Дубно: мальовниче місто храмів з таємничою історією (ВІДЕО)

Фото UATV

Прадавні храми, монастир кармеліток, середньовічний замок, неприступний і таємничий Тараканівський форт, старовинні вулички, дерев’яні скульптури, парки, сквери.

Сьогодні ми продовжуємо знайомитися із літописним містечком Дубно, що на Рівненщині. Про місто під назвою Дубен Іпатієвський літопис згадує ще у 1100 році.

Розповідатиме про своє рідне місто Юрій Пшеничний – історик і краєзнавець.

В історичному передмісті “Забрама” був розташований в’їзд до міста. Луцьку браму звели в 1623 році. Це була і митна, й оборонна споруда одночасно. У ній поєднуються два об’єкти – надбрамна башта і барбакан.

“Це унікальні зразки фортефікаційного будівництва ХVI – поч. XVII століття, які були втілені в Україні”, – говорить Пшеничний.

Дубно може пишатися великою кількістю храмів, які були зведені в різні періоди і мають різні архітектурні стилі.

Наразі у місті налічується близько двох десятків культових споруд. Для районного центру це дуже багато. Мабуть, у жодному іншому маленькому українському містечку немає стільки храмів, як у Дубні.

В давнину у місті було шість монастирів, чотири православні церкви й один римо-католицький костел.

Історик наголошує, що Дубно можна назвати містом храмів. Найбільший із них – костел бернардинців (нині православний Свято-Миколаївський собор).

У 1614 році Януш Острозький засновує у місті бернардинський монастир. Ансамбль монастиря утворювали костел і корпус келій, які були зведені у стилі раннього бароко.

“Цей костел відомий тим, що відігравав роль не лише найбільш репрезетативного храму, а й був місцем упокоєння як світських, так і духовних осіб. Тобто, це така монументальна усипальниця, де ховали найбільш шанованих римо-католиків Дубна. Тут були поховані члени родин князів Любомирських, Сангушків. До сьогодні – це найвища споруда міста”, – розповідає краєзнавець.

Саме біля Дубенського замку та в цьому храмі відбувалися події, які описав Микола Гоголь у своїй повісті “Тарас Бульба“.

Серце міста – його стара Ринкова площа, яка до сьогодні зберігає своє соціальне значення.

Цікава історія ще одного дубенського храму, а саме собору Різдва Богородиці. Він розташований у передмісті Дубна, а колись це було село Страклів, яке у 1975 році увійшло до складу міста.

У 1665 році власниця Страклова Анна Пузина заснувала православний Різдво-Богородичний монастир, тоді ж було зведено й церкву.

Анна Пузина заповідала, щоби після її смерті статки відійшли на користь обителі, яка мала відстоювати інтереси місцевих православних від католицької експансії.

Монастир перестав діяти наприкінці XVIIІ століття, а храм перетворили на парафіяльний. Церкву звели волинські зодчі. У ній переплелися візантійський архітектурний стиль та українське бароко.

У передмісті Дубна розташована унікальна туристична локація – Тараканівський форт або Нова Дубенська фортеця. Це одне з найцікавіших місць Рівненської області.

Неймовірна кількість легенд, якими досі оповитий форт і містичні залишки колись красивої будови, щороку приваблюють сюди дедалі більше туристів.

Місце вражає не лише легендами, а й своїм розмахом. За однією з історій, ця фортеця перетворилася на місто привидів. Кажуть, примари тут дійсно є і вже багато років поспіль лякають місцевих жителів.

“Природа і стихія змінюють форт, та він задуманий як військове містечко з добре продуманою інфраструктурою, забезпеченням. Тут було три колодязі, пекарня, лазарет, телефон, телеграф. Адміністративна частина розміщувалася в головній казармі форту і передбачала навчальні класи для рядового складу. Форт був розрахований на 800 осіб“, – зазначає Пшеничний.

Фортеця побудована наприкінці ХІХ століття для захисту кордонів Російської імперії.

Краєзнавець радить усім туристам, які захочуть відвідати це місце, звертатися до послуг місцевих екскурсоводів, адже самостійно ходити фортом доволі небезпечно.

Пшеничний наголошує, що Дубно відкрите для туристів і радо прийме всіх охочих.

Більше випусків проекту телеканалу UATV Міста і містечка” дивіться за посиланням.

Прямий ефір