29 серпня – День пам’яті захисників України
Указом президента України В. Зеленського 29 серпня встановлено Днем пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. У цей день згадуємо подвиг Героїв та вшановуємо пам’ять військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули в боротьбі за незалежність України.
Саме на ці серпневі дні 2014 року припав пік Іловайської трагедії, коли в результаті протистояння російським військам, українські збройні підрозділи потрапили у вороже оточення.
за офіційними даними, під час Іловайської операції і подальшого розстрілу в так званому «зеленому коридорі» 366 українських воїнів загинуло, 429 – отримали поранення різного ступеню тяжкості, 128 потрапили в полон, 158 вважаються зниклими безвісти.
Пам’ятаймо подвиг українських воїнів, які віддали життя за мирне майбутнє народу на своїй землі!
30 серпня – День шахтаря
Гірницька справа завжди вимагала мудрості та хороших продуманих рішень. Вона не терпить легковажності і не прощає помилок. За різними джерелами, на території Київської Русі початок гірничої справи було покладено вже у другій половині XV сторіччя. У середині XX сторіччя, а точніше 10 вересня 1947 року в СРСР, відзначаючи високі заслуги і внесок гірників у широку індустріалізацію країни, затвердили офіційне професійне щорічне свято День шахтаря, відзначення якого було встановлено на останню неділю серпня. Уперше святкування Дня шахтаря провели 29 серпня 1948 року. У незалежній Україні цей день був закріплений відповідно до нового законодавства та указу президента від 16 серпня 1993 року. Для гірницьких районів і міст День шахтаря давно став одним із головних свят. У 2020 році подія припадає на 30 серпня.
24 серпня – День Незалежності України
24 серпня – свято, що передає дух патріотизму та гордості за свою націю, яка, пройшовши серйозні випробування, створила свою незалежну державу. Поступово країна стала частиною європейської спільноти й рівноправним членом міжнародних організацій. Прийнято вважати, що історія України розпочалася з часів Київської держави, заснованої в IX столітті. Протягом декількох сторіч Княжа Русь була могутньою державою, однак у кінцевому підсумку вона розпалася на окремі князівства. Наступним етапом становлення України було утворення Козацько-гетьманської держави, яка проіснувала трохи понад одне сторіччя. Потім про українську державність замовкли до XX сторіччя. Лише національний рух 1917 року, який активізувався під час Жовтневої революції, привів до створення УНР (Української Народної Республіки) та ЗУНР (Західно-Української народної республіки). До власної незалежності народ України пройшов і через радянський період. Після нетривалої українсько-більшовицької війни, у ході якої УНР виявилася окупованою Німеччиною, в березні 1919 року відбувся Всеукраїнський З’їзд Рад, який прийняв Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки. Унаслідок цього Україна знову опинилася в ярмі Московії. Справжню незалежність Україна отримала 24 серпня 1991 року — після розпаду СРСР.
23 серпня – День Державного Прапора України
23 серпня відзначається День Державного Прапора України. Це свято з’явилося завдяки підписанню у 2004 році відповідного президентського указу. До 2004 року День Українського Прапора відзначали тільки в Києві у вигляді муніципального свята. Символ державності України — прапор — докладно описаний у Конституції країни. Після проголошення незалежності держави прапором України називають полотно з двох рівновеликих частин синього і жовтого кольору. Співвідношення ширини полотна до його довжини — 2:3. Такі стандарти закріплені конституційно. У новітній історії вперше такий прапор підняли над будівлею Верховної Ради України 24 серпня 1991 року. Саме в цей день був проголошений акт про незалежність країни. Історія синьо-жовтого прапора дуже давня. Починаючи з часів хрещення Русі, ці кольори завжди були присутні на прапорах Української держави різних століть. Приблизно в тому ж варіанті, як ми бачимо його зараз, український прапор було піднято у Львові в червні 1848 року. У 1917-1919 роках навіть більшовики користувалися в Україні синьо-жовтим прапором. Синій колір на прапорі означає мирне небо, а жовтий — пшеничні ниви.
19 серпня – Всесвітній день гуманітарної допомоги
За даними ООН, за минуле десятиріччя число людей, які постраждали від гуманітарної кризи, подвоїлося. У 2015 році понад 76 млн людей із 31 країни потребували такої допомоги. Згідно з даними нещодавніх досліджень, кожен витрачений долар, особливо у відповідь на ранній кризовий випадок, дуже ефективний і дозволяє скоротити від 4 до 5 доларів, які необхідно буде виділити для подолання повномасштабної катастрофи. Конфлікти, стихійні лиха та інші надзвичайні ситуації постійно загрожують життю та здоров’ю багатьох мільйонів людей. Під час цих криз тисячі відданих справі гуманітарних працівників із багатьох країн світу докладають зусилля для надання допомоги постраждалим людям, підтримки місцевим органам управління в доставці необхідної допомоги. Всесвітній день гуманітарної допомоги засновано ВООЗ та іншими міжнародними організаціями, які привертають увагу до ролі гуманітарних працівників і згадують тих із них, хто загинув або отримав травми під час виконання своїх важливих обов’язків. Цей день має щорічний характер і відзначається 19 серпня.
12 серпня – Міжнародний день молоді
Міжнародний день молоді встановлений Генеральною Асамблеєю ООН 17 грудня 1999 року за пропозицією Всесвітньої конференції міністрів у справах молоді, що відбулася в Лісабоні 8-12 серпня 1998 року. Конференція рекомендувала організувати інформаційно-пропагандистські заходи на підтримку свята з метою підвищення інформованості, особливо молоді, про Всесвітню програму дій, що стосуються молоді, до 2000 року і на наступний період, прийняту Асамблеєю в 1995 році. Тоді як молодь складає одну чверть світової робочої сили, на неї припадає половина безробітних. Ринки праці зазнають труднощів із забезпеченням стабільної зайнятості з гарними перспективами для молодих людей, за винятком висококваліфікованих фахівців. Сьогодні у світі налічується майже 3 мільярди жителів віком до 25 років. Понад 100 мільйонів дітей не відвідують школу. Щодня близько 30 тис. дітей вмирають від убогості.
Щодня 7 тис. молодих людей заражаються ВІЛ/СНІДом. Генеральний секретар ООН закликав міжнародну спільноту визнати взаємозалежність поколінь і вирішувати проблеми різного віку спільно.
8 серпня – День військ зв’язку України
День військ зв’язку щорічно відзначається в Україні 8 серпня згідно з указом президента від 01.02.2000 року. Саме 8 серпня 1920 року в Києві, на базі колишнього Костянтинівського юнкерського військового училища, почалася підготовка зв’язківців на других Київських військово-інженерних курсах. Таким чином було покладено початок славній історії військ зв’язку.
У січні 1992 року було створено Головне управління зв’язку ЗСУ, яке розпочало формування військ зв’язку незалежної держави. За час існування Збройних Сил України з розрізнених систем зв’язку була створена єдина система, яка здатна забезпечити надійне управління у будь-якій обстановці.
2 серпня – День Повітряних сил Збройних сил України
Усі ті, хто так чи інакше пов’язує своє життя з Повітряними силами ЗСУ, відзначають своє професійне свято на підставі указу президента України від 27 червня 2007 року щорічно, починаючи з 2007-го в першу неділю серпня.
Даним указом визнається таким, що втратив дію, указ президента Незалежної України, підписаний раніше, 2 липня 1997 року “Про День військ Протиповітряної оборони”. Це пов’язано з тим, що в 2004 році під час об’єднання Військ протиповітряної оборони та Військово-повітряних сил були утворені сучасні Повітряні сили України, проте історія ВПС Україні своїм корінням сягає глибоко в минуле століття.
Зараз Повітряні сили Збройних сил України включають до свого складу не тільки повітряні, а й протиповітряні компоненти, серед яких зенітно-ракетні комплекси та радіотехнічні війська, а також спеціальні війська.
30 липня – Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми
У 2010 р. Генеральна Асамблея прийняла Глобальний план дій по боротьбі з торгівлею людьми, закликавши уряди в усьому світі вжити скоординованих і послідовних заходів щодо перемогти над цим злом. Одним із найважливіших положень Плану є створення цільового фонду ООН для добровільних внесків на користь жертв торгівлі людьми, особливо жінок і дітей.
У 2013 р. Генасамблея провела зустріч на високому рівні для оцінки ходу здійснення Глобального плану дій. Держави-члени також прийняли резолюцію, проголосивши 30 липня Всесвітнім днем боротьби з торгівлею людьми і заявивши, що в такий день необхідно “підвищувати обізнаність про стан жертв торгівлі людьми та захищати й гарантувати їхні права”.
29 липня – День Сил спеціальних операцій Збройних Сил України
Це нове для суверенної України офіційне військове свято затвердили 26 липня 2016 року. У відповідному указі президента України зазначається особлива мета цього Дня для подальшого розвитку національних військових традицій і враховується важлива роль Сил спеціальних операцій Збройних Сил України у забезпеченні обороноздатності держави.
На Сили спеціальних операцій Збройних Сил України покладені важливі завдання, зокрема участь у відновленні територіальної цілісності країни.
28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом
Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.
Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання у сотень мільйонів людей і в цілому є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.
Суттєвою підставою того, що дні, на кшталт Всесвітнього дня боротьби з гепатитом, присутні в міжнародному календарі, є підвищення інформованості широкої громадськості про це захворювання, шляхи його поширення, методи діагностики, стратегії доступного лікування і можливої профілактики. Цей інформаційний та пам’ятний День встановили на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я ще в 2010 р. Відтоді його відзначають щорічно 28 липня.
26 липня – День працівників торгівлі
Українці відзначають День працівника торгівлі та ресторанного бізнесу в останню неділю липня щороку. У 2020 р. всі причетні святкують 26 липня.
В Україні працюють понад 900 тисяч продовольчих і непродовольчих магазинів та кіосків і понад 60 тисяч об’єктів ресторанного господарства.
День торгівлі українці почали відзначати в останню неділю липня, починаючи з 1996 р.
25 липня – День зубного техніка
У національних календарях багатьох країн світу представникам цієї необхідної професії, як і питанням здоров’я ротової порожнини, приділяється багато уваги, що свідчить про значну важливість цієї теми для широкої аудиторії.
День зубного техніка, що відзначається фахівцями цього напряму 25 липня, порівняно молоде свято і не є офіційним. Воно виникло на початку 2000-х рр. і було підтримано в середовищі поповнення свіжими молодими кадрами штатних зуботехнічних лабораторій. Так співпало, що переважно саме в цей день багато молодих фахівців, після закінчення медичних навчальних закладів, коледжів та багатомісячної ординатури, заступають на своє перше офіційне робоче місце в якості повноправного дипломованого фахівця.
На сьогодні зубний технік – окрема професія в сучасній стоматології. Його часто плутають безпосередньо зі стоматологом або зубним лікарем, але на відміну від них зубний технік дуже рідко зустрічається з пацієнтами, оскільки ця професія переважно суто технічна.
