Канівський заповідник – місце історичних загадок і рідкісних птахів (ВІДЕО)

Навіть похмурої зими, коли все засипано снігом і переважають тільки чорно-білі фарби, цей природний пейзаж залишається все таким же мальовничим. Канівські кручі, порізані ярами і балками, впираються у правий берег могутнього Дніпра.

Канівський заповідник на Черкащині – один з найстаріших в Україні. Він був заснований майже сотню років тому – в 1923 році. Ландшафт цих територій унікальний. Велика частина заповідних угідь простягається на величезних пагорбах. Найвища вершина – Мар’їна гора – здіймається над Дніпром на 140 метрів.

“Кут нахилу деяких ділянок сягає 45, 30 градусів. Це дуже круті схили. Використовувати їх у землеробстві можна максимум рік або два, а далі – інтенсивний розмив, втрата родючості ґрунтів і нерентабельність таких земель. А створення заповідника, збереження лісових масивів, поступова реабілітація лісових комплексів на базі цих територій дає досить хороші показники оздоровлення цих місць”, – розповідає старший науковий співробітник Канівського природного заповідника Василь Шевчик.

Виходячи з багаторічних спостережень орнітологів Канівського заповідника, пташиний світ тутешніх заплавних островів з кожним роком збільшується, все більше птахів залишаються на зимівлю.

“Коли заходить мова про птахів, які прилітають до нас зимувати, як правило всі згадують снігурів, омелюхів та чечіток. Більшість інших видів, в тому числі деякі качки, відлітають в теплі південні краї. У нас зупиняються на зиму північні качки гоголі, великі крохалі. На Дніпрі можна побачити цілі зграї. Причому гоголь – рідкісний вид, занесений до Червоної книги України“, – каже орнітолог, старший науковий співробітник Канівського природного заповідника Віталій Грищенко.

За 30 років спостережень за птахами Канівського заповідника Віталій Миколайович зауважив, що число зимуючих видів збільшилося вдвічі. Після створення каскаду водосховищ до берегів Дніпра стали прибиватися, наприклад, мешканці морських просторів.

Жовтоногий мартин був типовим морським птахом. Зараз вони вже розселилися по всьому Дніпру, гніздяться на внутрішніх водоймах”, – додав Віталій Грищенко.

Унікальні тутешні місця не тільки природним багатством, але і доісторичними знахідками. Тут були виявлені сліди перебування людини з IV століття до нашої ери, відроджений з попелу завдяки розкопкам академіка Біляшівського форпост часів Київської Русі.

Музей природи Канівського заповідника зберігає артефакти VII-III століття до нашої ери.

“Ще за кілька десятиліть до того, як створили заповідник, були знайдені пам’ятки історії та археології. Досить давні історичні часи періоду IV століття до нашої ери, коли на цій території панували скіфи-землероби… Академіком Біляшівським Миколою Федотовичем було знайдено мале Скіфське городище“, – зазначає директор Музею природи Канівського заповідника Олександр Полішко.

Куди більш значущими виявилися розкопки давньоруського міста Роденя. У ті часи в крамницях Канева у ювелірів-євреїв стали з’являтися золоті монети, прикраси старослов’янського зразка. Академік Біляшівський зацікавився походженням цих цінностей. Виявилося, що це знахідки місцевих жителів, виявлені під Княжою горою.

Більше випусків програми “НезвіданаУкраїна” дивіться за посиланням.

Прямий ефір