“Моя земля”: як агрофірма з Київської області здійснила прорив у підвищенні родючості ґрунту (ВІДЕО)

Скрін із відео

У селі Пустоварівка Київської області розташоване фермерське господарство Леоніда Центило. На 4 тисячах га вирощують кукурудзу, ячмінь, озиму пшеницю. Також розводять корів і овець. Щорічно господар приймає велику кількість іноземних делегацій, які розглядають Україну як країну, потенційно здатну серйозно впливати на світовий ринок продовольства.

“Я працюю в цьому господарстві 16 років. Для мене немає цікавішого бізнесу, ніж аграрний. В Україні є великі перспективи розвитку тваринництва. Крім того, свій потенціал переробної країни ми абсолютно не вичерпали. Україна здатна прогодувати понад 1 мільярд людей. І сьогодні є інтерес до української землі та до сільськогосподарського виробництва в наших умовах. Підприємство забезпечує село роботою. Ми обробляємо майже 4 тисячі гектарів земель”, – говорить директор агрофірми.

За його словами, мета господарства – реалізація ідеї правильної моделі сільськогосподарського виробництва на базі населеного пункту.

“Ми займаємося створенням сортів, технологій, препаратів, працюємо на високому науковому рівні в сільськогосподарській мікробіології. Наше головне завдання – збереження тавідновлення родючості ґрунту”, – розповідає Центило.

Він глибоко переконаний, що підняти родючість ґрунтів реально, і почав працювати в цьому напрямі зі своєю командою.

“На поле вносимо органічні добрива у вигляді компосту. У своєму господарстві на площі 3600 га ми виготовляємо компост із залишків рослин, відходів великої рогатої худоби обсягом приблизно 30 тисяч тонн. Компост потрапляє на кожне наше поле через три роки. Ми вносимо його не тільки для підвищення врожайності, а й для підвищення родючості ґрунту. За даними аналізів лабораторії, вміст гумусу в нашому ґрунті підвищився за останні 4 роки від 3,2% до 4,2%”, – говорить головний агроном Олександр Паламарчук.

За словами Центило, це сенсаційний прорив.

“У природі це триває 100 років“, – зазначив він.

Основну ставку господарство робить на насіння озимої пшениці, кукурудзи, ярої пшениці та ячменю.

“У себе в господарстві ми виробляємо сушку, первинне очищення, калібруємо, протруюємо, пакуємо в мішки. Зерно продаємо по всій території України. Зерно фуражної кукурудзи обсягом приблизно 10 тисяч тонн на рік ми перемелюємо та експортуємо в Європу“, – сказав Паламарчук.

Також агрофірма займається вирощуванням низки нішевих культур, зокрема гречки, озимого ріпака, цукрового буряка. Використовуються нові технології, які дозволяють забезпечувати стабільний урожай навіть за несприятливих погодних умов.

“У нас інтегроване господарство. Ми серйозно займаємося і тваринництвом. Крім великої рогатої худоби, коней, овець і перепелів, ми розводимо рибу. Це досить прибуткова сфера. Годуємо рибу відходами від кукурудзи, пшениці, гречки. У нашому селі Пустоварівка приблизно 10 водойм, які ми орендуємо. Рибу ми продаємо по всій області – орієнтовно 250 тонн на рік”, – зазначив Паламарчук.

Господарство займається повним циклом вирощування риби, починаючи від личинки, закінчуючи товарною рибою – карась, короп, амур, щука, товстолобик, судак.

На території підприємства знаходиться і матково-живцевий сад волоського горіха.

“Минулого року ми зібрали перші зразки – з кожного дерева по півкілограма волоських горіхів. Вже не один раз брали у нас плоди. Ми зарекомендували себе як гідне підприємство, якому можна довіряти. Горіховий сад вступить в повне плодоношення через 9 років. Тільки тоді можна буде говорити про прибуток”, – розповідає Віктор Машковський, агроном-садівник.

Крім горіхового та фундучного садів, у господарстві є яблучний сад на площі 40 га. Сад черешні займає 5 га.

“Цього року ми також заклали 1 га груші. В основному в саду налічується 15 сортів яблунь, 90 відсотків з них – яблука зимового терміну дозрівання. Пестицидів і нітратів в наших яблуках взагалі немає. Для порівняння – в Польщі та інших країнах Європи за сезон дерева обробляють понад 20 разів, а ми – 13 за рік. Останню обробку здійснюємо за місяць до збору яблук”, – зазначив Машковський.

Агрофірма співпрацює з міжнародною продовольчою компанією ООН FAO.

“Проводимо тренінги, створили школи, які дозволяють навчати людей правильному ставленню до землі. Співпрацюємо в науковому напрямі – зі створення сортів гібридів, технологій”, – говорить Центило.

Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.

Прямий ефір