22 липня – День визволення Сєвєродонецька від незаконних збройних формувань
Подія стала для багатьох жителів цього міста Луганської області справжнім історичним і знаковим моментом. Після стрімкої окупації та анексії Кримського півострова, терористи почали криваву операцію на сході країни. Сєвєродонецьк, як і багато населених пунктів сходу України, був захоплений підготовленими, організованими і керованими з Кремля незаконними формуваннями. Народ України залишився твердий у своєму рішенні і приступив до визвольних заходів. Світова спільнота, відчуваючи значний шок, поспішила на допомогу українському народові, стримуючи агресора економічними санкціями.
22 липня 2014 р. Сєвєродонецьк був звільнений. Із 22 вересня він став тимчасовим адміністративним центром Луганської області.
20 липня – Міжнародний день шахів
Перша сучасна шахівниця (світлі й темні квадрати) була зроблена в Європі в 1090 р. Уже багато років, починаючи з 1966 р., у всьому світі 20 липня відзначають Міжнародний день шахів. Це свято проводиться за рішенням ФІДЕ – Всесвітньої шахової федерації (заснована 1924 р.).
Назва гри походить із персидської: “шах мат” – володар помер. Батьківщиною шахів є Індія. Там у V ст. з’явилася попередниця шахів – гра чатуранга. У Київський Русі шахи з’явилися приблизно в IX–X ст.
Шахи – це настільна гра на 64-клітинній дошці, на якій розташовуються 32 фігури (по 16 фігур білого і чорного кольору). Грають два партнери. Мета гри полягає в тому, щоб поставити “мат” королю супротивника.
Майже в кожному місті є шаховий клуб (іноді їх декілька), у якому збираються шанувальники цього виду спорту. У Міжнародний день шахів у цих клубах проводять турніри, розважальні заходи.
19 липня – День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості
В історії цього ремесла є безліч цікавих фактів. Наприклад, за свідченням дослідників і деяких археологічних знахідок, можна з упевненістю стверджувати, що перші металурги в Європі з’явилися ще близько 5000 років до Різдва Христового. Звичайно ж людина звернула увагу на вельми зручні властивості металів набагато раніше, але до сучасного розуміння їх використання ми прийшли не відразу.
Професійне свято людей, так або інакше пов’язаних із металургією, офіційно в колишньому Радянському Союзі було засновано ще 28 вересня 1957 р. за указом Президії Верховної Ради СРСР. Його святкування було встановлено на третю неділю липня.
У незалежній Україні 3 червня 1993 р. цей день був підкріплений відповідним указом президента і набув ширшого формулювання в назві – “День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості”.
У 2020 році свято припадає на 19 липня.
16 липня – День бухгалтера України
Офіційне професійне свято українських бухгалтерів має щорічний характер і відзначається в Україні на підставі датованого 18 червня 2004 р. указу президента України. Саме цього дня в суверенній Україні 1999 р. прийняли довгоочікуваний Закон України, де були закріплені основні положення “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”.
Говорячи по суті, професія бухгалтера шанована в багатьох країнах. Про престиж цієї професії свідчить також і наявність Міжнародного дня бухгалтера, який відзначається 10 листопада.
15 липня – День українських миротворців
Це свято встановлено постановою Верховної Ради України від 21 травня 2013 р. Саме цього дня в 1992 р. з місії у Боснії розпочалася участь українських військових в операціях із підтримання миру та безпеки, які під егідою ООН, ОБСЄ, НАТО і ЄС проводяться в “гарячих точках” планети.
За ці роки понад 44 тисячі українських військовослужбовців взяли участь у міжнародних миротворчих операціях у різних регіонах планети – Косово, Боснії і Герцеговині, Анголі, Македонії, Гватемалі, Таджикистані, Афганістані, Хорватії, Кувейті, Сьєрра-Леоне, Придністров’ї, Іраку, Лівані, Ефіопії, Еритреї, Грузії, Судані, Кот-д’Івуарі, Демократичній Республіці Конго тощо.
Попри продовження бойових дій на сході нашої держави, Україна й надалі дотримується міжнародних зобов’язань щодо участі в миротворчих операціях ООН.
Наразі ЗС України беруть участь у 8 міжнародних операціях із підтримання миру й безпеки у 6 країнах світу та районі Аб’єй.
Крім цього дня, в Україні відзначається Міжнародний день миротворців Організації Об’єднаних Націй, святкування якого припадає на 29 травня.
12 липня – День святих апостолів Петра і Павла
Водночас цього дня закінчується Петрівка – піст, який тривав упродовж кількох тижнів. Петро і Павло, згідно з Євангелієм, були учнями Ісуса Христа. За переданням, апостол Петро був старшим братом апостола Андрія і до зустрічі з Христом мав ім’я Симон. Апостольське ім’я Петро – з грецької “камінь” або “скеля” – дав йому Ісус Христос, коли покликав іти за собою як учня й послідовника. Водночас Ісус наділив Свого учня здатністю зцілювати людей і бути захисником рибалок. Петро першим з усіх апостолів повірив у божественне призначення Ісуса Христа і був особливо відданий Йому. Саме Петро був першим з апостолів, кому Христос явився після Свого Воскресіння. Доля апостола Павла теж була непростою. Спочатку, як відомо з Євангелія, він носив єврейське ім’я Савл, і тільки після хрещення одержав ім’я Павло. За походженням належав до фарисеїв, які відзначалися особливою відданістю ретельному виконанню усіх релігійних обрядів та звичаїв, що були заповідані предками.
У давні часи в Україні до свята Петра і Павла готувалися дуже ретельно – білили хати, оздоблювали стіни оселі рушниками, прибирали на подвір’ї. Рано-вранці по-святковому вбрані люди разом із дітьми вирушали до церкви. Після свята Петра й Павла в Україні розпочинаються жнива.
8 липня – День родини
Український День родини – відносно молоде свято і відзначається з 2012 р. Відповідний указ президента України було підписано 30 грудня 2011 р. Святкування цього дня має щорічний характер і встановлено на 8 липня.
Для дітей родина – це своєрідне середовище, у якому в дитини складаються умови її психічного, фізичного, інтелектуального та емоційного розвитку. Для дорослої людини вона є джерелом реалізації низки її потреб.
Необхідно відзначити, що в міжнародному співтоваристві День сім’ї засновано Генеральною Асамблеєю ООН ще в 1993 р. і відзначається 15 травня.
7 липня – День працівника природно-заповідної справи
Задля підтримки природно-заповідної справи, враховуючи істотний внесок фахівців та професіоналів, не байдужих людей до сьогодення та майбуття стану нашої природи, 18 серпня 2009 р. президентом України встановлено професійне свято працівників природно-заповідної справи, яке тепер щорічно відзначається 7 липня.
Законодавчим актом враховано вагомий внесок працівників природно-заповідної справи у збереження та відновлення біологічного і ландшафтного різноманіття, розвиток територій та об’єктів природно-заповідного фонду України.
5 липня – День Військово-морських сил ЗСУ
Відповідно до указу президента України від 12 червня 2015 р. День ВМС відзначається у першу неділю липня.
Дата святкування, як і сама назва свята військових моряків України змінювалися неодноразово.
Наприклад, святкування дня українського військового моряка з 1997 р. відбувалося 1 серпня. Ця дата була встановлена указом президента від 17 серпня 1996 р. і пов’язана з важливою подією в житті сучасних Військово-морських сил ЗСУ – навчаннями “Море-96”.
Святкування Дня ВМС стало всенародним оглядом бойової готовності українського флоту і визначенням його авторитету як у Севастополі, так і в Україні в цілому. Крім того, воно засвідчило перемогу не лише військових моряків, а й усього українського народу у виснажливій боротьбі за флот, за право України бути морською державою.
4 липня – День Національної поліції України
Це одне з нових офіційних державних і професійних свят України, яке запровадили 9 грудня 2015 р.
Дату вибрано не випадково. Цього дня президент України підписав новий Закон України “Про Національну поліцію”, який раніше було затверджено в парламенті.
На нову Національну поліцію значною мірою покладено надії, що вона буде прозора, справедлива, ефективна та відкрита для українського суспільства.
1 липня – День архітектури України
День архітектури України відзначається згідно з Указом президента “Про День архітектури України” від 17 червня 1995 року, щороку цього дня. Свято було встановлено “на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їхніх творчих спілок, працівників проектних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури”.
Нині українських архітекторів та інших фахівців, діяльність яких пов’язана з архітектурою, об’єднує Національна спілка архітекторів України – громадська творча організація. Першого понеділка жовтня відзначається також Всесвітній день архітектури – міжнародне професійне свято архітекторів і поціновувачів світових архітектурних шедеврів.
31 травня – Всесвітній день без тютюну
Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. Але боротьба з нікотином триває.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно помирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІДу.
30 травня – День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження України
Свято відзначається в Україні згідно з указом президента з 1999 року в останню суботу травня.
Першою українською друкарнею вважають краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій у 1491 році з’явилися перші книги, надруковані кирилицею. Друкарня Фіоля видавала книги для України та суміжних країн, вона почала видання книг кирилицею в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.
Першу друкарню в Україні заснував у Львові Іван Федоров. Вона діяла протягом 1573-1575 рр.., а першою виданою на українських землях книгою став “Апостол” (1574 р.), який історично започаткував розвиток друкарства в Україні.
Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала Острозька Біблія, завершена в 1581 р. Острог став також першим в Україні центром видання тогочасної публіцистики, яку пізніші дослідники назвали “полемічною літературою”.
29 травня – Міжнародний день миротворців ООН
У 2002 році Генассамблея ООН оголосила 29 травня Міжнародним днем миротворців. Цей день покликаний віддати належне самопожертві і самовідданості миротворців, які несуть службу по всьому світу. Він знаменує собою те, що було зроблено ООН у різних країнах для полегшення страждань та примирення ворогуючих сторін.
28 травня – Вознесіння Господнє
Свято Вознесіння Господа відзначається християнами всього світу на 40-й день після свята Воскресіння Господнього, тобто свята Великодня. У всі дні, які проходять від Великодня до свята Вознесіння, у християнських церквах вітальними словами є радісна звістка: “Христос воскрес! Воістину воскрес!”.
Напряму про подію і деталі Вознесіння розповідають у Біблії євангелісти Лука і Марк.
25 травня – День філолога
День філолога давно перейшов кордони багатьох держав і його вже можна назвати міжнародним професійним святом фахівців, які представляють ті науки і напрями, які в своїй сукупності об’єднує філологія. Це лінгвісти, літературознавці, вчителі та викладачі літератури та мови, бібліотекарі, перекладачі.
Символічно, що свято філологів відзначають 25-го травня, слідом за Днем слов’янської писемності та культури.
24 травня – День слов’янської писемності та культури
Щорічно 24 травня у всіх слов’янських країнах урочисто прославляють святих Кирила та Мефодія – творців слов’янської писемності.
Слов’янська писемність була створена в IX столітті, приблизно 862 року. Новий алфавіт отримав назву “кирилиця” на ім’я візантійця Костянтина, який, прийнявши чернецтво, став Кирилом. А допомагав йому у справі освіти слов’янських народів старший брат Мефодій.
