Неефективне використання: гідрогеолог розповів про стан води в Україні (ВІДЕО)

Фото з сайта goloskarpat.info

У деяких регіонах України вже зараз спостерігається нестача питної води. Невдовзі це питання може стати дуже болючим для всієї України, зокрема й для тимчасово окупованих територій.

У новому випуску програми “5 вопросов на злобу дня” гідрогеолог і доктор технічних наук Євген Яковлєв розповів про запаси води в країні, про те, які регіони страждають найбільше, яка ситуація з водою на Донбасі, і що потрібно зробити, щоб уникнути критичного становища.

– Як ви оцінюєте ситуацію з нестачею питної води в нашій країні?

РНБО назвала рівень браку води загрозою національній безпеці України. Наша країна за градацією ООН належить до маловодних держав. Але ми використовуємо в три-п’ять разів більше води, ніж європейські країни. В середньому в нас формується приблизно 50 млрд кубометрів поверхневих вод і до 20 млрд кубометрів підземних вод. Сьогодні ми вийшли на використання більше половини тих ресурсів, які формуються в умовах сучасного клімату.

– Вчені говорять, що ми споживаємо приблизно 200 літрів води в день, порівняно з німцями, у яких 130 л. Хоча у німців запаси набагато більші.

– При цьому не варто забувати, що іноді на середньостатистичного українця припадало й 350 літрів води на добу, а в Києві навіть 400 л. Втрачаємо ми приблизно 50% води та тепла в мережах на території міст. Тому половина міст України в умовах дефіциту води – під загрозою підтоплення. Свого часу в Інституті проблем національної безпеки робили оцінку водно-екологічного стану міст. Виявилося, що втрати тепла перевищують 3 млн т умовного палива, а втрати води перевищують 5 млрд євро щорічно.

– Які регіони найбільше страждають від дефіциту води?

– Напружений водно-екологічний баланс спостерігається в південному регіоні України – Причорномор’ї (Одеська, Херсонська, Миколаївська області, південь Запорізької області. Як не дивно, сьогодні до числа вододефіцитних регіонів можна віднести Полісся. Не так давно з ініціативи керівника Українського товариства охорони птахів мені довелося з колегами брати участь в дослідженні водно-болотних угідь Полісся. Виявилося, що сьогодні при цьому дефіциті води, при зниженні рівня ґрунтових вод завдяки впливу осушувальних мереж, ми маємо зменшення озер, зменшення стоку річок.

Наприклад, озеро Світязь сьогодні зменшило своє дзеркало до 50% . У нас спостерігається не тільки вплив клімату, але й вплив попередніх маловодних п’яти років. В Україні врегульовано понад 70% стоку, не лише Дніпровський каскад. Нам загрожує погіршення якості поверхневих вод, які дають 70% питного водопостачання.

– Що зараз з водою на Донбасі і яка ситуація в цьому регіоні з водними ресурсами?

– Сьогодні на Донбасі затоплюється понад 80% шахт. Шахтні води підіймаються на поверхню і починають перетікати в малі річки, підтоплювати міста та перетікати в Сіверський Донець, який напуває 70% населення Донецької області.

– Чим це небезпечно?

– Шахтні води несуть з собою забруднення. Нафтопродукти, метал, хімічні сполуки з шахт розчиняються в цих водах.

– Чи робить щось окупаційна “влада” для вирішення цього питання?

– Псевдовлада поводиться егоїстично. Вона створила у себе (в ОРДЛО – ред.) фрагменти захисту утримання рівня вод на безпечному рівні, але без урахування того, що вони перебувають на вододілі. ОРДЛО розташовуються вище підконтрольної нам території. Бойовики формують загрозу затоплення шахт на вільній території України. Це вже відбувається в Першотравневій групі шахт. У нас є три загрози: водобалансна, кліматична й незбалансоване закриття на непідконтрольній території.

– Що робити, щоб уникнути дефіциту води й цих проблем?

– Потрібно терміново сформувати державну водну стратегію, виконати реальну оцінку стану поверхневих і підземних вод, вийти на обґрунтування наукових норм водокористування, щоб ми сьогодні не зробили ситуацію ще гірше.

Більше випусків програми “5 вопросов на злобу дня” дивіться за посиланням.

Прямой эфир