Енергоефективність: стало відомо, як економлять українці (ВІДЕО)

Скрин с видео

Кожному третьому українцеві не вистачає інформації про технології енергозбереження. Таким був один із результатів соціологічного дослідження “Думки і погляди населення України з енергоефективності”. Про це в студії UATV повідомила координаторка проєктів представництва Фонду Фрідріха Еберта в Україні Марія Коваль-Гончар.

За її словами, 90% учасників опитування сказали, що економно ставляться до тих ресурсів, які в них є та які вони споживають.

“86% всього населення економлять електроенергію – вимикають світло, побутові прилади. Приблизно та ж цифра – понад 80% – встановлюють лічильники на газ, воду, тепло. Також дуже популярною залишається заміна вікон на енергоощадні – 76%. 90% людей нам сказали, що заміна вікон – це ефективно. Ще 72%, думаю, це в основному стосується приватних будинків, зменшують споживання газу”, – каже гостя студії.

За словами Коваль-Гончар, здається, що замінити вікна – це найочевидніший захід. Але їхня установка, особливо металопластикових вікон нового покоління, часто пов’язана з проблемою, що людям, навпаки, стає нічим дихати.

“Це пов’язано з тим, що в будинку не працюють системи вентиляції. Дуже часто можна побачити на відкосах скупчення вологи, починає розвиватися грибок. Значить, що підходити до цього питання потрібно комплексно, і краще за все – будинком, навіть поквартирно”, – каже гостя студії.

Вона наголосила, що найкращий ефект, крім заміни вікон, дає балансування всієї системи будинку як технічної споруди. Ось і варто задуматися, чи не потрібно утеплювати дах, підвал тощо.

“Ці заходи вимагають того, щоб люди об’єдналися й подумали разом. Економічний ефект і ефект для кожної людини в його будинку буде не гіршим, ніж від заміни вікон”, – зазначила Коваль-Гончар.

Координаторка проєктів представництва Фонду Фрідріха Еберта в Україні нагадала, що є дієва програма державної підтримки – програма “теплих кредитів”, бюджет на яку закладено вже на наступний рік.

“Вона дозволяє перш за все співвласникам багатоквартирних будинків брати кредити в трьох державних банках і отримувати виплати за тілом кредиту від 35 до 70%, в залежності від кількості субсидіантів у будинку. Що їх більше, то більша виплата. Крім того, кожному українцеві потрібно поцікавитися, які є місцеві програми. Дуже багато обладміністрацій, міських рад мають свої програми співфінансування відсотків за кредитом. Я знаю приклади деяких ОСББ із Запоріжжя, Чернігова, де вони отримували 100-відсоткове повернення своїх грошей”, – розповіла Марія Коваль-Гончар.

Прямий ефір