“Лист з минулого”: понад 600 адресатів отримали рядки тих, хто не повернувся з Другої світової (ВІДЕО)

Телеканал UATV спільно з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні запустив цикл сюжетів “Лист з минулого”. Перший з них присвячений історії унікальної колекції листів радянських солдатів 1941 року, яка повернулася в Україну в 2010-му році.

Кожен лист співробітники називають безцінною пам’яттю. На початку війни їх перехопив на пошті в Кам’янці-Подільському нацистський офіцер, інспектор телеграфу доктор Ольшлегер.

Він хотів займатися вивченням настроїв наших солдатів в перші дні війни. Листи офіцер передав своєму другові до Відня і додав записку, в якій написав: “Прошу тебе не розділяти цю колекцію. Нехай вона буде цілою”.

Австрійський музейний співробітник прохання виконав, зберігаючи листи, як цінну реліквію.

Однак до Відня Ольшлегеру не судилося повернутися. А колекція листів зберігалася недоторканою в Музейному фонді австрійської столиці майже 70 років.

“Коли листи 1941-го повернули в Україну, за них почалася наукова боротьба”, – розповідають співробітники Національного музею історії України у Другій світовій війні, куди й передали колекцію.

Використовувати цю унікальну знахідку спочатку планували лише в наукових цілях і для експозицій. Однак прочитавши солдатські рядки, працівники музею зрозуміли, що мають ще одну дуже важливу місію.

“Ці голоси були замуровані. Ми їх відкриваємо, і все в очах починає плисти”, – ділиться враженнями старший науковий співробітник музею Надія Смолярчук.

Дві доби працівники установи провели без сну. Викладали в інтернет адреси та імена одержувачів, щоб сім’ї змогли відшукати звістку від близької людини з далекого минулого. А потім самі взялися за пошук адресатів.

На сьогодні вдалося вручити одержувачам понад шістсот листів. Для родичів реставратори роблять точні копії, відтворюючи найдрібніші деталі. Оригінали ж залишають у фонді.

Цикл “Лист з минулого” буде виходити з 18 по 22 червня у випусках новин російською та англійською мовами. Також сюжети можна подивитися на YouTube-каналі UATV за посиланням.

Прямий ефір