Дружня до дитини школа: як в Україні відбувається реформа початкової освіти (ВІДЕО)

Скрін з відео

Освітня реформа в Україні стартувала у вересні 2017 року, коли Верховна Рада прийняла новий закон “Про освіту”. Документ передбачав фундаментальні зміни в організації, управлінні та змісті навчання в школі. Перед профільним міністерством та фахівцями постало найважливіше завдання – підготувати вчителів нової формації і реформувати педагогічну освіту.

“Передусім змінюються відносини між учителем, дитиною і батьками, між школою й органами управління освіти. Вони стають демократичнішими, лояльнішими, особливо до дитини. Основна увага тепер приділяється не тому, щоб учень запам’ятав якийсь обсяг матеріалу, який він часто не розуміє. Акцентується на тому, щоб дитина розуміла, щоб це були не якісь мертві знання, а знання, які й дитина, і доросла людина, яка закінчила університет, зможуть застосовувати у своїй професійній діяльності або у своєму житті“, – каже головний експерт по питань реформування освіти РПР Володимир Бахрушин.

Компетентнісний підхід до навчання – ключовий напрям реформи. З цією метою було визначено перших сто навчальних закладів, які пілотували Нову українську школу. А з вересня 2018 року всі перші класи в Україні розпочали навчання за новою програмою.

“Під кінець навчального року ми побачили, що діти більш розкуті. Вони можуть самостійно висловлювати свої думки, спілкуються по-новому”, – відзначає заступниця директора з навчально-виховної роботи гімназії “Академія” Вікторія Лупко.

Новий стандарт початкової освіти уряд затвердив у лютому 2018 року. Йдеться про документ, який визначає ті результати, яких повинні досягти учні з усіх предметів на певному етапі навчання. Основний принцип роботи – шкільна освіта повинна бути націленю на потреби й зацікавленість дитини.

“Програма дуже подобається, тому що вона дає можливість багато спілкуватися з дітьми, багато думати. Діти вже самостійно виконують проекти”, – розповідає вчителька початкових класів, вчитель-методист гімназії “Академія” Людмила Осеннікова.

Для того щоб реформа запрацювала на повну, учитель теж повинен змінитися. Школа, дружня до дитини – один із меседжів освітньої реформи. А хто, як не вчитель, краще знає своїх учнів. Тільки він зможе підібрати такі завдання, які згуртують дітей, навчать їх розвивати уяву й бажання активно брати участь у шкільному житті. Батькам дітей повинно бути так само комфортно в школі, де їх завжди почують і зрозуміють.

Програма-максимум на найближчий час для посадових осіб – забезпечити усім необхідним початкову школу, а саме – новими сучасними меблями й технічними засобами. Тільки тоді навчання буде ефективним і почне відповідати вимогам часу.

Освітня реформа розрахована на 12 років і триватиме до 2030 року. Саме тоді буде перший випуск Нової української школи.

Більше випусків програми “Українські реформи” дивіться за посиланням.

Прямий ефір