Кирило створив слов’янську абетку на основі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки – глаголиця та кирилиця.
23 травня – День морської піхоти України
День морської піхоти України стали відзначати 23 травня з 2018 року.
Саме в цей день 1918 року гетьман Скоропадський видав указ України по Морському відомству “Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби”.
23 травня 2018 року президент України на урочистій церемонії у Миколаєві вручив морським піхотинцям нові берети кольору морської хвилі.
22 травня – Міжнародний день біологічного різноманіття
Біологічне різноманіття продовжує скорочуватися, а екологічна рівновага все ще піддається змінам. Приблизно 60% екологічної системи деградує або використовується нерозважливо, що веде до втрати біологічного різноманіття і тяжких наслідків, які в найближчі 50 років можуть погіршитися.
Міжнародний день біологічного різноманіття відзначається відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН з 2001 року.
21 травня – День вишиванки
У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка – яскравий приклад і підтвердження цьому.
День вишиванки поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане сприяти єдності та культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня.
В 2020 році День вишиванки припадає на 21 травня.
20 травня – День банківських працівників України
Цим святом держава, відповідно до указу президента України, відзначає важливу роль банківської системи і значний внесок банківських працівників у розвиток економіки України та забезпечення її фінансової стабільності.
За роки незалежності в Україні побудована сучасна кредитно-фінансова система, запроваджена національна грошова одиниця, забезпечена її стабільність. Національний банк створив електронну систему проведення розрахунків між банківськими установами та суб’єктами господарювання, казначейство, інші установи, організації та підприємства, які забезпечують повноцінне функціонування системи банків країни.
18 травня – День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу
Фото Український інститут національної пам’яті
Депортація – примусове або насильницьке переселення одних людей іншими за межі певної території.
18-го травня, починаючи з 1994-го року, в Україні, згідно указу, відзначається День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, яка сталася 18-20 травня 1944-го року. Переселенню піддалися і люди похилого віку, і жінки, і діти, і цілі родини, понад 1/4 мільйона людей. Це жахливий злочин у часи сталінського режиму, війни та радянської влади. Вже у 1967-му році, при тій же самій радянській владі, указом президії Верховної Ради СРСР ці дії були визнані необгрунтованими. Пізніше, в 1989-му році, Верховною Радою СРСР депортація була нарешті засуджена, визнана незаконною і оголошена злочинною. Кримські татари отримали реальну можливість відновити порушене право на свою споконвічну територію, яка входила до того часу до складу суверенної України, територіальну цілісність якої у 1994-му році гарантували три найавторитетніші країни світу: Росія, Сполучені Штати Америки та Велика Британія. Почалося активне повернення людей на свою рідну землю.
17 травня – Всесвітній день інформаційної спільноти
27 березня 2006 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, в якій проголосила 17 травня Всесвітнім днем інформаційної спільноти. До 2006 року цей день святкували як Міжнародний день електрозв’язку чи Всесвітній день телекомунікацій ООН. Сьогодні ж Міжнародний союз електрозв’язку – спеціалізована установа ООН, до якої входять понад 180 країн світу. Штабквартира МСЕ знаходиться в Женеві.
Інформаційні технології, увійшовши в життя кожного з нас, сприяють суттєвим, якісним змінам у всіх сферах діяльності.
16 травня – День Європи в Україні
З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи.
Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана.
9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало “наріжним каменем Європейської федерації”. Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі.
Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 року лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення декларації Шумана та постановили щорічно відзначати “День Європи”.
15 травня – Міжнародний день сім’ї
15 травня у світі відзначають Міжнародний день сім’ї, метою якого є звернути увагу суспільства на важливість сім’ї та проблеми, які часто виникають в сім’ях. Свято відзначають щорічно з 1994 року.
Святкування Дня сім’ї було затверджено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 20 вересня 1993 року. ООН розглядає сім’ю як основу суспільства: якщо не поважати права однієї сім’ї, під загрозою опиниться все суспільство.
Родина як основний елемент суспільства була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності та розвитку.
9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
У 2015 р. Україна змінила формат святкування Дня перемоги у межах ухвалення пакету законів про декомунізацію. Від 2016 року в Україні 9 травня відзначають як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Цей день в Україні відзначається вже не так пишно, а в європейському дусі пам’яті та примирення, оскільки до 10 мільйонів українців поклали свої життя упродовж найжахливішої трагедії XX століття.
12 травня – Всесвітній день медичних сестер
Хоча фактично святу вже понад сто років, офіційно воно було засновано тільки в 1971 році.
День медичної сестри відзначається з моменту об’єднання сестер милосердя з 141 країни в професійну громадську організацію – Міжнародну раду медичних сестер.
Вперше служба сестер милосердя була організована під час Кримської війни британкою Флоренс Найнтінгейл. Всесвітній день медичних сестер за рішенням Міжнародної організації Червоного хреста встановлений саме в її честь, в день її народження – 12 травня.
Цікаві факти: найбільше число медсестер – у Фінляндії – на 100 000 осіб – 2162 медсестри. Для порівняння, на Гаїті на 100 000 осіб лише 5 медсестер.
8 травня – День пам’яті та примирення
В Україні, так само як у світі, у цей день вшановують пам’ять жертв Другої світової війни.
День пам’яті та примирення проголошений рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 24 листопада 2004 року.
Офіційне гасло пам’ятних заходів – “1939–1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо”. Новим символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку.
6 травня – День піхоти в Україні
Вперше свято відзначили у 2019 році.
Воно встановлене з “метою вшанування мужності та героїзму воїнів механізованих, мотопіхотних, гірсько-штурмових військових частин і підрозділів Сухопутних військ Збройних сил України, виявлених у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, а також започаткування сучасних військових традицій”.
Саме у цей день у 1648 році козаки перемогли в битві біля Жовтих Вод. Це перша переможна битва національної визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького. Крім того, 6 травня відзначають релігійне свято – День Юрія Змієборця. Він був одним з покровителів українського війська.
5 травня – Міжнародний день боротьби за права інвалідів
У цей день 1992 року люди з обмеженими можливостями з 17 країн одночасно провели перший Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації інвалідів.
Жодна з категорій громадян не має залишитися без уваги влади. Незалежно від національності, релігії, майнового стану, стану здоров’я.
В Україні, за останніми офіційними статистичними даними, кількість людей з обмеженими можливостями зростає. Щороку інвалідами стають декілька тисяч людей.
1 травня – Міжнародний день праці
Перше травня відзначається в 143 країнах світу, зокрема і в Україні.
Сучасна історія свята свідчить, що 1 травня 1886 року американські робочі організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією. Протести тривали й у наступні дні. 4 травня на площі Геймаркет невідомі кинули бомбу в лави поліцейських. Загинули 7, постраждали ще до 50 поліцейських.
З середини 1890-х років на травневих демонстраціях почали проголошуватися вимоги покращення життєвих умов, заклики до міжнародної солідарності й боротьби проти мілітаризму та війни.
В Україні День робітничої солідарності вперше відзначили у Львові 1890 року. На схід від Збруча це вперше сталося 1900 року.
У 2017 році ВР внесла зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, відповідно до яких “День міжнародної солідарності трудящих” було перейменовано на “День праці”.
26 квітня – Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу
Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, планове виключення реактора, яке тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в атмосферу викинуто приблизно 520 небезпечних радіонуклідів.
Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.
Згідно з офіційними даними, радіоактивного опромінювання зазнали майже 8 400 000 осіб, що перевищує чисельність населення Австрії.
8 грудня 2016 року Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією 71/125 проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу. Генеральна Асамблея зазначила: “відчуваються досі, через тридцять років, серйозні довготривалі наслідки Чорнобильської катастрофи, а також зберігаються у зв’язку з цим потреби постраждалих місцевих громад і територій”, і запропонувала “всім державам-членам, відповідним установам системи Організації Об’єднаних Націй та іншим міжнародним організаціям відзначати цей день”.
30 квітня – День прикордонника
Професійне свято прикордонників України відзначається щорічно 30 квітня з 2018 року.
День прикордонника для кожної країни – свято особливо значуще, адже працівники цієї професії охороняють державний кордон на суші та в морі.
Свято має особливе значення в Україні, в якій вже шостий рік триває війна на Донбасі.
У 2018 році святкування Дня прикордонника перенесли на 30 квітня. Цей день присвячений подіям кінця квітня 1918 року, коли слов’янська група окремої запорізької дивізії армії УНР під командуванням полковника Володимира Сикевича, звільнивши більшу частину Донбасу, вийшла на міжнародно визнаний кордон УНР з Російською Радянською Республікою та Донською республікою.
28 квітня – Всесвітній день охорони праці
Цінність результатів будь-якої трудової діяльності не може бути вище цінності здоров’я та життя працівника. Тематика Всесвітнього дня охорони праці у 2020 році присвячена проблемі насильства і домагань на робочому місці, що є серйозною та постійною загрозою здоров’ю та безпеці працівників, а також продуктивності та репутації організації.
За оцінками Міжнародної організації праці (МОП), щорічно відбувається понад 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності на робочому місці протягом понад 3 днів, і до приблизно 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного результату.
Щодня у світі вмирають в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві приблизно 5000 осіб, а на рік – від 2 до 2,3 мільйона людей.
22 квітня – Міжнародний день секретаря
Святкування Дня секретаря випадає на середу останнього тижня квітня. Міжнародний день секретаря (Formerly Secretaries Day) почали святкувати з 1952 року в США. Цей день відзначається у межах також традиційного у США тижня професійних адміністративних працівників (Administrative Professionals Week).
Зараз це свято не тільки секретарів, але й усіх тих, від кого залежить робота офісу. Це й помічники директора, й офіс-менеджери, й асистенти.
Варто зазначити, що ця професія входить до п’ятірки найбільш затребуваних.
21 квітня – Міжнародний день Землі
З 2010-го року в наших календарях на міжнародному рівні з’явився знаковий день – Всесвітній день Матері-Землі (Міжнародний день Землі), який відзначається 22-го квітня.
У резолюції Генеральної Асамблеї ООН, яка була затверджена з цього приводу в 2009-му році, відзначалося, що термін “Матінка-Земля” досить поширений в різних культурах і загальноприйнятий у більшості країн світу, він відображає чіткий взаємозв’язок між нами та нашою планетою.
Дата святкування цього дня обрана не випадково: спочатку в цей день у США відзначався День дерев. Штати були однією з перших країн, яка заснувала екологічні свята на державному рівні, до того ж дерево часто символізує життя.
У новій незалежній Україні, починаючи з 1998-го року, в третю суботу квітня відзначається національне свято День довкілля, яке з’явилося саме завдяки систематичному проведенню в цей день акції “Дерево – Життя”.
19 квітня – Великдень
Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – свято зі свят і торжество всіх торжеств. З усіх великих християнських свят церковного року воно найбільш давнє, урочисте й радісне.
