“Дикий сад” – кіммерійське городище, про яке писав Гомер в “Одіссеї” (ВІДЕО)

Фото UATV

“Дикий сад” – це кіммерійське городище, яке існувало в ХІІ столітті до н. е. на території сучасної України. Воно розташовується недалеко від місця злиття річки Південний Буг з Інгулом. Сьогодні це територія міста Миколаєва.

На цьому місці приблизно у XII столітті до н. е. було укріплене поселення, одне з небагатьох, що збереглися з часів перехідного періоду від бронзового до залізного віку. Саме тут у 2008 році знайшли унікальний скарб.

Скарб бронзових предметів, який в “Дикому саду”, сьогодні він унікальний”, – розповідає Кирило Горбенко, керівник археологічних розкопок городища.

Цей скарб, датований ХІІ століттям до н. е., відповідає традиційним уявленням про скарб, але в той же час він істотно відрізняється від знахідок, які надходили до музею раніше.

Адже на території України розкопали не один скарб бронзового століття, але всі вони десь в степу, проте на місці поселення – не було. І ось тільки бронзовий скарб, про який розповідають наші герої, знайшли в городищі “Дикий сад”. В цьому і полягає наукова цінність знахідки. Адже дозволяє порівняти бронзові предмети з керамікою та іншими побутовами речами, знайденими в поселенні. Більше того, це дає можливість більше дізнатись про їх власників.

Загальна вага скарбу – 3 кг 100 грамів.

Таким багатством в ті часи могла володіти тільки дуже багата людина.

Цей скарб міг досі лежати в землі, адже свого часу, в 1956 році, директор Миколаївського обласного краєзнавчого музею Феодосій Камінський разом з колегами знайшли поселення, але вирішили, що ніякої  історичної цінності воно не представляє. І з того часу до 1990 року жодних досліджень не було.

“На початку 90-х років на цю пам’ятку знову звернули увагу, таким чином історичний факультет Державного педагогічного інституту в Миколаєві мав організувати практику для студентів. Тоді саме вони продовжили розкопки в городищі”, – розповідає Наталя Гаркуша, старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею.

Після розвалу Радянського Союзу, з 1991 року починаються регулярні дослідження. Тоді археологи почали відкривати нові приміщення, і стало зрозуміло, що це не просто маленьке поселення, а ціле городище.

У 2004 році історики знайшли рів, який є унікальним у своєму роді. Адже це перше укріплення, яке було знайдено на території України, соботіновского часу.

Згодом місцева влада зрозуміла, що потрібно далі досліджувати цю територію і зберегти місцеві історичні пам’ятки.

Наші археологи припускають, що у великого поета Гомера в його книзі “Одіссея” в 11 розділі є розповідь про подорож на північ від Чорного моря, від Трої. Йдеться про територію сучасної України. І коли він приплив, то говорить, що побачив місто і народ кіммерійський. Це було саме те городище, яке зараз називають “Дикий сад”.

У наступній серії дивіться про зв’язок кіммерійського городища з Троєю.

Більше випусків проекту “Ніч в музеї” дивіться за посиланням.

Прямий ефір