Держбюджет-2020: у Київській школі економіки прокоментували витрати на охорону здоров’я

Фото UATV

Верховна Рада ухвалила державний бюджет на 2020 рік. На систему охорони здоров’я передбачено 113 млрд гривень, з яких 64%,або 72 млрд гривень, становить Програма медичних гарантій. Вона включає в себе шість видів медичної допомоги. Це означає, що в квітні наступного року принцип “гроші йдуть за пацієнтом” запрацює на всіх рівнях медичної допомоги. В цілому витрати на охорону здоров’я в 2020 році зростуть на 13%.

Три головні чинники виділення бюджету на медицину в студії UATV озвучила Наталія Шаповал, віцепрезидент Київської школи економіки.

“Перший – це не 5% ВВП, як обіцялося в законі про медичні гарантії. Другий фактор – бюджет виріс, і швидше, ніж виріс ВВП і весь бюджет країни, це плюс. Третій – більшість грошей, які були на субвенціях, все-таки перейшли в Національну службу здоров’я. Якщо в минулому році це було приблизно 19 мільярдів, які були у НСЗ, то зараз їх 72. Якщо минулого року 58 млрд ділилися через субвенції, то в цьому – приблизно 17. Це дуже важливий сигнал, який говорить про те, що реформа триває так, як її планували, і що реформа фінансування поширюється тепер і на вторинну допомогу”, – зазначила гостя студії.

Коментуючи принцип “гроші йдуть за пацієнтом”, Шаповал зазначила: “Думаю, що прецеденти і різні аспекти 100% будуть, тому що ця реформа робиться тоді, коли немає нормальних даних, описаних стандартів послуг, це зараз на ходу робить Національна служба здоров’я”.

– Яка цифра для бюджету МОЗ є оптимальною в умовах тих реформ, які зараз тривають? – запитав ведучий.

“Мені здається, що цифра, яку закладали в закон про Національну службу здоров’я – 5% ВВП – відмінний показник, який відповідає рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я та країн, у яких нормально розвинена система охорони здоров’я. 113 мільярдів гривень – це менше 3%”, – зазначила Шаповал.

Телеверсію інтерв’ю з Наталею Шаповал дивіться 18 листопада о 15:00 в програмі “Лицом к лицу” на UATV.

Прямий ефір