Великдень символізує перемогу над смертю Ісуса Христа, який прийняв смерть за гріхи людей, і спасіння людського роду від страшних бід. До цього дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харчуванні та інших задоволеннях, аби очиститися й гідно зустріти Світле Христове Воскресіння.
Дата свята не є сталою і кожного конкретного року обчислюється за місячно-сонячним календарем.
На теренах України святкувати Великдень як Воскресіння Ісуса почали ще наприкінці першого тисячоліття, із запровадженням християнства.
18 квітня – День довкілля
День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року.
Цього дня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.
Спочатку дату було задумано для того, щоб відзначити Стокгольмську конференцію з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху.
Цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом Дня довкілля.
У 2020 році український День навколишнього середовища (День довкілля) припадає на 18 квітня.
16 квітня – Всесвітній день голосу
У 2002 році португальський ларинголог професор Маріо Андреа, тодішній президент Європейського ларингологічного товариства, запропонував відзначати День голосу в усьому світі. У США Академія отоларингології та хірургії голови і шиї офіційно приєдналася до святкування в 2002 році, і цього ж року захід отримав назву “Всесвітній день голосу” (World Voice Day або WVD).
У 2016 році було проведено вже понад 700 заходів, присвячених даті.
Мета WVD – продемонструвати величезну важливість голосу в повсякденному житті всіх людей та підвищити глобальну обізнаність щодо необхідності запобігання проблем голосу, реабілітації девіантного або хворого голосу, навчання артистичному голосу та необхідності подальшого дослідження його функцій і застосування.
15 квітня – Відкриття Європейського банку реконструкції та розвитку
Цього дня 1991 року в Лондоні відбулось офіційне відкриття ЄБРР.
Ідея створення банку була висунута французьким президентом Франсуа Міттераном. Рішення про його створення було ухвалено на сесії Європейської Ради на рівні глав держав і урядів у грудні 1989 року в Страсбурзі.
ЄБРР – міжнародний фінансово-кредитний інститут, який надає допомогу країнам від Центральної Європи до Центральної Азії для проведення ринкових реформ, активного інтегрування економік цих країн у світову економіку, розвитку демократії. Його акціонерами є 65 держав, а також Європейська комісія та Європейський інвестиційний банк. ЄБРР надає цільові кредити під конкретні проєкти приватним і державним структурам, а також здійснює прямі інвестиції, надає технічну допомогу (консультації, курси навчання банкірів та менеджерів тощо). З моменту заснування Банк реалізував понад 4,5 тис. проєктів.
12 квітня – Всесвітній день авіації та космонавтики
Відзначається за рішенням Міжнародної авіаційної федерації. 12 квітня 1961 року громадянин СРСР Юрій Гагарін на космічному кораблі “Восток” вперше у світі здійснив орбітальний політ навколо Землі. Цього ж дня світова громадськість відзначає і Міжнародний день польоту людини в космос. Рішення було ухвалене 7 квітня 2011 року на 65-й сесії Генеральної Асамблеї ООН і присвячене 50-й річниці першого польоту людини в космос. В Україні сьогодні професійне свято тих, хто є дотичним до космонавтики – День працівників ракетно-космічної галузі. Свято встановлене згідно з указом президента від 13 березня 1997 року. Свого часу українські науковці зробили величезний внесок у розвиток радянської космонавтики, що дозволило СРСР бути провідною космічною державою. Численні українські наукові установи, конструкторські бюро, промислові підприємства були причетні до багатьох найважливіших космічних перемог СРСР – від перших польотів у космос до створення й запуску космічного ракетного комплексу “Енергія-Буран”.
Донедавна Україна входила до топ-5 країн за кількістю космічних запусків, але нині, переважно через брак коштів, втрачає раніше завойовані позиції. Наразі пріоритетним напрямом української космонавтики є міжнародна співпраця, участь у реалізації міжнародних проєктів.
11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів
Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів відзначається 11 квітня за ініціативою ООН.
11 квітня 1945 року в’язні Бухенвальду підняли інтернаціональне повстання проти гітлерівців, і вийшли на волю.
Біографії цих людей – це справжні уроки мужності для молодого покоління.
Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло понад 14 тисяч концтаборів. За визнанням самих есесівців, в’язень, тривалість життя якого в таборі становила менше року, приносив нацистам майже півтори тисячі рейхсмарок чистого прибутку.
За роки Другої світової війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів людей, із них 5 мільйонів – громадяни колишнього Радянського Союзу.
7 квітня – Благовіщення
Свято Благовіщення пресвятої Богородиці є одним із 12 найбільш важливих свят, які відзначають християни. Євангеліє від Луки розповідає, що до Діви Марії, що заручена з Йосифом, з’явився ангел Гавриїл і повідомив, що вона зачне, і породить сина Божого, якого назве Ісус. У церковному календарі свято Благовіщення має постійну дату – 7 квітня (Православний календар), і відзначається рівно за 9 місяців до Різдва. Символом Благовіщення є біла лілія.
Тим, хто дотримується Суворого поста, в неділю на честь свята дозволено їсти рибу.
Благовіщення варто провести в гарному настрої, з радістю та вдячністю, з родиною і друзями.
6 квітня – Міжнародний день спорту заради миру та розвитку
День спорту проголошений згідно з рішенням ГА ООН від 23 серпня 2013 року. Як зазначається у відповідній резолюції, спорт, який є одним із інструментів освіти, розвитку і миру, сприяє зміцненню співробітництва, солідарності, терпимості, розумінню та соціальній інтеграції, як на місцевому, так і на національному та міжнародному рівнях.
У День спорту влаштовують спортивні змагання, зокрема 10-кілометрові забіги та марафони, колективні спортивні ігри.
5 квітня – ухвалення першої української конституції Пилипа Орлика
Перша українська конституція була ухвалена на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року.
Повна назва цього документа – “Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою”.
Пилип Орлик був близьким до гетьмана генеральним писарем, якого після смерті Івана Мазепи було обрано на раді старшин його наступником. Конституція Пилипа Орлика – скорочена назва документа, який визначав права і обов’язки обраного гетьмана.
Історики мають різні думки щодо того, чи був цей документ конституцією у сучасному розумінні цього слова або прогресивним твором, який випередив свій час, адже перші конституції в Європі та США з’явилися лише сімдесят років потому.
4 квітня – День створення НАТО
North Atlantic Treaty Organization, NATO або НАТО – Організація Північноатлантичного договору, Північноатлантичний альянс, був заснований 4 квітня 1949 року в США з метою захисту миру і стабільності.
Підписання Північноатлантичної угоди та створення Альянсу безпосередньо пов’язані з подіями, які відбувалися у світі після Другої світової війни. Загроза післявоєнного реваншизму в Німеччині, а згодом і агресивна політика СРСР спонукали європейські країни та США шукати нову архітектуру європейської безпеки. Зведення “залізної завіси”, переворот у Чехословаччині в лютому 1948 року, блокада Радянським Союзом навесні того ж року окупаційних зон Берліна вимагали адекватної реакції.
Головна роль НАТО полягає у забезпеченні свободи та безпеки країн-членів з використанням політичних і військових засобів. НАТО дотримується спільних для Альянсу цінностей демократії, індивідуальної свободи, верховенства права та мирного розв’язання суперечок та підтримує ці цінності в усьому Євроатлантичному регіоні. Альянс стоїть на захисті своїх країн-членів від загрози агресії. Головним військово-політичним принципом організації є система колективної безпеки, тобто спільних організованих дій всіх її членів у відповідь на напад ззовні.
Відносини України з НАТО почали розвиватися невдовзі після здобуття нею незалежності у 1991 році. Вже у січні 1992 року представник України вперше взяв участь у Робочій групі високого рівня Ради північноатлантичного співробітництва. Але доленосними взаємовідносини України з НАТО стали в останні роки, саме тоді, коли триває агресія Росії проти України. Наша держава остаточно визначилась і тримає курс на ЄС та НАТО.
Верховна Рада 7 лютого 2019 року ухвалила зміни до Конституції про курс України на вступ до ЄС і НАТО. За відповідне рішення проголосували 334 депутати.
2 квітня – Всесвітній День розповсюдження знань про аутизм
Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму, встановлений резолюцією ГА ООН, покликаний нагадати суспільству: аутизм – це не вирок. Це лише діагноз, своєчасне визначення якого в більшості випадків допомагає вчасно розпочати процеси реабілітації і адаптації.
Сучасне значення поняття “аутизм” в якості назви хвороби з’явилося не так давно. У 1938-му році австрійський педіатр і психіатр Ганс Аспергер на одній зі своїх лекцій з дитячої психології став використовувати термін, введений швейцарським психіатром Ейгеном Блейлером для визначення досліджуваної симптоматики, названої Аспергером як “аутистичні психопати”. Саме Блейлеру належить сучасне поняття термінології аутизму.
1 квітня – Міжнародний день птахів
Міжнародний день птахів відзначається з 1906 року 1 квітня, після підписання та набуття чинності Міжнародної конвенції з охорони птахів, корисних в сільському господарстві. За традицією минулих років, в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, синичники, гоголятники тощо.
У певній мірі цей день є також неофіційним святом орнітологів. Адже кому, як не їм, знати особливості птахів і їхню потребу в нашій про них турботі.
28 березня – година Землі
Це щорічна міжнародна подія, започаткована WWF (World Wide Fund for Nature, Всесвітнім фондом природи), яка відбувається останньої або передостанньої суботи березня та закликає людей, організації та комерційні установи вимкнути світло та електричні пристрої на одну годину, щоб привернути увагу до екологічних проблем планети Земля.
Вперше подія була організована Всесвітнім фондом природи Австралії та виданням The Sydney Morning Herald у 2007 році, та отримала світову підтримку у 2008-му. Час проведення акції обрано на 20:30 в кожну останню суботу березня.
27 березня – Міжнародний день театру
День театру щорічно відзначають в усьому світі з 1961 року, після відповідного рішення на IX конгресі Міжнародного інституту театру при ЮНЕСКО. Це свято всіх працівників театру, а не тільки акторів.
Тут немає другорядних професій, тому цей день відзначають також режисери-постановники, продюсери, звукоінженери, сценаристи, світлотехніки, гардеробники та білетери.
Вперше про театр згадується в джерелах, датованих 497 роком до н. е. У них йдеться про свято, присвячене богу Діонісу. Перша будівля театру з’явилась у Римі в 55 році до н. е., там виконували вірші та невеликі п’єси, переспіви легенд та міфів.
Перший український стаціонарний театр відкрили у Львові в 1795 році, а через 24 роки з’явилася перша українська п’єса “Наталка-Полтавка” Івана Котляревського.
В Україні з нагоди Міжнародного дня театру організовують театральні фестивалі, артисти отримують нагороди та державні звання, а глядачі йдуть на прем’єри вистав.
