“Для Росії ця війна дуже вигідна”: фронтовий відеожурналіст розповів, хто насправді контролює Сирію

Фото UATV

– Я хочу поїхати в Сирію.
– Ми не відправляємо туди журналістів.
– Я все одно хочу. Там треба бути.

Таким чином відеокореспондент Associated Press Мстислав Чернов, який побував у “найгарячіших” точках світу, потрапив і до Сирії. Про свій унікальний досвід він розповів на лекції “Сирія. Ірак. Розповідь фронтового журналіста”.

Про це інформує журналістка телеканалу UATV Знак Марта, яка відвідала його лекцію.

“Перед від’їздом агенція завжди мене попереджає, щоб я не знімав нічого, що є небезпечним. Це загальноприйнята практика. Вони дають листочок, на якому я підтверджую, що там, де я знімаю – все безпечно. І їду”, – почав розповідь Мстислав.

За його словами, щоб отримати візу в Сирію, треба чекати два місяці.

“Знімати американським та західним агенціями там дуже важко. З ліванської території ми приїжджаємо в Дамаск, де починається жорсткий контроль. Максимум перебування в Сирії – 15 днів. Можна знімати тільки те, що скажуть, є людина, яка завжди стежить, які ви питання ставите, куди їздите. Звісно, нам не дають доступу до передової, він є тільки у російських, китайських та іранських журналістів”, – пояснив кореспондент.

Вся причина в тому, що Сирію зараз контролює Башар Асад і РФ: “Зараз росіяни отримують дуже великі контракти на те, щоб відбудувати міста в Сирії. Спочатку РФ все розтрощила, а тепер сирійці підписують із нею і Китаєм контракти. Для Росії ця війна дуже вигідна”.

Під час зустрічі показали відео, на якому жінка розповідає історію про те, як загинув її син.

“Вони хотіли забрати мого сина в армію, він втік до Туреччини, де його спіймали терористи і стратили. ІДІЛовці дуже люблять надсилати офіційні папери з підписом “Вашого сина стратили, але в нього був справедливий суд”, – каже жінка і показує його фотографію.

Фото з Facebook-сторінки Мстислава Чернова

Як узяли Алеппо

Армія Асада багато років не могла взяти Алеппо, бо там закріпилися повстанці, яких підтримує Туреччина. Мстислав пояснив, узяли місто не тому, що в Асада була якась військова перевага, а тому, що вони домовилися з Туреччиною.

“Відбувся дипломатичний обмін: Асад дав можливість туркам забрати сирійське місто Афрін та деякі інші курдські території, і за це Туреччина перестала підтримувати повстанців. Так і взяли Алеппо. Попри те, що місто повністю зруйнували, спрацювала саме домовленість. Це дуже брудно”, – пояснив кореспондент.

Зараз Алеппо поступово відновлюють. За його спостереженнями, міста в Сирії розділили на три категорії: тотально пошкоджені будинки чи райони, трохи пошкоджені та непошкоджені.

“Пріоритетом вони ставлять ті, які трохи пошкоджені, і куди реально повернути людей. У Європі, до речі, зараз є дуже затребуваними репортажі про біженців, які повернулися додому, в Сирію”, – прокоментував журналіст фрагмент, де показана історія хлопчика, який приїхав назад до Алеппо з Німеччини. Його сім’ю німецька міграційна служба не впустила до країни.

Фото з Facebook-сторінки Мстислава Чернова

Конфліктні теми. To be continued..?

Наприкінці лекції журналіст розповів, у який момент захотів знімати конфліктний репортаж.

“Це було в Туреччині у 2013 році, тоді я знімав переважно соціальні теми. Вночі потрапив на площу Таксим, в центрі якої горіла поліцейська машина. Це мене дуже вразило, я зрозумів, що це настільки реально і по-справжньому… Так і став знімати конфлікти”, – поділився Мстислав.

Після повернення з відряджень у конфліктні зони його завжди запитують в AP, чи потрібен йому психолог для подолання посттравматичного розладу, а він відповідає: “Ні, не потрібен. Я читаю літературу і займаюся самоаналізом”.

Чи буде він продовжувати знімати далі конфлікти – поки відкрите питання: “Це нехороше відчуття, я не отримую від нього задоволення. Мій друг, фотожурналіст, втратив ногу, але досі продовжує знімати. Думаю, мені згодом треба буде з цим покінчити”.

Раніше Мстислав Чернов розповів, що побачив на війні в Іраку.

Марта ЗНАК, UATV

Прямий ефір