5 квітня – ухвалення першої української конституції Пилипа Орлика

Перша українська конституція була ухвалена на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року.

Повна назва цього документа – “Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою”.

Пилип Орлик був близьким до гетьмана генеральним писарем, якого після смерті Івана Мазепи було обрано на раді старшин його наступником. Конституція Пилипа Орлика – скорочена назва документа, який визначав права і обов’язки обраного гетьмана.

Історики мають різні думки щодо того, чи був цей документ конституцією у сучасному розумінні цього слова або прогресивним твором, який випередив свій час, адже перші конституції в Європі та США з’явилися лише сімдесят років потому.

дата 2020-04-05
поділитися
Топ новин на UA|TV