26 березня – День Національної гвардії України
Сучасна Національна гвардія України – підрозділ, який входить до системи Міністерства внутрішніх справ України та має правоохороні функції, створено 12 березня 2014 року Законом України “Про Національну гвардію України”. До її складу увійшли внутрішні війська України, добровольці та патріоти, що стали на захист народу та державності України в один з найважчих моментів у новітній історії країни, посягань на її цілісність і суверенітет.
18 березня 2015 року президент України підписав указ, у якому День Національної гвардії України встановлюється як офіційне профільне свято, яке нині щорічно відзначається 26-го березня.
25 березня – День Служби безпеки України
25 березня 1992 року Верховна Рада України ухвалила закон “Про Службу безпеки України”. Цей день з 2001 року, згідно з указом президента №193/2001, відзначається як День Служби безпеки України (СБУ).
Після проголошення незалежності України постало питання про необхідність реформування попередньої союзно-республіканської системи органів державної безпеки. 20 вересня 1991 року ВР ухвалила постанову “Про створення національної служби безпеки України”. Цією ж постановою було ліквідовано Комітет державної безпеки СРСР.
Головними напрямами діяльності нової української спецслужби є розвідка та контррозвідка.
24 березня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз
Туберкульоз прийшов до Європи приблизно 7 тисяч років тому, як повідомляють шотландські вчені в науковому журналі PLoS One. До цих висновків вони дійшли, вивчивши людські останки часів неоліту на території Угорщини.
Дослідники з’ясували, що на поширення захворювання в значній мірі впливають соціальні чинники. Іноді туберкульоз називають “хворобою бідних”.
Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз відзначається щорічно 24 березня згідно указу президента України № 290/2002 від 22 березня 2002 року.
Цього дня також відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Він виник за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і приурочений до дня, коли німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.
23 березня – Всесвітній день метеоролога
Кожного року, починаючи з 1961-го, 23 березня під егідою ООН відзначають Всесвітній день метеорології.
У 1950 році саме в цей день набула чинності Конвенція Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО). Гасло події: “Погода, клімат і вода в інформаційну еру”.
Статистика, зібрана за останні 10 років, свідчить, що понад 80% усіх стихійних лих має метеорологічне або гідрологічне походження.
В 1950-ті роки втрати від усіх стихійних лих у світі оцінювалися в 4 мільярди доларів на рік, а в 1990-ті – в 40 мільярдів доларів на рік.
22 березня – Всесвітній день водних ресурсів
Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй, прийнявши резолюцію 47/193 від 22 лютого 1993 року, проголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів.
Основні цілі проведення Всесвітнього дня водних ресурсів:
– Сприяти прийняттю відповідних заходів для рішення проблеми забезпечення населення питною водою.
– Інформувати суспільство про важливість охорони та збереження ресурсів прісної води та водних ресурсів в цілому.
– Залучити до святкування Всесвітнього дня водних ресурсів уряди, міжнародні агентства, неурядові організації та приватний сектор.
22 березня є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для оточуючого середовища та розвитку суспільства.
21 березня – Всесвітній день поезії
Найдавніші вірші, за твердженням істориків, були написані ще в ХХІІІ столітті до нашої ери. Вони були створені принцесою Ен-хеду-Ана (En-hedu-Аna), а знахідка нібито підтверджена артефактами. Вона була дочкою засновника Аккадского царства – царя Саргона, і відома своїми шумерськими гімнами.
Відомо, що перші словники рим з’явилися ще в Середньовіччі. Цікаво, що весь Коран, наприклад, побудований на римах.
У 1999 році на 30-й сесії генеральної конференції ЮНЕСКО вирішили відзначати Всесвітній день поезії 21 березня. Перший Всесвітній день поезії святкувався у Парижі, де знаходиться штабквартира ЮНЕСКО.
20 березня – Всесвітній день Землі
Дату запровадили за ініціативи ООН, при цьому подібних свят навесні відразу два – одне відзначають у День весняного рівнодення, 20 березня, а друге – 22 квітня. Різниця між ними в тематиці: якщо перше гуманістичної спрямованості, то друге – екологічної.
20 березня було затверджено й офіційно обрано в 1971 році. Символізм полягає в тому, що саме в день весняного рівнодення, коли змінюється біологічний ритм планети, вона переходить на новий виток розвитку. Пробуджується й оновлюється природа.
Засновник цього дня – відомий американський громадський діяч Джон Мортон. Він розгорнув кампанію з висаджування дерев і чагарників у 1840-х роках, щоб розвивати в людях дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Ця ідея так сильно його захопила, що коли він став секретарем штату Небраска, в 1872 році, то запропонував встановити спеціальний день, присвячений озелененню. Так з’явився День дерева, який одразу став дуже популярним.
За перший такий день жителі штату висадили приблизно мільйон дерев, після чого їх ініціатива переросла в громадський рух.
Зміст цього свята розширився, й ідея перетворилася на День Землі, який став загальнонаціональним. А в 1971 році ООН офіційно визнала це свято, і воно стало всесвітнім.
Зміст цього дня в тому, щоб замислитися про проблеми вразливості навколишнього середовища, а також про те, які проблеми стоять перед людиною та світом, який її оточує.
17 березня – День мобілізаційного працівника
З 2017 року професійне свято відзначається 17 березня.
У День мобілізаційного працівника України з боку керівництва країни та вищих чинів ЗСУ стало традиційним вітання з цим професійним святом на адресу своїх підлеглих.
За роки незалежності мобілізаційні органи української армії постійно активно беруть участь у підготовці законів, підзаконних актів і величезної кількості інших нормативних документів, що регулюють правові відносини у цій сфері.
15 березня – Всесвітній день захисту прав споживачів
Датою для святкування цього дня була обрана річниця з дня історичного виступу американського президента Джона Кеннеді 1961 року, в якому він назвав чотири основних права: на інформацію, на безпеку, на вибір і право бути почутим. Згодом цей список був розширений, і до нього увійшли: право на задоволення базових потреб, на компенсацію, право на споживчу освіту, на здорове довкілля.
Кожного року за ініціативою Міжнародної організації споживачів (Consumers International) визначається гасло Всесвітнього дня захисту прав споживачів, яке одночасно стає пріоритетною темою року для досягнення окресленої мети і поєднання на цьому шляху спільних зусиль об’єднань споживачів різних країн.
В Україні захист прав споживачів забезпечується державою згідно статті 42 Конституції України. В 1991 році наша держава однією з перших на пострадянському просторі ухвалила закон “Про захист прав споживачів”.
14 березня – День українського добровольця
Березень 2014 року увійшов у новітню історію України завдяки фактичній окупації Криму військами РФ та початку воєнних дій у південно-східних регіонах держави.
У цей день 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці для формування першого добровольчого батальйону, з якого згодом був сформований 1 БОП НГУ ім. Кульчицького.
14 березня 2017 року по всій Україні вперше відбулися заходи з відзначення Дня українського добровольця.
9 березня – день народження Тараса Шевченка
В Україні сьогодні відзначають день народження Тараса Шевченка.
У народній свідомості знаний у всьому світі поет, художник, прозаїк став символом українського національного духу. Його творчість та образ протягом десятиліть надихала українських патріотів на боротьбу за майбутнє країни.
Поезію Тараса Шевченка перекладено понад 100 мовами. Його збірку “Кобзар”, поему “Гайдамаки” та поетичний цикл “Три літа” знають у всьому світі. Шевченко активно виступав проти гноблення українського народу Російською імперією, і це коштувало йому кар’єри успішного митця та здоров’я.
Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко – 137 кілометрів. 1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість, 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка.
8 березня – Міжнародний жіночий день
Історія цього свята бере початок ще з кінця ХІХ століття. Основа його – політична, а засновницями були активні небайдужі жінки, які виборювали власні права та свободи в абсолютно чоловічому світі.
На початок новітнього часу становище жінок було критичним. У переважній більшості країн світу жінки вважалися нижчими у плані сприйняття за чоловіків, не спроможними ухвалювати рішення, а тим більше брати участь у політичному, державотворчому процесі. Що б ми не взяли – освіту, медицину, науку, політику – всюди панували чоловіки.
Перші жінки-лікарки, освітянки, науковці, політики, бізнесвумен – всі вони були схожі на відчайдухів, які, набравшись надзвичайної мужності та волі, наважились вирватися за межі гендерної сегрегації.
І навіть сьогодні це не втратило своєї актуальності.
6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою
Серед різних захворювань ока глаукома посідає особливе місце. Причина цього полягає навіть не в тому, що даним терміном, по суті, називають не один певний недуг, а цілу групу, яка налічує понад 60 патологій, а в тому, що при загальному непримітному перебігу, фінал у кожній з них один: невиліковна сліпота. За даними ВООЗ, вже понад 5 млн людей втратили зір внаслідок глаукоми, що становить 13,5% від усіх випадків сліпоти в світі.
6 березня відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою. Його запровадили з 2008 року за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми – WGA та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою – WGPA.
2 березня – початок Великого посту
Великий піст готує християн до гідної зустрічі свята Воскресіння Христова (Пасхи). Він починається за сім тижнів до Великодня і складається з чотиридесятниці – сорока днів – і Страсної седмиці – тижня перед самою Пасхою.
Чотиридесятниця встановлена на честь сорокаденного посту Спасителя, а Страсна седмиця – на згадку останніх днів земного життя, страждань, смерті та погребання Христа. Загальна тривалість Великого посту разом зі Страсною седмицею – 48 днів. Піст, або говіння, – це відмова не тільки від певної їжі, але й від усіх шкідливих звичок і веселощів. Це час каяття, роздумів і молитви.
3 березня – Всесвітній день письменника
У 1921 році було засновано ПЕН-клуб. У 1923 році в Лондоні відбувся його перший міжнародний конгрес. 12-18 січня 1986 року на 48-му за рахунком міжнародному конгресі учасники ПЕН-клубу прийняли рішення оголосити 3 березня Всесвітнім днем миру для письменника.
У деяких країнах це свято розширило заявлений спектр – називається просто Днем письменника і є приводом для вшанування літературних діячів, які проявили себе.
1 березня – Всесвітній день цивільної оборони
У 1931 році за ініціативи декількох держав французький генерал медичної служби Жорж Сен-Поль заснував у Парижі “Асоціацію Женевських зон” – для створення шляхом двосторонніх і багатосторонніх угод локальних зон безпеки в усіх країнах, яка потім була перетворена на Міжнародну організацію цивільної оборони (МОЦО). В 1972 році МОЦО отримала статус міжурядової організації. Наразі до неї входять 50 країн, ще вісім, зокрема й Україна, мають статус спостерігача. Всесвітній день цивільної оборони відзначається задля пропаганди знань про цивільну оборону і підняття престижу національних рятувальних служб. День 1 березня був обраний не випадково. Саме в цей день набрав чинності устав МОЦО, який ухвалили 18 держав.
29 лютого – Всесвітній день рідкісних захворювань
У світі налічується понад 7 000 різних видів рідкісних захворювань і розладів. Приміром, 30 мільйонів американців мають рідкісні захворювання, це 10% населення США.
