Коронавірус: Горянський розповів про ситуацію з культурним життям в Україні (ВІДЕО)

Фото Facebook Володимир Горянський

Карантин через коронавірус суттєво позначився на культурному житті України. Про те, наскільки ситуація з пандемією вплине на розвиток даної сфери в майбутньому, в інтерв’ю телеканалу “Дом” розповів народний артист України Володимир Горянський.

Розкажіть, будь ласка, як карантин вплинув на культурне життя в нашій країні? Над чим ви працювали, де знімалися до початку пандемії та обмежувальних заходів в Україні?

– Почнемо з того, що відбувається в культурі. Нічого не відбувається. Всі відпочивають. Я для себе визначив це як творчу відпустку, тому що іноді артистам потрібно відпочивати від глядача, а глядачеві – від акторів. Для себе я вивів таку формулу, думаю, що вона дуже правильна. Ось така вимушена відпустка, яка дає можливість творчим людям добре подумати, що вони роблять, що будуть робити, як вони це робили, набрати енергію, розтрачену в гастрольній і знімальній метушні. Такий етап. Що буде далі – важко сказати, тому що є якась визначеність саме в тому, що стосується культурних заходів, тому що це пов’язано з масовими скупченнями людей. Я бачив якісь розсадження залу для глядачів, звичайно, це мене засмучує дуже, тому що не знаю, наскільки це реально. Але думаю, що малі сцени мають запрацювати точно, вони є в кожному театрі. Кількість місць там залежить від театру.

На одному з телеканалів і ви, й інші діячі мистецтва говорили про те, як же підтримує держава і яку роль вона відіграє безпосередньо в цій темі. Розкажіть про це.

– Єдине, що можу сказати, що ми зараз сидимо вдома, від зарплати нам сплачують 60%. Це від “голої” ставки. В театрах і так невеликі зарплати, але уяви собі, просто від голої ставки платять тобі 60%. Це без надбавок за вислугу років, за звання, які роблять цю зарплату більш-менш осмисленою.

Яка сума? Ви можете її назвати?

– Там платять два рази, аванс і зарплата. 3000 гривень, по-моєму, отримую, і другий раз – 2000 або 1000 гривень. “Дуже багато” виходить.

– В районі 5000-6000 гривень на місяць, якщо правильно порахував.

– Так, дай Бог, щоб це вийшло так.

Театри закриті. Також кінопродюсери під час своїх прямих включень, їх було дуже багато під час карантину, кажуть, що всі зйомки заморожені, всі підраховують збитки. По-вашому, як будуть справлятися з кризою в театрах, кіно? Як може вже в недалекому майбутньому допомагати держава?

– В даному випадку зберегли хоч якусь зарплату. Але місяць-два можна ще протягнути. Але ви не забувайте, що в театрі є ще обслуговуючий персонал, у якого зарплата набагато нижче, ніж у артистів. Уявіть їх становище. Це стосується і театру, і кіно, тому що крім артистів, режисерів, продюсерів, є величезна кількість людей, яка перебуває за кадром. Вони теж мають за щось жити. Тому це дуже проблематична ситуація в даному випадку. Але, наскільки я знаю, вже дозволили знімальні періоди, на майданчику не має бути понад 50 людей. Це обнадіює. Півсотні людей на знімальному майданчику – це, в принципі, нормально. Думаю, що ті проєкти, які не були завершені, зараз активно завершуватимуть. Маю велику надію, що розпочнуться нові проєкти, які були заплановані до коронавірусу. І сподіваюся, що люди будуть дотримуватися карантинних заходів щодо носіння масок в громадських місцях, дезінфекції рук. Такі елементарні речі, які не приведуть нас до другого етапу пандемії. Якщо це буде вдруге, то не знаю, як це буде. Навряд чи держава та люди зможуть витримати. Потрібно спільними зусиллями набратися терпіння, сил і бути акуратними в цьому питанні, щоб разом вийти з цієї ситуації гідно.

Як ви вважаєте, чи буде достатня кількість людей, які забезпечать необхідні касові збори для того, щоб всі залишалися задоволеними: й люди, які працюють в кадрі, й ті, які за кадром?

– Це ви про кіно чи театр?

Про театр насамперед.

– Я отримав свій гастрольний графік, вже червневий. Деякі міста дозволили гастролі, але є обмеження, має бути не більше трьох артистів. У мене є спектаклі, в яких ми втрьох на сцені й не будемо порушувати регіональні обмеження, які пропонуються для гастролерів. Обнадіює та радує, що рух вже розпочався. Квитки розкуплені. Розміщення там буде, напевно, теж із врахуванням усіх запобіжних заходів МОЗ і так далі. В будь-якому разі, життя триває.

Чи можна очікувати кіношного та театрального буму наприкінці літа, восени, адже прем’єри багатьох вистав, кінострічок перенесли на цей період?

– Звичайно, безумовно, тому що це був період накопичення, який має прорватися в світ. Режисери не зупинялися, працювали, монтували, тому вже є багато готових серіалів, картин, які надійдуть в кінотеатри, театри. Також це стосується репетицій, які були розпочаті до пандемії. Думаю, що зараз театри повернулися до репетиційного процесу. Потрібно трохи наздогнати це все і до вересня, якщо все буде добре, глядачі побачать багато прем’єр.

Більше випусків програми “5 вопросов на злобу дня” дивіться за посиланням.

Прямой эфир