Індивідуальний підхід: літературний оглядач розповів, що почитати під час карантину (ВІДЕО)

Фото Facebook Юрій Володарський

Літературний оглядач, критик і публіцист Юрій Володарський розповів про літературу, якій варто приділити увагу на самоізоляції, про те, як підібрати для себе книгу, і що очікувати від літературної галузі після карантину. Про це він говорив в новому випуску програми “5 вопросов на злобу дня” на телеканалі “ДОМ”.

– Психологи зазначають, що зараз саме час взятися за літературу та прочитати все, що довгий час відкладали на потім. На чому ж зупинитися?

– У мене зустрічне запитання: а кому зупинятися? Справа в тому, що читачі бувають дуже різні. Є читачі “просунуті”, яких цікавить так звана література “високої полиці”, є ті, хто читає жанрову літературу: детективи, фантастику, жіночі романи. Для кожної з цих категорій рекомендації будуть свої.

Я майже не читаю жанрову літературу, тому можу дати рекомендації з приводу “високої” літератури. Останнє, що мені спало на думку, це одна з нобелівських лауретів Ольга Токарчук – польська письменниця з українським корінням. Ми можемо пишатися, що серед наших людей теж є нобелівські лауреати. Один з найкращих романів Токарчук – “Бігуни”.

У ньому йдеться про людей, які переміщаються. У цьому є якась іронія: чому б не почитати на карантині роман про людей, які в даний час просто неможливі. Тому що ніхто зараз нікуди не біжить – не літає на літаках, не їздить на потягах, автобусах, не подорожує. Цей роман, насамперед, про втікачів від самих себе.

– Які новинки ще варто знайти?

– У мене кілька різних рекомендацій для різних любителів літератури. Для тих, хто любить загадкові притчі, я порекомендую роман Софі Макінтош “Зцілення водою”. Там теж описується своєрідний карантин, адже дія відбувається на острові, де живуть батько, мати та троє сестер. Для тих, хто любить історичні детективи з філософським підґрунтям, я порекомендував би книгу Мікаеля Ніємі “Зварити ведмедя”. Це роман про події середини ХІХ століття в саамському селі на півночі Європи.

– У період карантину варто вибирати не трагічну літературу, чи все ж серйозні твори, такі як “Війна і мир” Льва Толстого, наприклад?

– Це все дуже індівудуально. У цей період люди особливо схильні до стресів. Тому вони хочуть уникати тих тем, які будуть про це нагадувати.

– Що зараз відбувається з письменниками? Наскільки активно під час карантину готують нові роботи? Можливо, варто очікувати після закінчення карантину якогось літературного буму?

– Тут можна тільки припускати. Я помітив, що поети вже стали відгукуватися на злободенні теми. Деякі їх тексти присвячені якщо не безпосередньо коронавірусу та пандемії, то цій ситуації розгубленості, яка виникла в світі в зв’язку з пандемією. Що стосується прозаїків, то зараз для них саме час “засісти” за будь-який великий роман, тому що карантин триватиме досить довго.

Більше випусків програми “5 вопросов на злобу дня” дивіться за посиланням.

Прямой эфир