Млин 1906 р. і стародавні ремесла: як жителі села на Черкащині розвивають історичний туризм (ВІДЕО)

Скрін з відео

У селі Івківці Черкаської області місцеві жителі та історики створили пізнавальний історичний комплекс “Зерноленд“, який приваблює сотні туристів.

Про це розповідає UATV.

Населений пункт розташований в самому центрі України, в 40 кілометрах від міста Черкаси. Серед лісистих пагорбів ховаються кілька десятків будинків. Івківці вважаються вимираючим селом, але місцеві жителі придумали, як зробити його багатолюдним.

Біля старовинного млина, побудованого в 1906 році, екскурсовод Олексій Зінченко зазвичай зустрічає юрби туристів. Про вітряк він знає все, адже працював тут з малих років. Тепер він зі списом замість указки розповідає, як раніше мололи борошно, розбавляючи лекцію веселими байками.

“Це все тріщало, скрипіло, коли млин працював. Було темно, вітер свистів з усіх щілин. Так і з’явилися вигадки про нечисту силу. Але тут відьом немає, зате вдома у мене живе, дружина тобто”, – жартує Олексій.

Автентичних вітряних млинів в Україні збереглося до десятка. Такий цінний експонат в Івківцях відновлювали всім селом, хоча спочатку й не вірили в успіх.

“Мені здавалося – що тут цікавого? Млин та млин. А виявилося, що багато людей такого не бачили”, – додає екскурсовод.

Спільними зусиллями відбудували й занедбану ферму – створили в ній музей. Експонати селяни знаходили на горищах і в городах. Тут можна побачити, наприклад, давньоримську праску – гала, ядра середньовічних гармат, зернотерки, яким близько двох тисяч років. Є й антикваріат із минулого століття.

У цьому музеї відвідувачам дозволяють робити все, тому після дуже людних днів часто доводиться деякі речі лагодити.

“Якщо приїжджають відвідувачі з сіл, то екскурсія в музеї починається з того, що бабуся сама все розповіла-показала. Якщо міські жителі, то вони реагують: “Ой, а що тут?”, – зазначає екскурсовод Алла Марченко.

Місцеві майстри відроджують ремесла, які передаються з покоління в покоління, але вже забуваються через непотрібність. Жителі села та працівники комплексу бережуть пам’ять про те, як предки робили папір із конопель і кропиви, плели мотанки, пекли хліб і ліпили з глини. Туристам дозволяють все спробувати зробити своїми руками.

“Буває, що люди приїжджають спеціально до коваля, а інші запитують, чому сьогодні не було екскурсовода Трохимовича? Люди їдуть за їх колоритом, тому що вони справжні. У нас все справжнє, цим ми і підкуповуємо”, – розповідає історик, засновник парку “Зерноленд” Назар Лавріненко.

Односельців навколо ідеї відродження Івківців об’єднав саме Назар Лавріненко. Як історик, він довгий час цікавився минулим рідного села, а потім задумався про його майбутнє. Кілька років тому дізнався про українсько-польський проект “Придумати село заново“, де вчили мікропідприємництву в селі.

“У нас був вітряк, був пам’ятник Максиму Залізняку, але як далі залучити це до туристичної економіки – у мене не було уявлення. Завдяки полякам ми знайшли свою нішу й поступово її розвиваємо та удосконалюємо”, – зазначає історик.

У сільському луна-парку працюють близько двох десятків людей. Доходи не конкурують з міськими атракціонами, але їх достатньо, щоби розвивати нові локації. Вдосконалення парку триватиме, адже поки з того, що задумали його творці, втілено в життя лише близько п’яти відсотків.

Цикл сюжетів “Своє” дивіться за посиланням.

Прямий ефір