Всесвітній день рідкісних захворювань виник за участю EURORDIS у 2008 році й відзначається щорічно в останній день лютого. Основна мета події – підвищення обізнаності широкої громадськості про рідкісні захворювання та їх вплив на життя пацієнтів. Заходи у цей день також спрямовані на привернення уваги людей, які визначають політику державних органів, представників промисловості, дослідників, фахівців в галузі охорони здоров’я.
28 лютого – День штурманської служби авіації ЗСУ
Свято запровадили у 2008 році. Таким чином вирішили підтримати престиж штурманської служби та сприяти продовженню авіаційних традицій та покращенню військово-патріотичного виховання військовослужбовців і молоді.
Штурмани користуються заслуженою повагою у військових авіаторів через їхню надзвичайно відповідальну професійну місію. Від чіткості штурманських розрахунків та обґрунтованих пропозицій, особливо під час бойових дій, в умовах потужної радіоелектронної протидії противника, залежить безпека польотів і ефективність бойової роботи.
21 лютого – Міжнародний день рідної мови
У 1999 році, на 30-й сесії Генеральної конференції Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури, було ухвалено рішення заснувати Міжнародний день рідної мови.
Свято було створено з метою сприяння багатому культурному та мовному різноманіттю.
20 лютого – День Героїв Небесної Сотні
11 лютого 2015 р. указом президента України в країні встановлено особливий пам’ятний день – День Героїв Небесної Сотні, який відзначається тепер щорічно.
Цього дня 2014 року, під час Революції Гідності, на вулиці Інститутській у Києві силові підрозділи режиму Януковича розстрілювали протестувальників. Всього за день було до ста жертв, яких назвали “Небесною Сотнею”. О 22:17 Верховна Рада ухвалила постанову “Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України”, низка представників влади заявили про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним у ході подій Революції Гідності.
19 лютого – День Державного Герба
Саме цього дня 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий Герб України, вважаючи його головним елементом великого Державного Герба України. Ним став золотий тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття.
15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав
Пам’ятна дата приурочена до роковин виведення радянських військ із Афганістану в 1989 році.
Офіційно вона була встановлена в Україні 11 лютого 2004 року указом президента на заміну радянському Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів.
Крім того, цього дня святкують Стрітення Господнє. Свято відзначається усім християнським світом протягом майже двох тисячоліть і належить до найважливіших, таких як Різдво Христове, Хрещення Господнє, Великдень.
14 лютого – День святого Валентина
Цю дату святкують закохані пари. Існує безліч версій походження свята. За однією з легенд, християнський священик Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського (III ст. від Р. Х.) й разом з основним покликанням займався природничими науками та медициною. Імператор Клавдій нібито вважав, що сім’я заважає солдатам воювати, тож видав едикт, яким забороняв воїнам одружуватися. Валентин, попри цей указ, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це його заарештували й ув’язнили під охороною офіцера, приймачка якого була сліпою. Священик оздоровив її, а згодом навернув у християнство батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти йому голову, що й сталося 14 лютого.
Але щонайменше троє святих Валентинів були римськими мучениками.
Також існує думка, що День святого Валентина у християнські часи замінило язичницьке свято луперкалій (на честь бога Фавна; за іншою версією, на честь богині шлюбу та сім’ї Юнони), який відзначався щороку 14 лютого. Ця заміна сталася 496 року за розпорядженням Папи Римського Геласія I.
Широкої популярності в Західній Європі це свято набуло після XV століття. За переказом, винахід “валентинки” приписують герцогу Орлеанському Шарлю. У 1415 році, перебуваючи в англійському полоні після битви під Азенкуром, він нібито надсилав із лондонської в’язниці віршовані любовні послання своїй дружині. Одна з тодішніх “валентинок” нині зберігається в Британському музеї. У США свято відзначають з 1777 року.
Набуло останніми роками популярності це свято і в Україні, як і традиція дарувати щось в цей день своїм коханим.
11 лютого – День безпеки в інтернеті
Ця міжнародна дата виникла за сприяння організації Insafe в 2004 році. Вона відзначається щорічно в другий день другого тижня лютого. Наприклад, 11 лютого 2020 року у світі цей день відзначається під гаслом “Разом для найкращого інтернету”.
Метою Дня безпеки в інтернеті є поширення знань про безпечне, відповідальне та позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.
День безпеки в інтернеті відзначається у понад ста країнах.
9 лютого – Міжнародний день стоматолога
Запровадження Міжнародного дня стоматолога, враховуючи всі світові тенденції, це цілком закономірний процес. Дата святкування пов’язана з днем однієї ранньохристиянської великомучениці – Аполлонії, яка жила в III столітті нашої ери в Олександрії. Це були часи великого гоніння на всю християнську церкву, і віруюча в Христа Аполлонія, донька знаного чиновника, не стала винятком. Її схопили та піддали жорстоким тортурам: живцем вирвали всі зуби й під загрозою спалення на багатті вимагали зречення від віри. Щоб дати можливість схилити перед своїми мучителями коліна, її розв’язали, але замість цього відважна жінка воліла сама кинутися в смертельний вогонь. По записах історичних літописів, це сталося 9 лютого 249 року.
Вся стоматологічна наука спрямована на протилежні цілі – полегшити та допомогти впоратися з одним із найбільш болісних страждань, намагатися зробити наше життя за можливості комфортнішим і безпечнішим, адже хвороби зубів і ротової порожнини є своєрідним трампліном для інших, не менш небезпечних недуг всього організму.
4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку
Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативою “Міжнародного союзу проти раку” (UICC). Його мета – підвищення обізнаності людей про рак, як одне з найважчих захворювань сучасності, а також привернення уваги громадськості до запобігання, виявлення та лікування хвороби.
За інформацією ВООЗ, існує понад 100 видів раку. Недуга може розвиватися в будь-якій частині тіла. Від раку щорічно вмирають мільйони людей. Понад 60% нових випадків захворювання зареєстровані в країнах Африки, Азії, Центральної та Південної Америки. У цих регіонах відбувається 70% всіх випадків смерті від раку.
В Україні щороку понад 160 тис. жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка та кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-річного віку. Онкологічна захворюваність стабільно зростає на 2,6-3% на рік.
2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь
Ця дата покликана привернути увагу громадськості й урядів різних країн світу до цінності водно-болотних угідь задля підтримання стійкого розвитку нашої планети. Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення, була підписана 2 лютого 1971 р. В місті Рамсаре (Іран). Відтоді вона має назву Рамсарської конвенції.
День її підписання в 1997 р. був оголошений Всесвітнім днем водно-болотних угідь. Головна мета конвенції – збереження та раціональне використання цих ресурсів.
28 грудня – Міжнародний день кіно
Міжнародний день кіно – професійне свято кінематографістів усього світу.
Саме цього дня у 1895 році в підвалі “Гранд кафе” на бульварі Капуцинок у Парижі відбувся перший публічний платний сеанс “сінематографа”, винайденого братами Люм’єр.
У Києві перший кінотеатр відкрили 1897 року. Ігрові стрічки з’явилися у 1907 році. З 1909 почали випускати комедії, драми, водевілі.
18 грудня – Міжнародний день мігранта
За рекомендацією Економічної та Соціальної Ради (рішення 2000/288 від 28 липня 2000 року) Генеральна Асамблея ООН проголосила 18 грудня Міжнародним днем мігранта.
Цього дня в 1990 році була прийнята Міжнародна конвенція про захист прав всіх трудящих-мігрантів і членів їх сімей. Асамблея наголосила на необхідності прийняття подальших заходів для забезпечення дотримання прав людини та основних свобод всіх мігрантів.
Відповідно до оцінок, кожен тридцять п’ятий житель планети є мігрантом, який живе та працює за межами своєї країни. Мігранти є серед населення всіх країн.
20 грудня – Міжнародний день солідарності людей
Проголошено цей день ГА ООН в резолюції, присвяченій проведенню першого Десятиліття ООН щодо боротьби за ліквідацію убогості. Відзначається щорічно 20 грудня, з 2006-го року.
Резолюція ООН посилається на Декларацію тисячоліття, в якій йдеться, що солідарність буде в XXI столітті однією з фундаментальних цінностей людства.
19 грудня – День святого Миколая
Це зимове свято популярне як серед дорослих, так і серед дітей. Головна ідея свята – відчуття безкорисливого добра, прагнення подарувати іскру радості та надії. Це не тільки сімейна традиція, але й один із символів духовного тепла.
Святу налічується вже багато століть. Виникло воно приблизно після 345-го року від Різдва Христового. Присвячено дню, коли один з яскравих послідовників Христових був покликаний Господом на небо. Цього щирого християнина звали Миколай. Він ніс своє служіння в стародавній Лікії, місті Миру (нині ця місцевість знаходиться поблизу сучасного турецького міста Демре) і був єпископом у місцевій церкві.
Микола прийняв Христа, будучи багатою людиною. Виконуючи слово Боже і проповідуючи спасіння Христове, не залишався байдужим в турботах про бідних, малозабезпечених і ближніх. Творив дивовижні справи, а безкорисливість і лагідність вважав великим привілеєм.
17 грудня – День працівника Державної виконавчої служби
У 2009 році, згідно указу президента України, в національному календарі суверенної держави з’явилося нове професійне свято – День працівника Державної виконавчої служби, яке щорічно відзначається 17-го грудня.
Організація налагодженої роботи Державної виконавчої служби України невід’ємно пов’язана з утвердженням верховенства закону та права, без якого жодне сучасне суспільство не має шансів зберегти своє обличчя в умовах стрімкого розвитку нашої цивілізації.
15 грудня – День працівників суду України
Це свято в Україні відзначають у другій декаді грудня. Офіційного статусу свято набуло після підписання указу президента від 08.12.2000 року про встановлення Дня працівників суду 15 грудня.
Сучасну судову систему України становлять: Конституційний суд України, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції і законів України; суди загальної юрисдикції, які утворюються, як правило, за територіальним принципом і розглядають усі цивільні та кримінальні справи та справи про адміністративні правопорушення; арбітражні суди, які розглядають справи стосовно господарських правовідносин. Вищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний суд України.
14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Указ про затвердження цієї пам’ятної дати підписаний президентом 10 листопада 2006 року.
У багатьох можуть виникнути сумніви, навіщо потрібно ця дата, якщо є 26 квітня – Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, і чому саме 14 грудня вибрано для вшановування учасників ліквідації.
Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті “Правда” надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд.
Цей день ще називають Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. У 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, у якому запропонували заснувати в календарі день учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийнято, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату.
У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь понад 650000 людей з колишнього Радянського Союзу, з яких понад половина була з УРСР.
11 грудня – Міжнародний день гір
International Mountain Day, який відзначається 11 грудня, встановлений за рішенням 57-ї Генеральної Асамблеї ООН у 2003 році. Відзначається відповідно до резолюції ГА ООН. У документі відзначена особлива актуальність дій, спрямованих на стійкий розвиток гірських регіонів.
