Дисципліна рухів: як в Україні розвивається ушу (ВІДЕО)

uatv
17.01.2020
Скрін із відео

Китайські бойові мистецтва – це не просто невинна гімнастика, а серйозна система ведення бою звеличезною кількістю стилів і технік. Саме ушу, одному з родоначальників більшості східних єдиноборств, і присвячений випуск програми “Ровесник“.

“Ушу – це в перекладі “військове мистецтво”. Філософія ушу – дисципліна, в першу чергу. Дуже часто звертають увагу не тільки на дисципліну рухів, а саме життя”, – говорить Андрій Коваль, заслужений тренер України, майстер спорту, 3-разовий чемпіон світу з ушу.

За його словами, в Україні ушу почало розвиватися з початку 1990-х років. У 2004 році заснована Федерація ушу України.

“В Україні займаються дуже багато людей. Приблизно півмільйона людей. Це тільки спортсменів, якщо не брати до уваги традиційне ушу”, – зазначив Андрій.

Спортсмен каже, що захопився ушу в ранньому дитинстві.

“Олег Валерійович Щуканов приїхав з Далекого Сходу, навчався в університеті провінції Джі-Лінь, і привіз ушу в Бровари. І пішли чутки по місту, що тут викладається ушу… Так я й почав займатися. Тренувався 3 рази на тиждень з першого року навчання, мене відібрали в спецгрупу, чим я дуже пишався. Не встиг отямитися, як став спортсменом, опинився в Китаї. Ми почали їздити в Китай і там тренуватися”, – згадує Андрій.

За його словами, є дуже багато стилів ушу.

“Професійне ушу ділиться на три види: традиційне ушу, спортивне ушу і ушу саньшоу – це контактний вид. Спортивне ушу – це в основному акробатика, швидкісна техніка. Традиційне ушу – це більше види, що наслідують поведінку тварин: стиль тигра, стиль журавля, богомола і так далі. Це те, що ви бачили в традиційних китайських фільмах. Контактне ушу – це вже контактний бій, тут є накладки, рукавички одягають, шоломи, дуже схоже на кікбоксинг, тільки дозволяються ще кидки”, – уточнив спортсмен.

За словами Андрія, в ушу використовується і зброя.

“В основному в спортивному ушу використовується дао – широкий меч, дзень – прямий меч, гунь – це палиця і цзянь – спис. Мені ближче завжди були південні стилі, південна зброя”, – розповів він.

Оскільки в Україні діє Федерація ушу, є багато філій по країні.

“24 філії в областях, в кожній області є президент, який відповідає за ушу, і в кожного є свій клуб, своя школа. Навчальний процес починається з набору дітей. Ми беремо з 6 років. Створюються групи ЗФП (загальної фізичної підготовки), щоб їх укріпити і оздоровити. З цих груп ми відбираємо талановитих і створюємо так звані спецгрупи, і вони вже перетворюються на маленьких спортсменів”, – зазначив Андрій.

Чоловік розповідає, що проводяться чемпіонати світу, чемпіонати Європи з ушу.

“Ось нещодавно пройшов Чемпіонат світу в Шанхаї, наша збірна в командному заліку посіла 3 місце, після команди Китаю і Тайбея”, – говорить Андрій.

Анна Терещенко, майстер спорту міжнародного класу України, 3-разова чемпіонка світу, теж почала займатися ушу в дитинстві.

“У дитинстві, коли я ще ходила в садок, мама віддала мене на танці. Це тривало не довго, приблизно півтора року. Після я вирішила, що мені не цікаво займатися цим. Одного разу я побачила ушу – мій друг вже тренувався в цій секції, і попросила маму записати мене. Ось так розпочався мій шлях”, – говорить Аня.

З самого початку дівчина тренувалися 3 рази на тиждень по годині- півтори. Було важливо швидко засвоювати матеріал, вчити нову програму та показувати хороші результати. Буквально через два роки Аню перевели в наступну групу, більш професійну.

“Там у мене нічого не виходило. Серед лідерів нашої команди я, звичайно, відставала. Але це був певний стимул для мене, щоб працювати. Через роки помалу стало виходити”, – згадує спортсменка.

Дівчині найбільше подобається виступати з короткою зброєю.

“Раніше це була палиця. Потім я полюбила шаблю – це дао шу. Ще мені подобається традиційна програма, коли працюють з двома м’ячами. Тут можна вже не дотримуватися певних стандартів, обов’язкових складних елементів, стрибків. Йде більше довільна програма, можна робити те, що тобі до душі”, – говорить Анна.

Дівчина також розповіла про найважчий період в спорті.

“У мене була складна операція – розрив двох зв’язок гомілкостопу. І дуже важко було знову підніматися. Потрібна була мотивація, підтримка, і слава Богу, що мене оточують такі близькі люди, які мені це все змогли дати. Після травми в ушу в мене все стало виходити краще. Я не знаю, чому так”, – говорить вона.

За словами Анни, перші змагання за кордоном їй дуже запам’яталися.

“Ми полетіли в Італію, Катанію, де я виступала в трьох видах і виграла першу на той час медаль – 3 місце. Я була дуже рада. Другі видатні старти для мене – в 2010 році в Сінгапурі, де я стала чемпіонкою світу. Мені подобаються відчуття на майданчику. Я відчуваю себе живою в емоційному плані. Ушу має йти від душі”, – зазначила дівчина.

Роман Рева, майстер спорту міжнародного класу, чемпіон світу з ушу, каже, що займається цим видом спорту професійно з 15 років.

“Я повернувся після того, як кинув заняття в 11-12 років. Зрозумів, що це мій вид спорту. Я потрапив до спецгрупи, де діти по два рази на день перед змаганнями тренуються. Тому з самого початку було дуже важко підігнати свою форму, але я дуже старався, і з кожним роком збільшувалася кількість стартів, зборів. В даний час це вже переросло в цілорічні збори”, – розповідає Роман.

Його стиль в ушу називається чанцюань, зі зброї він обрав собі дао шу – довгий круглий меч, а також гунь шу – палицю.

“Я думаю, що ушу в Україні, поки є сильні спортсмени, зали, тренери, заряджені цим, однозначно буде розвиватися”, – сказав Роман.

Більше випусків програми “Ровесник” дивіться за посиланням.

Джерело UATV
дата 17.01.2020
категорії Спорт
поділитися

Схожі новини


Топ новин на UA|TV

×