Мирослав Слабошпицький: На 2020 рік заплановано зйомки нового фільму про Чорнобиль (ВІДЕО)

Скрін з відео

“Антропоцен” – фільм, над яким почав роботу режисер Мирослав Слабошпицький, автор фільму “Плем’я” (2014 року). За його словами, нову картину буде присвячено темі Чорнобиля. Ідея зняти кіно з’явилася у режисера більш ніж 20 років тому, але тоді він зіткнувся з цензурою.

Подробиці про підготовку картини, а також про створений американським телеканалом НВО міні-серіалі “Чорнобиль” в інтерв’ю UATV розповів Мирослав Слабошпицький.

– Хотів би почати з сюжету кінострічки. Що ми побачимо?

– У нас є презентаційний тизер. Взагалі Чорнобильська зона – ніби якась планета, якийсь окремий світ. Була б моя воля, запустив би лінію різножанрових картин і історій, пов’язаних із цим місцем. Я колись зробив короткометражний фільм “Ядерні відходи” про Чорнобильську зону. Він висувався на приз Європейської кіноакадемії.

Що ж до цієї картини, у нас в презентації написано “Космічна Одіссея двох дозиметристів у Чорнобильській зоні відчуження”. Не хочу переказувати сюжет, тому що буде нецікаво.

– Усі зйомки відбуватимуться всередині території Зони відчуження, бо в цьому весь сенс. Припустімо, Олександр Міндадзе не міг зняти “В суботу” в Чорнобилі, тому що у них в кадрі відбувається аварія, та не можна у зруйнованій Прип’яті зняти це ж місто до аварії, тому вони знайшли іншу локацію. До речі, продюсером “В суботу” був теж Олег Кохан.

– Чи складно отримати дозвіл на роботи в Зоні відчуження й на території ЧАЕС?

– У нас великий досвід, я в 1997 році почав туди їздити і знімати для телебачення. До того ж, “Антропоцен” розробляється вже років п’ять із різними варіаціями. Все можна вирішити й усе можливо, хоч і досить забюрократизовано, та це зрозуміло, тому що особлива територія.

– Президент обіцяє зробити з зони “туристичну Мекку”, розбюрократизувати цей процес.

– Чорнобиль, власне, і є “туристичною Меккою”, є ціла субкультура сталкерів, є закриті спільноти, куди входять сталкери з України, Росії, Білорусі, Польщі, Франції. Існує велика кількість фірм, які надають туристичні послуги.

У 1997 році це було видовище, яке просто виносило мозок. Ти їдеш вулицею, ще не встиг вирости ліс у місті Прип’ять. Дивишся – магазин. Ти заходиш туди, там стоїть касовий апарат, прилавки. Або знаменита Розсоха – величезна територія, вся заставлена технікою: тягачі, пожежні машини, танки, вертольоти. Зараз це все порізане на метал, ліквідовано. Музеїфікація свого часу не відбулася, багато втрачено, це дуже сумно.

– Ви згадали 1997-й, коли почали працювати над цією картиною. Я так розумію, роботи припинилися через якийсь конфлікт?

– Не зовсім так. Я працював в агентстві “Чорнобильінтерінформ” – структура при МНС, яка займалася Чорнобилем. Ми їздили на всякі шахти, які вибухнули, сиділи в Чорнобилі тижнями – там було, що робити. З’явилося близько п’яти різних сценаріїв про Чорнобиль, частину з них ніколи не буде реалізовано, зокрема сценарій “Чорнобильський Робінзон”. Конфліктність ситуації полягала в тому, що Держкіно його тоді не підтримало.

– Що стосується відносин із Держкіно зараз. Ось ви 27 липня представляли на їхній сесії стрічку. Які шанси, що Держкіно візьметься за її фінансування?

– У нас є приватні гроші. Я зняв “Плем’я”, це найтитулованіший фільм в історії України. Природно, що “чорнобильський” проект стоїть у виш-листах очікування. Було б дивно, починаючи “чорнобильський” фільм, не запропонувати Держкіно взяти участь у цьому.

– Якою була реакція?

– Вони включили нас у план – із зобов’язанням, що ми не будемо просити грошей до 2020 року. Теоретично все відбулося. Думаю, що в наступному році все дізнаємося.

– Ви плануєте приступити до зйомок фільму в 2020 році?

– Швидше за все так.

– А на якому етапі кастинг?

– У нас не так багато дійових осіб. Головне пов’язано із зіркою, узгодженням графіків.

– Ім’я зірки розкриєте?

– Ні. Не можу зараз, рано.

– Хоча б напрям…

– Чоловік, американець або англієць.

– Як вважаєте, чому зараз тема Чорнобиля на слуху?

– Саме зараз – через серіал “Чорнобиль”.

– Ви в одному з інтерв’ю пропонували дати авторам серіалу “Чорнобиль” Шевченківську премію…

– Це зовсім недавно, коли пішла медійна історія з “Антропоценом”, усі журналісти запитували про порівняння.

Так вийшло, що я є членом Шевченківського комітету. Коли я говорив, що висунемо серіал “Чорнобиль”, діяв у межах своїх повноважень, тому що мені наказано статутом Шевченківського комітету протягом року моніторити культурну ситуацію в країні, знаходити цікаві об’єкти та вносити їх на розгляд комітету на предмет присудження премії.

– Як вважаєте, чому настільки близький Україні і зрозумілий фільм зняла американська компанія, а не українська?

– Універсальність – це “альфа й омега” великого американського кіно. Такий видатний серіал не міг бути знятий в Україні. Чому всі дивляться американське кіно? Бо є якась універсальність, яка здатна достукатися до кожного глядача. Неважливо, “Чорнобиль” це чи “Месники”, чи ще якийсь фільм.

Прямий ефір