Експерт розповіла, як росіяни знищують єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури

Фото UATV

У тимчасово окупованому Криму під виглядом реставраційних робіт триває знищення пам’ятника XVI століття – Ханського палацу в Бахчисараї: відбувається втрата його автентичності, знищення історичної цінності. Колишній директор Ханського палацу Ельміра Аблялімова розповіла журналістам телеканалу UATV, що зараз важливо створити такі умови, за яких Росія припинила б будь-які дії на цьому об’єкті і не руйнувала комплекс в цілому.

“Там з самого початку працювали непрофесіонали. Вони демонтували всю унікальну черепицю Ханської мечеті, просто її складували. Зараз вона ніде не зареєстрована і знаходиться у відкритому доступі (будь-хто може прийти і просто забрати її). У нас є інформація, що черепицю вже перепродають”, – заявила гостя телеканалу.

За словами експерта, крім червоної черепиці мечеті, знищені також розписи XIX століття. Ельміра Аблялімова пояснила, яким є масштаб руйнування палацу на даний момент.

“Ханський палац – це комплекс, який складається з понад 19 об’єктів. Перший етап реставраційних робіт було розпочато з великої Ханської мечеті (1532 рік). За нашою інформацією, мечеть дійсно потребувала реставрації покрівлі. Але проектанти вирішили демонтувати повністю всю покрівлю, і зараз ми маємо справу з втратою її автентичності. Нова покрівля, неавтентична черепиця – це означає втрату справжності об’єкта”, – повідомила експерт.

Вона зазначила, що частина стіни Ханської мечеті була обвалена, в результаті чого розписи були втрачені: “Наскільки мені відомо, вони намагаються відновити розписи так званою 3D-технологією. Але це абсолютно нова технологія, яка не повинна застосовуватися на таких старовинних об’єктах”.

Ельміра Аблялімова зазначила, що найголовніше – не допустити подальших робіт і переходу горе-реставраторів на головний корпус.

“Ставлення до одного пам’ятника чітко показує ставлення держави взагалі до всіх пам’ятників культурної спадщини. Адже нам цікавий пам’ятник, його контент, а не нові стіни і фарбування”, – повідомила гостя студії.

Також експерт пояснила, чого домагається російська окупаційна влада в Криму, роблячи так звану реставрацію.

“Росія впроваджує свою ідеологію в Криму, яка повинна підкріплюватися якимись історичними фактами. Цим доказом служить їх переписана історія Криму, а кримські татари не підпадають під цю ідеологію. Для них важливо знищити ті джерела і докази, за яких Крим ніколи не був російським. Думаю, що це і є їх завданням – переписування історії, нав’язування стереотипів, створення нових міфів і впровадження їх в кримське”, – зазначила Аблялімова.

За її словами, ще одна дуже проблемна тема – це археологічні дослідження, які проводяться росіянами: “Що вони там знаходять, які артефакти, куди здають їх і вивозять. На жаль, тут практично немає ніякої інформації. Ми не знаємо, що відбувається з музейними фондами в Криму – це те, над чим ми зараз повинні працювати”.

Нагадаємо, раніше експерт пояснила, як моніторингова місія ЮНЕСКО може допомогти захистити культурну спадщину Криму.

Телеінтерв’ю з Ельмірою Аблялімовою дивіться 15 квітня о 21:00 у програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV.

Марта ЗНАК, UATV

Прямий ефір