ООН закликала міжнародне співтовариство організовувати в цей день заходи на всіх рівнях з метою пропаганди значення стійкого розвитку гірських регіонів. Гори займають приблизно одну чверть поверхні планети і є домом майже 10 відсотків населення. Це – заповідник для багатьох унікальних видів рослин і тварин, джерело води всіх основних річок землі.
10 грудня – Всесвітній день футболу
У шанувальників футболу всього світу є своє свято – Всесвітній день футболу. Подякувати за нього можна ООН, яка і запропонувала його відзначати щороку 10 грудня.
Таким чином міжнародне співтовариство віддає данину шани цьому видовищному різновиду спорту, який для багатьох мільйонів є не просто грою, а стилем життя. Коли вперше з’явилася ця гра, точно ніхто не знає. Деякі стверджують, що попередником футболу була дика гра саксонців, які жили в Англії в VIII столітті.
6 грудня – День Збройних сил України
Це загальне професійне свято всіх українських військовослужбовців. День приурочений до дати прийняття закону незалежної України від 6-го грудня 1991-го року “Про Збройні сили України”. Саме свято було встановлено у 1993-му році постановою ВРУ від 19-го жовтня. Основою ЗСУ є Сухопутні війська, Повітряні сили та Військово-морські сили. Крім основних родів військ, до Збройних сил належать внутрішні війська, Державна прикордонна служба, Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту та Державна служба України з надзвичайних ситуацій.
Сучасна армія України пройшла тривалий шлях розвитку, що включає етапи оптимізації, скорочення військового складу та розформування. Події 2014 року, зокрема окупація Росією Криму, показали гостру необхідність зміцнення обороноздатності нашої країни та проведення реформ, тож цей рік став переломним в історії української армії. Наразі ЗСУ відновили свою боєздатність. Україна відмовилася від позаблокового статусу та оголосила про свої наміри вступити до НАТО.
5 грудня – Всесвітній день волонтерів
У 1985 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала урядам щорічно відзначати 5 грудня Міжнародний день добровольців в ім’я економічного та соціального розвитку (Всесвітній день волонтерів). ООН закликала держави здійснити заходи задля підвищення поінформованості про важливий внесок служби добровольців і тим самим спонукати ще більше людей в усіх сферах діяльності пропонувати свої послуги в якості добровольців як на батьківщині, так і за кордоном.
В Україні волонтерський рух розпочався в 1990-х роках, а офіційно його визнали 10 грудня 2003 року, згідно з постановою Кабміну.
Волонтери – це мобільна резервна армія України. У ній є свої постачальники, медичні підрозділи, авторемонтні майстерні, фінансисти, медичний транспорт, служба тилу (яка виробляє необхідні для армії речі і продукти). Навіть свої засоби масової інформації: сьогодні в Україні волонтери стають відомими блогерами та пишуть звіти в соцмережах.
3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю
За оцінками Світового банку, 20% найбільш бідних верств жителів Землі є людьми з обмеженими можливостями, які вимагають до себе особливої уваги.
Загальна поширеність офіційно зафіксованої інвалідності в світі вже становить приблизно 10%, проте тільки на 2016 рік у світі налічувалося понад мільярд людей (15% населення), які страждали різними формами інвалідності за медичними показаннями та критеріями ВООЗ.
Від того, як суспільство ставиться до людей, кому з тих чи інших причин важко або неможливо самостійно подбати про себе, залежить рівень цивілізованості цього суспільства.
Цілі цього дня були виражені окремою резолюцією, прийнятою на тій же сесії ГА ООН. Заходи, до яких у цей день закликає всі країни міжнародна організація, повинні бути спрямовані на інтеграцію людей з інвалідністю у життя нашого суспільства.
2 грудня – Міжнародний день боротьби за скасування рабства
Міжнародний день боротьби за скасування рабства відзначається щороку 2 грудня, відповідно до рішення Генеральної асамблеї ООН.
Дату обрано невипадково, саме 2 грудня 1949 року Генасамблея ООН прийняла Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми та з експлуатацією проституції третіми особами.
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Вперше цей день відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн пролунав заклик до соціальної терпимості й розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.
Відтоді Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета – звернути увагу суспільства на цю проблему.
За даними ООН, поширення епідемії СНІДу у світі в цілому сповільнилося. За останні 5 років кількість виявлених випадків зараження ВІЛ/СНІД скоротилася на 20%. Натомість в Україні серед країн Східної Європи та Центральної Азії ступінь поширеності ВІЛ/СНІД найвищий, серед дорослого населення він становить 1,1%. Щодня в Україні реєструється 48,5 випадку захворювання ВІЛ-інфекцією.
29 листопада – Всеукраїнський день логіста
Кожної останньої п’ятниці листопада в Україні святкують День логіста.
Це ті фахівці, які знають про перевезення все: де й що купити, як і куди доставити, як зробити це в найкоротші терміни та з мінімальними витратами. Вони координують пересування товарів від точки виробництва до місця реалізації. Саме від роботи логіста залежить, якою буде кінцева вартість постачання.
27 листопада – День заснування Національної академії наук України
Національну академію наук України (НАНУ) засновано при уряді гетьмана Скоропадського 27 листопада 1918 року, вона є однією з найстаріших академій на пострадянському просторі. Першим президентом Академії обрали видатного вченого-геолога та геохіміка зі світовим ім’ям – Володимира Вернадського. Її історія містить низку найважливіших і яскравих наукових досягнень.
Серед них – роботи над штучною ядерною реакцією перетворення ядер літію на ядра гелію, роботи над прискорювачем заряджених частинок і створення трикоординатного радіолокатора дециметрового діапазону. Для оборонної промисловості: впровадження високоефективної технології автоматичного зварювання під флюсом корпусів танків, артилерійських систем та авіабомб.
21 листопада – День Гідності та Свободи
Після подій 2013-2014 рр. – Революції Гідності і початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації “братнім російським народом” Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході, в державі, об’єднавши два свята, створили нове – День Гідності та Свободи.
Його мета – затвердити ідеали свободи та демократії, зберегти та донести до сучасного та майбутніх поколінь об’єктивну інформацію про доленосні події в нашій державі початку XXI століття, а також віддати належну шану патріотизму й мужності громадян, які восени 2004-го року і в листопаді 2013 – лютому 2014 рр. стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.
Також сьогодні в Україні відзначають День Десантно-штурмових військ Збройних сил України. Дата цього свята затверджена в 2017 році та встановлена на День Архістратига Михаїла. День ДШВ відзначається 21 листопада.
Висока мобільність і здатність виконувати найскладніші завдання безпосередньо на території передбачуваного супротивника, професіоналізм і самовідданість завжди були притаманні десантним військам.
У новітній історії незалежної України цей рід військ був створений на базі Повітряно-десантних та Аеромобільних військ. Бійці-десантники несуть свою службу не тільки охороняючи й захищаючи простори своєї рідної держави, але і беручи участь у різноманітних міжнародних миротворчих військових операціях, часто стаючи захистом і опорою мирним громадянам безпосередньо в зонах конфліктів і “гарячих точках”, які виникають в країнах з нестабільною політичною ситуацією.
23 листопада – День пам’яті жертв голодоморів
Цей день припадає на четверту суботу листопада.
Загалом від Голодомору Україна втратила близько 4,5 млн людей. Практично всі загиблі ‒ селяни. Більшість померли у 1933 році, точніше, лише впродовж шести місяців.
Цього дня українці несуть до пам’ятників жертвам голодоморів в Україні символічні горщики з зерном та свічками, а вдома ставлять на підвіконня запалені лампадки на знак вшанування пам’яті загиблих від голоду у 1932-1933 роках.
16 листопада – День працівників радіо, телебачення та зв’язку України
Свято встановлено указом президента України. Саме цього дня 1924 року в Харкові прозвучала перша радіопередача.
Перші слова українського радіо почули 70 радіоаматорів. Дикторів тоді, звичайно, в штаті не було. Тому відкрив передачу технік, який за звичкою на початку тричі промовив у мікрофон: “Алло”. А потім ще тричі: “Говорить Харків“.
Сьогодні слухають радіо, дивляться телевізор і користуються зв’язком мільйони. А в Україні в цій сфері працюють приблизно 250 тисяч людей. І в нашу інформаційну епоху без їхньої щоденної роботи просто не обійтися.
14 листопада – День боротьби проти діабету
Ця дата відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін.
Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/61/225.
13 листопада – Міжнародний день незрячих
Цього дня 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який заснував у Парижі декілька шкіл і підприємств для сліпих. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме ця дата відзначається як День незрячих.
До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для людей з такими вадами. Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання за допомогою вигаданого ним шрифту. У 1784 році в Парижі без підтримки уряду та благодійних товариств, на свої власні кошти в своєму будинку він відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою “Майстерня трудящих сліпих”.
У багатьох країнах світу цей день відзначається з метою привернення уваги суспільства до незрячих людей, поширення інформації щодо їхніх прав.
12 листопада – Всесвітній День боротьби з пневмонією
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і Всесвітня організація охорони здоров’я оголосили 12 листопада 2009 року днем початку масштабної кампанії з боротьби з дитячою пневмонією. ВООЗ і ЮНІСЕФ почали кампанію зі збору коштів, які підуть на лікування від цього захворювання дітей у десятках країн, що розвиваються, переважно в Азії та Африці.
Багато експертів у галузі медицини називають пневмонію “головним убивцею” дітей у віці до 5 років. Трагічна статистика говорить про те, що кожен рік від запалення легенів помирають понад 2 млн людей.
11 листопада – День перемир’я
В цей день у всьому світі відзначається День пам’яті загиблих у Першій світовій війні, офіційно відомий як День перемир’я. Так, 11 листопада 1918 року було підписано Компьєнське перемир’я, що означало капітуляцію Німеччини в Першій світовій війні, яка тривала чотири роки й три місяці. У її вогні загинули майже 10 млн осіб, приблизно 22 млн було поранено. Варто зазначити, що за всю історію таких втрат людство не знало.
Також 11 листопада відзначають Всесвітній день шопінгу. Це дещо незвичне свято поки не дуже відоме, але коли люди про нього дізнаються, то швидко стають його прихильниками. Все почалося в 2009 році, коли інтернетмайданчик “Alibaba Group” здійснив маркетинговий хід під назвою “Всесвітній день шопінгу”, провівши на своїх ресурсах (і зокрема в інтернетмагазині AliExpress.com) розпродаж, де знижки в 50% були нормою.
4 листопада – День залізничника України
Цього дня професійне свято відзначають залізничники України.
Ініціатором дати в українських календарях виступила Львівська залізниця. 4 листопада 1861 року, коли сучасний український Львів знаходився під протекцією Австро-Угорської імперії, на залізничний міський вокзал прибув перший рухомий склад, що мав назву “Ярослав”.
Це був поїзд міжнародного сполучення, що відкрив сучасну історію української залізниці. Він курсував між Віднем і Львовом, перетинаючи міста Краків і Перемишль.
