Голова Держпродспоживслужби розповів, як варто обирати якісні продукти

Фото Мінагрополітики

Про це в інтерв’ю UATV розповів голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа.

“Історично орієнтувалися так: там, де вказано ДСТУ, там якісніше, де ТУ – менш якісно. Це твердження до певної міри має право на існування, хоча я б не сказав, що це 100% гарантія. Тим паче, що зараз, відповідно до нового законодавства, дотримання стандартів технічних умов є добровільним для виробника. Важливим є виконання вимог законодавства щодо безпечності, наприклад, щодо залишкової кількості тих чи інших забруднювачів”, – розповів Володимир Лапа.

Експерт радить українцям орієнтуватися на вміст продукту.

“Я б рекомендував все-таки дивитися на вміст, тому що, можливо, не всі це знають, але у вмісті інгредієнти зазначаються в порядку зменшення масової частки: що зазначено першим – того найбільший вміст, далі – у порядку зменшення. Отже, кожен може подивитися на вміст і ціну, та зробити свій вибір”, – розповів голова Держпродспоживслужби.

Окрім того, експерт розповів, що якість української продукції не надто відрізняється від європейської.

“Якби були глобальні відмінності, ми б не мали змоги експортувати продукти до ЄС. У нас 111 підприємств-виробників харчових продуктів тваринного походження мають змогу експортувати свою продукцію в ЄС. Це означає, що вони дотримуються і українського законодавства, й європейського. Якби різниця була катастрофічною, вони б не змогли подолати цю прірву”, – пояснив Володимир Лапа.

Він наголосив, що за окремими позиціями товарів вимоги в українському законодавству жорсткіші, ніж у ЄС.

“Будь-яке підприємство повинно дотримуватися норм українського законодавства, якщо воно виходить на той чи інший ринок у світі, воно має дотримуватися норм законодавства країни призначення. Звісно, тут нашаровується два рівні вимог. Тож коли ти виконуєш вимоги й українського, і європейського законодавства – питань до безпечності продуктів менше. Якщо ми говоримо про безпечність – це відповідальність виробника. А завдання держави – проконтролювати безпечність через органи контролю. Питання якості та ціни перебувають у дещо іншій площині, тут держава контролює належне маркування. На жаль, трапляються непоодинокі випадки, коли на маркуванні вказується один вміст, а фактично там – інший. Це вже завдання держави – включатися і контролювати правильність маркування”, – пояснив Володимир Лапа.

Він додав, що зараз також триває робота над проектом закону про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів, який наразі активно обговорюється з громадськістю та фаховим середовищем.

Як зазначив голова Держпродспоживслужби, законопроект покликаний привести законодавство про інформування споживачів у відповідність до норм і вимог Євросоюзу з урахуванням положень регламентів Європейського Парламенту та Ради ЄС, а також забезпечити належний рівень захисту здоров’я та інтересів споживачів, їхньої поінформованості, встановлення засобів гарантування права споживачів на інформацію та процедури надання інформації про харчові продукти.

Повну версію телеінтерв’ю із головою Держпродспоживслужби Володимиром Лапою дивіться на телеканалі UATV в програмі  Head to Head.

Наталія МарченкоUATV

 

 

Прямий ефір