Мешканець Тернопільщини створив інтерактивну онлайн-карту технічних пам’ятників

Новий проект – це мережева карта техніки на постаментах у різних куточках України

uatv
11.06.2018

Фото google.com/maps

Краєзнавець, автор низки онлайн-проектів про пам’ятники Тарасу Шевченку, дерев’яні церкви, залізничні станції Ярослав Ярошевський створив нову інтерактивну мапу залізничної, сільськогосподарської та автомобільної техніки на постаментах у різних куточках України, повідомляє Укрінформ.

“Звичайно, у Вікіпедії є деяка інформація про пам’ятки такого характеру. Але той перелік далеко не повний і містить лише назву транспортного засобу та назву населеного пункту. Оскільки я вже п’ять років поспіль займаюсь онлайн-картами, то для мене дуже важливою інформацією є точні координати розташування певного об’єкта. А перший варіант карти з’явився навесні 2015 року. Тоді були опрацьовані всі знайдені в мережі списки техніки на постаментах і їхні координати та фотографії. Робота зі списками показала, що техніки на постаментах та в музеях набагато більше. Загалом в Україні на постаментах встановлено приблизно 1000 одиниць техніки і трохи більше тисячі – в музеях”, – каже картограф-дослідник.

За його словами, поштовхом до нового проекту стало створення минулого року “Карти залізничної історії України”.

“Та й вона теж видалась мені не зовсім повною, хоч й містила з десяток нових для мене об’єктів. Так і почалося вечорами вишукування та уточнення інформації. І ця тема настільки захопила, що деколи просто забував про карту і просто читав щось взагалі про техніку, про історію паровозо- та автобудування, чим відрізняється одна модель від іншої, як потрапляла на наші залізниці чи дороги імпортна техніка. Шукаю інформацію у новинах, дописах блогерів та мандрівників, на картах GoogleMaps та Wikimapia, які є також основним джерелом фотографій. Пошук одного об’єкта може зайняти від кількох хвилин до кілька годин”, – каже Ярослав.

Створена ним карта містить три рівні – “Залізниця”, “Трактори” та “Автомобілі”. Загалом майже півтисячі одиниць. Найбільше опрацьована тема залізничної техніки – 250 одиниць – 70 пам’ятників, 120 експонатів у музеях. Паротягів з них – 53 на постаментах, ще 24 у музеях, а також 8 діючих.

“Що цікаво, в Гайвороні стоїть на постаменті найстаріший збережений паротяг у всьому пострадянському просторі – бельгійський паротяг 1893 року. Потрапив він до нас з Прибалтики. Естонські дипломати кілька разів намагались забрати паровоз, але Україна жодного разу не дала згоду. І ще. Тракторів на постаментах значно більше і, в основному, це найпоширеніший радянський трактор “Універсал-2″, який в 1960-1970-х роках масово встановлювали на постаменти на хвалу праці трактористів та хліборобів”, – розповідає автор мапи.

Ярослав Ярошевський каже, що в Україні знайшов всього два майданчики з музейною сільгосптехнікою – в смт Петрове Кіровоградської області та у Переяславі-Хмельницькому в Музеї хліба. Та найцікавіше, збережені тут локомобілі – парові дорожні локомотиви. Їх знайшлось вже 4 штуки, 3 із яких є локомобілями виробництва Херсонського локомобільного заводу, а у селі Власівка зберігається унікальний німецький локомобіль початку ХХ століття.

Автомобілів на постаментах теж небагато, всього сім десятків. Найбільше ГАЗ-АА та ЗіС-5 – наймасовіші вантажівки 1930-1950-х років. Та є й цікавіші, як-от пожежний автомобіль на базі ГАЗ-АА та авто для прибирання доріг у Чернігові, автовишка в Криму та навіть сміттєвоз у Києві. На постаментах техніка швидко руйнується, тому її багато в різних музеях та приватних колекціях. Перелічити такі експонати важко, тому на карті їх поки що немає.

Читайте такожУ Чернівцях для туристів створили мапу з незвичайними культурними місцями

“Найбільше буде об’єктів у розділах “Авіація” (майже півтисячі одиниць) та “Військова техніка” – танки та бронемашини (ще півтисячі), артилерія (понад 150). Ну, і ще трохи буде у розділі “Інша техніка” – велосипеди, копії Ейфелевих веж, різноманітна техніка та обладнання різних галузей промисловості, водогінні вежі, помпи для викачування нафти”, – додає Ярослав.

Краєзнавець запевнив, що удосконалення карти триває, вона доповнюватиметься новими цікавими об’єктами, а їх в Україні не так уже й мало. Зараз ентузіаст із Тернопільщини має велике бажання зробити згадану цю карту окремим сайтом з більшим інтерактивом та гнучкими критеріями пошуку. Тоді ж буде можливість іншим людям самим додавати відсутні на карті об’єкти та свіжі фото до всіх інших.

Саму карту “Технічні пам’ятники України”  можна переглянути тут.

Джерело Укрінформ
дата 11.06.2018
категорії Новини партнерів, Туризм
поділитися

Схожі новини


Топ новин на UA|TV

×