Через 7 років: експерт розповіла про перспективу України стати енергетично незалежною (ВІДЕО)

Скрін UATV

У грудні цього року закінчується термін дії контракту на транзит російського газу через територію України. Для нашої країни цей договір важливий через низку причин.

Про них в інтерв’ю UATV розповіла Наталія Кацер-Бучковська, експерт з енергетики та інвестицій Українського інституту майбутнього, народний депутат VIII скликання.

“(Цієї зими, – ред.) закінчується транзитний контракт, за яким Україна транспортує газ з Росії до Європи. Для нас він дуже важливий, тому що, в першу чергу, це плюс-мінус 4 мільярди доларів доходу щороку, істотна сума для нашого бюджету. Це можливість функціонування нашої газотранспортної системи, також питання безпеки, тому що наявність транзиту є предметом, інструментом переговорів, і ми можемо цей аргумент використовувати для захисту наших інтересів”, – каже гостя студії.

За її словами, для України важливо, щоб договір був підписаний на основі європейського права.

“Ми попередні 5 років імплементували норми Європейського Союзу в українське законодавство. Це була дуже важка праця. Ухвалили закон про ринок газу, про незалежного регулятора… Тому для нас важливо, щоб транзит був на основі європейських норм. Друге питання – кількість газу, яка буде поставлятися, і строки контракту. Україні не вигідний строк, наприклад, на 1-1,5 року. Завдання переговірників домовитися про довгостроковий контракт і обсяг не менше 70 млрд куб. м., тому що тільки тоді транзит стає економічно обґрунтованим і вигідним для України”, – зазначила експерт.

Кацер-Бучковська вважає, що ці питання повинні бути деполітизовані.

“На жаль, до 2014 року у нас було багато випадків, коли процес переговорів, який повинен бути комерційним, змішували з політичними питаннями. Були підписані Харківські угоди… Я вважаю, що ці переговори повинні бути деполітизовані, винесені за дужки політичних відносин і мати виключно економічний характер”, – висловилася гостя студії.

Відповідаючи на запитання, чи могла б Україна відмовитися від контракту на транзит із Росією, Кацер-Бучковська сказала: “У нас повинен бути план А, В, С на всі випадки життя, тому що геополітична ситуація нестабільна, сьогодні одні виклики, а завтра будуть інші. Ми повинні бути готові до різних сценаріїв. Будучи депутатом, я завжди наполягала на тому, що Україна повинна більше видобувати власного газу. Для цього ми знизили ренту для газодобувних компаній і провели 9 конкурсів на залучення інвестицій у видобуток газу. І зараз ці компанії, зокрема компанії Канади, США, а також лідери українського газовидобутку, інвестуватимуть у 9 великих родовищ, що в перспективі 5-7 років дасть можливість Україні стати енергетично незалежною”.

Раніше в АТ “Укртрансгаз” повідомили, що повністю завершили роботи з підготовки газотранспортної системи країни до опалювального сезону 2019/2020 років.

Також повідомлялося, що європейські оператори готові постачати 1,3 млрд кубів газу до українського кордону.

Прямий ефір