми, на жаль, в останні три роки не забезпечуємо себе овочами борщового набору. Окремих культур ми вирощуємо більше. Наприклад, цибулі, яка ще й добре експортується з України. З картоплею у нас теж проблема, тому що бабусі й дідусі, які працювали раніше на городах, останні три роки перестали це робити, що відразу ж позначилося на державній статистиці. І ми з вами зараз імпортуємо і картоплю.

Що стосується інших овочів, тут все більш-менш нормально. Тому ми бачимо, що більшість цін повернулося. У 2020-му році, якщо нічого кардинально поганого не буде відбуватися, горизонт планування невеликий. В Європі та США звикли планувати на три, на п’ять років. На сьогоднішній день в кращому випадку планують на місяць-три. Тому ми з вами точно не можемо розуміти, які будуть світові ціни на зерно, на ті ж продукти, які ми з вами споживаємо. Це означає, що і внутрішня ціна, за якою ми з вами будемо купувати, приходячи в магазини, остаточно не зрозуміла. Але якщо в березні ми бачили істотне зростання цін не тільки в Україні, але й в усьому світі, в квітні ціни пішли вниз. І швидше за все до кінця року крім як на цибулю та картоплю ми з вами не будемо бачити істотного підвищення цін. Відносно овочів – ми вже звикли, що з 2017-го року ціни на них стрибають то вгору, то вниз.

Чимала частина українців сподівається на свої городи. Те, що вони в результаті отримують влітку і восени, самі вживають в їжу та продають на ринках. Через карантин не ходив громадський транспорт, і багато хто не дістався на городи і пропустив весняну посадку. Це вплине на збільшення попиту і на зростання цін?

– Однозначно вплине. Як я вже сказав, ми з вами вже кілька років спостерігаємо якраз уповільнення доходів по домогосподарствах – городах або присадибних господарствах. Наприклад, за даними тільки на 2018 рік збір врожаю зменшився на 20% відразу ж, а це, перш за все, картопля. Ми бачимо, що країна протягом декількох років прийшла до того, що не може зараз себе забезпечувати картоплею. Швидше за все, прийшла зміна поколінь. Ті, хто традиційно звик вирощувати картоплю та інші овочі незалежно від їх цін, щоб забезпечити себе на зиму, продавали надлишок по будь-якій ціні. Через це склалося так, що вартість певних культур не була економічно обґрунтованою. Відповідно фермери, агробізнес не хотіли ними займатися. Ось коли зараз бабусі та дідусі фактично пішли з цього поля, то виявилося, що фермери ще не готові їх замінити. І ось поступово ми з вами бачимо витіснення домогосподарств промисловим виробництвом. Але на це знадобиться час.

Як карантин, а також посуха, врожайність вплинуть на наповнення бюджету, адже дуже багато сільгосппродукції йде на експорт?

– Багато в чому забезпечило непоганий урожай в цьому році не тільки в Україні, але і в світі те, що в травні пішов хороший дощ. Швидше за все ми з вами побачимо, що посуха, яка вразила Одеську область, а також деякі райони Миколаївської та Херсонської областей, фактично на цьому зупиниться. Тому, найімовірніше, ми з вами будемо з хорошим врожаєм цього року.

Прямой эфир