Голосіївський парк – унікальний куточок первозданної природи в Києві (ВІДЕО)

uatv
22.05.2019
Скрін з відео

У Києві зберігся оазис незайманої природи – важкодоступні ліси, наповнені первозданною красою. Це Голосіївський національний природний парк.

Природа, яка збереглася в межах мегаполісу – унікальне явище. У світі таке сусідство зустрічається вкрай рідко. 11 тисяч га лісових, заболочених угідь Голосіївського парку межують з висотками і магістралями велелюдного міста.

Тут змішані хащі Полісся з’єднуються з лісостепом, породжуючи відмінність ландшафтів і видове різноманіття рослин і тварин.

У південній частині парку, там, де розташувалися заболочені вільхові та ясено-дубові ліси, ранньою весною переважає яскрава, сонячна палітра.

“Серед первоцвітів саме тут виявили популяцію білого підсніжника. Зараз він вже плодоносить. Серед квітів зустрічаються популяції анемон жовтих, медунок темних, гусячої цибулі. Ці рослини – ефемероїди, тобто багаторічні. Вони зацвітають, плодоносять і відмирають”, – розповідає Олена Прядко, начальник наукового відділу НПП “Голосіївський”.

Живильні речовини первоцвіти накопичили заздалегідь: в бульбах, цибулинах або кореневищах, що збереглися в землі з минулої весни.

“Найбільш показовий вид – це ряст порожнистий. Його суцвіття створюють різнокольорові килими. Чим же характерний цей вид? Крім того, що різнобарвне суцвіття, в його підземній цибулині є порожнина. Тому назвали порожнистим. Яскрава і особливо помітна рослина найбільше страждає через те, що її зривають на букети”, – зазначає Прядко.

За її словами, ця рослина занесена в список видів, які охороняються у Києві. Вона є регіональним рідкісним видом.

Ліс і його мешканці живуть за своїми законами вже багато років, не потребуючи допомоги і втручання. Роль людини тут обмежена спостереженням і вивченням. Квіткове розмаїття не тільки прикрашає, але і представляє певний науковий інтерес, як частина листяного лісу.

У південній частині парку, в долині річки Віта розташовані листяні ліси. Ця притока Дніпра кілька століть тому була повноводною і судноплавною річкою. Старожили розповідають, що назву Конча-Заспа ця місцевість отримала саме з тих давніх часів, коли не було доріг, і дістатися сюди можна було тільки по воді. На цьому місці був причал, до якого і вдень і вночі підпливали човники з товарами. Іноді морякам доводилося досить голосно кликати охорону.

“Тоді не було якогось графіка приходу суден. Тому, як тільки причалювали, охороні кричали: “Кінчай спати!”. А зверху вал розрізаний, там була знайдена підйомна кераміка, факти, які підтверджують, що тут були люди”, – каже Віктор Моторний, співробітник відділу рекреації НПП “Голосіївський”.

Археологічні розкопки в заповіднику не проводилися. Зате є так званий “підйомний матеріал”: уламки кераміки, жіночі гребені, прикраси скіфських часів. Вони можуть багато чого розповісти про давню історію цих місць. Є версія, що наші предки, рятуючись від монголо-татар, які захопили в XIII столітті Київ, знайшли притулок тут, в Конча-Заспі, і на прилеглих територіях.

“У парку ще є такі історичні куточки. Наприклад, місцевість Шапорня (поселення майстрів з пошиття шапок) – близько шести гектарів. Це чумацький куточок, звідти чумаки приїжджали до причалу, щоб завантажитися сіллю. І далі вже є дорога вздовж парку, яка вела в цей куточок”, – пояснює Моторний.

Зараз річка Віта обміліла, розгалужуючись на безліч заболочених рукавів.

“Заболочений масив з острівцями лісів з черемшею і рястом займає близько 800 гектарів. Це так зване урочище “Лісники”. У 1989 році тут був створений заказник “Лісники”. І з цього часу фактично не ведеться господарська діяльність. І ми бачимо ліс, який більше схожий на природний”, – згадує Олег Година, начальник відділу рекреації НПП” Голосіївський “.

Більше випусків програми “Незвідана Україна” дивіться за посиланням.

Джерело UATV
дата 22.05.2019
категорії Туризм
поділитися

Схожі новини


Топ новин на UA|TV

×