На зустрічі в Нормандському форматі потрібно обговорити два важливих блоки питань, – Юлія Каплан (ВІДЕО)

Скрін з відео

Кожна з країн-учасниць вже підтвердила, що зустріч в Нормандському форматі буде проведена в Парижі 9 грудня. Те, що ця дата була визначена так швидко і підійшла для всіх сторін, говорить про те, що всі учасники зацікавлені в переговорах.

Про це в студії телеканалу UATV розповіла експерт аналітичного центру “Фабрика думки “Донбас”, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Юлія Каплан.

За словами гості студії, Україна, Росія, Франція та Німеччина мають обговорити два великі блоки питань.

“Про що говоритимуть сторони під час зустрічі в Нормандському форматі, можна тільки припускати. Але мають бути два великі блоки – це питання безпеки (це наше питання до Росії) і політичний аспект (це питання вже до України). Ці два блоки мають бути узгоджені “, – сказала Юлія Каплан.

Зустріч може пройти за чотирма основними сценаріями, зазначає експерт. Від того, який з них буде обраний, залежать її результати. Перший, про який також раніше говорив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко – це прорив.

“Цього теж не потрібно виключати. Це означає просунутися в межах тієї основної логіки Нормандського формату і Мінських угод, того, що вже було досягнуто раніше, розробивши, запропонувавши або погодивши нову послідовність виконання Мінських угод. Це може бути проривом”, – говорить Каплан.

Другий сценарій – робити те ж саме, але в довготривалій перспективі. Тобто, продовжувати працювати в межах Мінських угод і в Нормандському форматі, але робити це обережніше і послідовніше.

Третій сценарій: на мій погляд, це може бути абсолютно новий документ або нові домовленості. Тому що насправді може статися визнання того, що умови змінилися, і Мінські угоди в тому форматі, в якому вони були прийняті тоді, на сьогоднішній день нездійсненні, вони просто застаріли, і потрібен їх перегляд та оновлення під нинішні умови та обставини”, – зазначає гостя студії.

Четвертий варіант – вийти з Мінських угод, якщо ті вимоги, які виставлятимуть сторони, зокрема Російська Федерація, будуть загрозою для національних інтересів, територіальної цілісності в цілому, тобто, будуть переходити якісь “червоні лінії”, які має Україна.

Але ймовірність того, що Україна просто вийде з Мінського процесу – невелика, каже Юлія Каплан. Найімовірніше, його можуть “відкласти” і використовувати в цей час інші інструменти.

Читайте також: Росія гальмує Нормандський саміт: експосол прокоментував ситуацію (ВІДЕО)

Прямий ефір