Козаки, медитація і просвітлення: як пов’язані буддизм і Україна (ВІДЕО)

Скрін UATV

Зараз в Україні налічується близько 60 буддійських громад. Буддизм – нехарактерна для українців релігія, котра, хоч як це дивно, має безпосередній стосунок до історії нашого народу.

Детальніше про життя буддистів розповідає журналістка UATV Наталія Чекотун у новому випуску з циклу “Свобода віри“.

Могли б ви уявити буддистів в лавах українських козаків? А це історичний факт. Першими буддистами в Україні були калмики. Вони регулярно спілкувалися з козаками до XVII століття.

Послідовники буддизму вважають його швидше філософським вченням, а не релігією.

Мета – направити людину на пошук істини, допомогти усвідомити світ і побачити речі такими, якими вони є насправді.

“Будда усвідомив силу нашого розуму. Коли людина теж досягає подібного, це називається “стан Будди“, або ж “просвітлення”, – говорить Олександр Рибін, керівник Центру буддизму.

Олександр практикує тибетський буддизм чверть століття. Він каже: те, що не вмирає ніколи – це наш розум.

Просвітлені люди живуть і в наш час. Це кармапи – керівники школи тибетського буддизму Карма Каг’ю.

“Коли перший кармапа зрозумів, що вмирає, він сказав: у такому селі, в такий-то час, у певних батьків ви знайдете хлопчика, який скаже, що він кармапа. Так і було. Вони поїхали та знайшли. Це й був другий кармапа. Зараз можна побачити уже 17-го кармапу”, – розповів Олександр.

Послідовниця буддизму Світлана каже, що в її житті багато що змінилося після прийняття цього філософського вчення. Жінка стала більш терплячою і вдумливою.

“Буддизм – це релігія досвіду, а не релігія віри. Тобто тут можна за допомогою власного досвіду побачити, відчути, запитати. Бога не існує, оскільки Будда – це не бог. Він був людиною”, – пояснює вона.

Максим пізнає буддизм 4 роки. За цей час він навчився досягати умиротворення за допомогою мантр.

“Це буддійська мала. Складається вона з 108 намистин. Кожна медитація супроводжується мантрою. Ми постійно повторюємо одні й ті ж словосполучення. В основному – тибетською мовою. Так ти більше сприймаєш речі такими, якими вони є насправді”, – говорить він.

Для буддистів, рай і пекло – не місце, а поняття в нашому розумі.

“Будда говорить, що і рай, і пекло не розміщені десь на небі або під землею. Він каже, що це стан, який є між нашими вухами чи між нашими ребрами. Це залежить від того, де ми собі уявляємо свій розум”, – додає Рибін.

Хоча першу спільноту буддистів офіційно зареєстрували в Донецьку в 1991 році, історики кажуть, що на території України вони з’явилися набагато раніше.

“З XVI-XVII століття на територію України частково починають мігрувати калмики, котрі були якраз буддистами. Потім вони увійшли до складу Війська Донського. І також вважаються козаками”, – говорить релігієзнавець, колишній політв’язень бойовиків на Донбасі Ігор Козловський.

У 2017 році в Україні зареєстрували 59 буддистських організацій. З кожним роком їхня кількість зростає.

Більше сюжетів “Свобода віри” дивіться за посиланням.

Прямий ефір