Майстри-ветерани: як творчість допомагає військовим після АТО (ВІДЕО)

Скрін з відео 

Щороку 6 грудня в Україні відзначають День Збройних сил. Для Дмитра Ландара й Сергія Павлуші це професійне свято. Вони – ветерани АТО. Чоловіки вже досить давно відслужили і пішли з фронту додому. Для кожного війна обернулася по-різному, але обидва знайшли улюблену справу.

Дмитро працював у батальйоні патрульної служби поліції особливого призначення. Коли зібрався звільнятися, почав думати, чим займатиметься далі. Каже, хотілося, щоб це заняття вже було назавжди.

“У мене просто були думки почати. Наприклад, робити якісь цікаві лампи. Якось ввів у пошук, і мені видало ці стімпанківські лампи“, – говорить майстер техно-арту в стилі стімпанк.

До цього Дмитро навіть не чув про такий напрям. Розповідає, візуально це шестерінки, елементи парових машин, і в цілому естетика кінця XIX – початку ХХ століття.

“Стиль із водопровідних труб серед стімпанкерів називається “сантехнічним”, – жартує майстер. – Тобто, коли за день за допомогою ключа можеш зліпити це все, а за другий день – пофарбувати”.

Коли Дмитро тільки починав експериментувати у своїй майстерні, Сергій Павлуша ще відновлювався після важкого поранення. Він служив у 57-й окремій мотопіхотної бригади.

Сергій згадує, як одного разу з товаришами сидів в курилці, раптом йому стало погано: почало трусити й піднявся тиск. Чоловік дістав ножик і почав щось вирізати, а за деякий час усе нормалізувався.

Свою першу шкатулку він зробив ще в 2016 році, але власне покликання усвідомив тільки після випадку з тиском. Тоді Сергій знайшов курс майстра Адольфа Юр’єва онлайн і почав займатися.

“Я якраз лежав у реабілітаційному центрі неподалік. Дізнався про ці курси, записався й почав ходити”, – говорить Павлуша.

Відправна точка творчості для Дмитра Ландара – це талант бачити незвичайне у повсякденних речах.

“У якійсь старій речі ти побачив, наприклад, лампу або паротяг, – розповідає майстер. – Ось усе що завгодно – і потім вже починаєш її обігравати”.

Для Сергія кожна нова скринька – теж відкриття для самого себе. Він купує коробочки в деревообробного підприємства, а далі починається магія.

“Я собі вже все подивився і знаю, що саме буде на тій скриньці, як воно буде. Просто уяву потрібно задіяти й фантазію – і все”, – каже про процес Сергій.

І для Дмитра Ландара, і для Сергія Павлуші виготовлення унікальних речей стало не просто творчою віддушиною. Це допомогло їм адаптуватися після війни. Для ветеранів дуже важливо, що їхню роботу гідно цінує оточення.

Більше випусків програми “Майстер справи” дивіться за посиланням.

Прямий ефір