Компенсація за війну: вже понад 30 тис. українців подали позови проти Росії (ІНФОГРАФІКА)

Скрін із відео

Воювати з російським агресором доводиться не тільки на лінії фронту, а й у судах. Допомагають у цьому юристи громадського руху “Сила права“. Вони склали позови проти держави-агресора вже понад 30 тисячам людей, серед яких сім’ї загиблих військових, вимушені переселенці, жителі Донбасу й учасники бойових дій.

У регіональних офісах, які діють у всіх областях України, юристи допомагають людям заповнити документи для передачі в суд. У такому відділенні в центрі Києва чекають обробки вже сотні позовів. У них відповідачами є не конкретні люди, а держава – Росія.

Киянка Олена Шопік сподівається домогтися справедливості й отримати компенсацію моральної шкоди у 100 тисяч гривень, тобто 4 тисячі доларів. Адже її рідних війна торкнулася безпосередньо.

“Постраждала моя сім’я, постраждав мій син. Він в АТО служив, у Дебальцевому. Син ледве звідти вийшов, виносив убитого друга з поля бою. Два роки на війні був. У мене голова вся сива стала, як я могла не постраждати?”, – розповідає вона.

Однією з перших подібний позов подала ексголова Луганської облдержадміністрації Ірина Верігіна. Вона змогла в суді довести, що стала переселенкою через дії Росії і відсудити 40 тисяч євро компенсації. З іншими правозахисниками жінка створила організацію “Сила права”, яка надає юридичну допомогу українцям, котрі постраждали від агресії Росії.

“Зараз багато хто вважає, що Україна повинна зі свого бюджету компенсувати збиток українським громадянам. А наш правозахисний рух вважає, що саме Росія повинна платити за рахунками. Вона завдала непоправної шкоди і громадянам, і економіці України”, – каже Ірина.

Юристи “Сили права” визначили стратегію захисту інтересів і суми позовів для різних категорій постраждалих. Водночас вони спиралися на рішення міжнародних судів. Наприклад, рідні загиблих на війні мають право отримати від 60 тисяч євро для кожного члена сім’ї, учасники бойових дій на Донбасі, жителі прифронтової зони й окупованих територій можуть відсудити від 6 до 12 тисяч євро. Також право на компенсацію має будь-який громадянин України, адже кожному завдано моральної шкоди через війну.

Також юристи доводять матеріальні збитки: витрати на лікування, покинуте на окупованій території майно, втрата працездатності. Щоб забезпечити компенсацію, правозахисники через суд домоглися арешту російських активів. Кремль заперечує це в Лондонському суді.

“Є кредит у 3 мільярди доларів, який називають у народі “кредитом Януковича“. Його президент-утікач взяв у 2013 році. Потрібно було віддавати кредит вже у 2014-2015 роках. Ці гроші, які повинні були піти в російський бюджет, підуть на погашення збитку нашим громадянам”, – додає Ірина Верігіна.

За позовами проти Росії вже є понад тисячу судових рішень на користь українців. Правозахисники оцінили: загальний збиток від дій Кремля в окупованому Криму й на Донбасі становить понад 100 мільярдів доларів.

UATV підготував пам’ятку, хто може подати позов проти Росії, як і де це можна зробити в різних регіонах нашої держави.

Інфографіку можна завантажити тут
Прямий ефір