Микола Амосов – геніальний хірург, який врятував серця тисяч людей (ВІДЕО)

Програма "Ті, що змінили світ" розповідає про великого вченого, котрий визначив обличчя України ХХ століття

uatv
11.12.2018

Скрін із відео

Микола Амосов рятував життя, мріяв перемогти старіння і створити машину, яка ставила б безпомилковий діагноз, пропонувала потрібну схему лікування. На його долонях майже щодня протягом 45 років лежало живе людське серце, яке потребувало допомоги.

Лікар, інженер, кібернетик, письменник, громадський діяч, учений, мислитель, професор і академік – Микола Амосов. Майбутній хірург був сином акушерки. Мати виховувала хлопчика одна. Жили вони буквально за межею бідності.

Після школи він пішов до технікуму, далі – на лісозавод в Архангельську. Потім Амосов вступає на заочне відділення інженерного інституту. Бачить себе винахідником, проектує лісоукладочні машини. Але незабаром вирішує пов’язати себе з медициною. Він навчався всього лише на 3-му курсі, а вже викладав у медичній школі. Всі ці роки мріє стати вченим. Захоплюється фізіологією і навіть створює проект штучного серця.

За словами Амосова, йому все одно нудно. Тому він відновлюється на заочному відділенні індустріального інституту, створює проект літака з паровим двигуном. Пізніше ці навички стали в нагоді під час розробки унікальної медичної апаратури.

Амосов ще не встиг звикнути до ординаторської роботи в лікарні, як вогонь Другої світової війни охопив і його Вітчизну.

“Це грудень 1943 року, я – провідний хірург польового рухомого госпіталю на 200 ліжок, який має 5 лікарів, ми розташовані в селі Хоробичі. У нас 2300 поранених, у нас школа і 400 з гаком сільських будинків, де покотом лежать важкі лежачі поранені, а ми повинні їх якось обслужити, якось перев’язати, когось екстрено прооперувати”, – йдеться у хроніках лікаря.

Час від часу хотілося кинути медицину і піти в бій. А після випадку, коли пацієнт загинув від анестезії (у бійця була непереносимість новокаїну), Амосов і зовсім зневірився. Вирішив покінчити з собою, але доля мала інші плани.

До кінця війни Микола Михайлович розробив нові методи лікування поранень грудної клітки. А його бригада хірургів зробила понад 40 тисяч операцій.

У листопаді 1951 року Амосов робив доповідь про свої результати в Київському інституті туберкульозу та грудної хірургії. Директора вразив виступ колеги. Миколі відразу ж запропонували очолити клініку грудної хірургії. Незабаром Амосов із дружиною осіли в Києві.

Але справжнє визнання прийшло до Амосова, коли він став оперувати на серці. Це були перші спроби врятувати життя дітей з невиліковними пороками серця. Хірург брався за найскладніші та часто безнадійні випадки у своїй сфері. До нього в Київ їхали хворі з усього Радянського Союзу. Кажуть, якщо зібрати всіх врятованих пацієнтів, це буде населення невеликого українського міста.

Однак кожен летальний випадок у своєму відділенні лікар вважав особистою поразкою, навіть якщо його провини в цьому не було.

Головне завдання медицини майбутнього Амосов бачив у пошуку шляхів регулювання організму. Вчений мріяв створити штучний розум, який допоміг би лікувати людей.

Більше про хірурга, котрий визначив обличчя України ХХ століття, дивіться у програмі “Ті, що змінили світ”.

Джерело UATV
дата 11.12.2018
категорії Наука
поділитися

Топ новин на UA|TV