Головним органом управління залізничним транспортом в Україні сьогодні є Укрзалізниця, яка забезпечує 3% ВВП країни. Загалом залізничний транспорт забезпечує 56% вантажних і 43% пасажирських перевезень, здійснюваних всіма видами транспорту. Наразі в Укрзалізниці працюють понад 272 тис. осіб.
Це свято затверджене указом президента 27 жовтня 1999 року на знак видатних заслуг саперів, ветеранів і воїнів-інженерів України.
Щороку інженерні війська залучаються до ліквідації наслідків стихійних лих, зокрема, повеней в західних регіонах України, захисту мостів і гідротехнічних споруд під час льодоходу, проведення рятувальних робіт.
Також сьогодні в Україні відзначають День ракетних військ і артилерії.
2 листопада – Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
У 2013 році на 68-й сесії Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію 68/163, в якій ухвалила проголосити 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності за злочини проти журналістів.
Резолюція закликає держави-члени вжити конкретні заходи у боротьбі з безкарністю.
Дата була обрана на згадку про двох французьких журналістів, убитих в Малі 2 листопада 2013 року.
У цій знаковій резолюції засуджуються будь-які напади та акти насильства відносно журналістів і співробітників засобів масової інформації. Крім того, резолюція закликає держави-члени зробити все від них залежне для відвертання насильства відносно журналістів і співробітників засобів масової інформації, забезпечити притягнення до відповідальності і засудження осіб, які скоїли злочини проти журналістів і співробітників ЗМІ, та забезпечити постраждалим доступ до належних засобів правового захисту.
Резолюція також закликає держави сприяти створенню безпечних і сприятливих умов для того, щоб журналісти виконували свою роботу незалежно і без зайвого втручання.
1 листопада – День заснування Європейського Союзу
Сьогодні свiтова спільнота вiдзначає День заснування Європейського Союзу.
Європейський Союз утворився на основі підписаного 7 лютого 1992 року Маастрихтського договору, який набув чинності 1 листопада 1993 року. Цьому передувала величезна робота, що почалася ще з 1951-го року, коли в Парижі підписали договір про створення Європейського об’єднання вугілля та сталі. ЄС – це унікальне утворення, націлене, насамперед, на ефективну регіональну інтеграцію. Загальні стандарти і основні цінності, якість і повага до прав людини, єдина, монолітна, але гнучка політика, питання колективної безпеки роблять єврозону найбільш надійним партнером як для найближчих сусідів, так і для всіх інших країн світу.
Наразі ЄС об’єднує 28 незалежних держав-членів, розташованих в Європі.
31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря
У світі в останній день жовтня відзначають Міжнародний день Чорного моря. Саме 31 жовтня 1996 року шістьма причорноморськими країнами було підписано стратегічний план із реабілітації та захисту водойми. Тоді ж вирішили запровадити це екологічне свято.
Чорне море – внутрішня водойма басейну Атлантичного океану. Це важливий район транспортних перевезень та один із найбільших курортів Євразії.
Головною метою свята є привернення уваги до проблем моря. Для цього проводяться тематичні акції, конференції, виставкові заходи, круглі столи тощо. З їхньою допомогою різні установи, організації, вчені й активісти пропагують ідеї очищення та збереження морського середовища.
Цікаво знати: найбільша глибина Чорного моря становить 2210 метрів, а середня – близько 1240 метрів. За формою водойму можна порівняти з овалом, витягнутим із заходу на схід, завдовжки близько 1150 кілометрів. З півночі на південь море простягається на 580 кілометрів.
Чорне море омиває береги України, Грузії, Туреччини, Румунії, Болгарії та Росії. У нього впадають найбільші річки Європи: Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг.
Рослинний світ моря налічує 270 видів багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей. У складі фітопланктону – не менше 600 видів. У морі мешкає понад 2500 видів тварин.
29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
Щороку 29 жовтня в Україні та світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом.
День засновано 2006 року Всесвітньою організацією боротьби з інсультом (WSO), яка об’єднує представників із 85 країн світу.
Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров’ю. Наслідком цього є порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що, у свою чергу, викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують.
За даними Української асоціації боротьби з інсультом, в Україні щороку діагностують близько 140 тисяч випадків цієї хвороби. На жаль, тільки 20% українців після інсульту повертаються до нормального життя.
Головне завдання заходів цього дня – підвищення обізнаності світової спільноти й, насамперед, молоді, про проблему інсульту, важливість правильного та своєчасного надання першої допомоги і, звісно, про профілактичні заходи.
28 жовтня – День вигнання нацистських окупантів з України
Цього дня вшановують пам’ять всіх українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів, у лавах радянської армії або Української повстанської армії.
Вигнання нацистів із Закарпаття розпочалося 9 вересня 1944 року під час Східнокарпатської стратегічної воєнної операції, складовими частинами якої були Карпатсько-Дуклянська та Карпатсько-Ужгородська фронтові наступальні операції. Під час Карпатсько-Ужгородської операції війська 4-го Українського фронту здобули карпатські перевали й наступали на Закарпаття. 16 жовтня радянські війська зайняли місто Рахів, 24 жовтня визволили Хуст і Сваляву, 26 жовтня – Мукачеве, а 27 жовтня – Ужгород.
Усталеною датою визволення України від гітлерівців вважається 28 жовтня 1944 року. Насправді залишався іще Чоп – важливий залізничний вузол на кордоні Закарпатської України, Словаччини та Угорщини. 28 жовтня 1944 року радянські війська підійшли до Чопа. Внаслідок запеклого бою, який тривав цілий день, 29 жовтня війська 17-го гвардійського стрілецького корпусу, 237-ї, 8-ї та 138-ї стрілецьких дивізій визволили місто. Та скоро нацистські війська перейшли у контрнаступ. Окремі райони Чопа кілька разів переходили з рук у руки. Остаточно його було визволено лише 23 листопада 1944 року. Того ж дня нацистів вигнали із села Шоломон (тепер Соломонове).
27 жовтня – День автомобіліста і дорожника
Це офіційне свято всіх працівників дорожньо-транспортної галузі в цілому. Традиційні заходи проводять у середовищі автотранспортних підприємств.
День автомобіліста й дорожника в Україні бере початок із 1993 року. Його було засновано відповідно до указу президента України. Згідно з документом, для свята відводиться остання неділя жовтня, саме тому його дата щороку змінюється.
25 жовтня – День заснування Національної спілки художників України
Національна спілка художників України являє собою всеукраїнську творчу державну організацію, яка об’єднує професійних художників і мистецтвознавців, а також відомі центри художніх промислів України.
Вона з’явилася 25 жовтня 1938 року. Її створенню передувала п’ятирічна підготовча робота спеціального організаційного комітету, який було засновано 1933 року в Харкові.
Основні завдання НСХУ – відродження й розвиток усіх видів українського мистецтва як невід’ємної складової частини світової культури, консолідація творчих сил країни, забезпечення свободи художньої творчості, проведення конференцій, загальнонаціональних, персональних, інноваційних виставок, сприяння професійному зростанню членів організації, соціальний захист її учасників.
Також цього дня відзначається Всесвітній день макаронів. Він ініційований Світовим конгресом макаронних виробів у 1995 році і проходить щорічно 25 жовтня. У різних країнах проводяться акції та заходи, які мають на меті популяризацію цього продукту.
24 жовтня – День Організації Об’єднаних Націй
Це день народження Організації Об’єднаних Націй. Встановлено резолюцією ГА ООН 31 жовтня 1947 року.
24 жовтня 1945 року, після того як більшість держав-засновників ратифікували договір про створення всесвітнього органа, було офіційно засновано Організацію Об’єднаних Націй. У 1971 році Генасамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію, в якій вона рекомендувала державам-членам відзначати цей день як державне свято.
Традиційно в цей день у всьому світі проводяться зустрічі, дискусії та виставки, присвячені цілям ООН та її досягненням.
Також цього дня в залі Генеральної асамблеї проводять міжнародний концерт, іноді влаштовуються спеціальні заходи, на яких ООН за допомогою електронних засобів комунікації зв’язується з різними містами світу.
23 жовтня – День рекламіста (Дeнь працівників реклами)
Це свято всіх рекламістів, маркетологів і піарників, які роблять внесок у розвиток торгівлі та, відповідно, економіки.
Слово “реклама” походить від латинського “reclamare” – викрикувати. За свідченнями культурологів, в античності та Середньовіччі духовна життєдіяльність суспільства виявлялася переважно в усній формі. Це підтверджується переважанням усних варіантів рекламних текстів. Їхня постійна частина – вигуки торговців – згодом виділилася в особливий жанр.
22 жовтня – Всесвітній день людей із вадами мовлення
Почав проводитися щорічно 22 жовтня за ініціативою фахівців із дослідження патологій мови з Канади (CASLPA).
Заїкання є значним порушенням мови і характеризується частим повторенням або пролонгацією звуків, складів, слів, частими зупинками або нерішучістю в промові, що розриває її ритмічне звучання. За статистикою, близько 3 млн людей по всьому світу мають подібні проблеми. Причини виникнення заїкання досі точно не встановлені.
20 жовтня – День працівників харчової промисловості
День працівників харчової промисловості встановлено у 1966 році, він святкується у третю неділю жовтня. Відзначається в Україні щорічно згідно з Указом президента України від 8 серпня 1995 року.
Підприємства харчової та переробної промисловості грають велику роль у питаннях забезпечення населення продовольчими товарами в усьому світі, оскільки турбота про хліб завжди була однією з головних турбот людства.
19 жовтня – День працівників целюлозно-паперової промисловості
Професійне свято працівників целюлозно-паперової промисловості України. День встановлено Указом президента України від 1 жовтня 2008 року, святкується щорічно в третю суботу жовтня.
Із поновленням Дня працівників целюлозно-паперової промисловості День працівника лісу перестав бути професійним святом, залишившись святом працівників лісового господарства, лісової, деревообробної промисловості.
18 жовтня –європейський День боротьби з торгівлею людьми
Цей день започатковано Європарламентом у 2007 році. Торгівля людьми – це злочин, жертвами якого можуть стати чоловіки, жінки та діти, як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації. Нині у світі понад 21 мільйон людей є жертвами примусової праці. Чоловіки, жінки й діти потрапляють до рук торговців людьми – у власних країнах і за кордоном. До того ж, страждають усі– і країна походження, транзиту, й країна призначення.
17 жовтня – Міжнародний день боротьби з бідністю
Цесвято встановлено резолюцією Генеральної асамблеї ООН 22 грудня 1992 року, який відзначається щорічно 17 жовтня.
Метою проведення цього дня є підвищення усвідомлення необхідності боротися за ліквідацію бідності та злиднів у всіх країнах, особливо в тих, які розвиваються. Це необхідність, котра набула першочергового значення.
Попри суттєвий прогрес, досягнутий людством щодо підвищення добробуту, бідність і в XXI столітті залишається глобальною проблемою.
Із понад 6 мільярдів людей, які населяють планету, 2,8 млрд (47%) живуть меншніж на 2 долари в день, а понад 1,2 млрд(20%) – меншніж на 1 долар у день.
Приблизно 800 млн осі