“Бренд UATV уже знають у світі!”, – Микола Шкарабан

Телеканал іномовлення України UATV 1 жовтня 2018 року відзначатиме свою третю річницю. За такий короткий час мовнику вдалося запустити лінійку проектів власного виробництва п’ятьма мовами (англійською, російською, арабською, українською та кримськотатарською) і створити потужну новинну редакцію, а також суттєво розширити свою присутність у світі. Сьогодні канал цілодобово розповідає світові об’єктивну, актуальну й цікаву інформацію з України та про Україну з перших уст. Де у світі можна побачити UATV та в який спосіб сьогодні транслюється іномовлення України – читайте у розмові з начальником відділу розвитку мереж ДП “МПІУ” Миколою ШКАРАБАНОМ.

– Передусім UATV транслюється засобами супутникового зв’язку. В Європі – із супутника “Hot Bird 13C“, у Північній Америці – із “Galaxy 19“, в Азії та Австралії – з “Asiasat 5“, – говорить Микола Шкарабан. – Відразу зауважу, що з квітня 2018-го наші програми у Північній Америці стали доступні в HD-якості. Минулим квітнем датується і старт ретрансляції UATV на “Asiasat 5”. У перспективі ми розглядаємо питання збільшення нашого супутникового покриття, особливо в тих регіонах, де супутникове телебачення – єдиний спосіб телевізійного перегляду, бо кабельне телебачення, в нашому розумінні, відсутнє.

Іншим способом поширення наших програм є включення телеканалу в різноманітні національні або ж наднаціональні мережі та сервіси: кабель, DTH, IPTV, OTT. З іншого боку, наш контент поширюється у соціальних мережах, що уможливлює його проникнення навіть у ті країни, де, в силу певних причин, іншої можливості побачити наші програми – немає. Принаймні, сьогодні.

Пригадую, кілька місяців тому я отримав, як на мій погляд, дуже дивний лист із запитанням: “Можно ли подключить UATV в России (Москве)? Если да, то как это сделать?”. Відповідь проста – можна. Понад те, і в Москві, і в усій Росії нас дивляться (усміхається).

Нагадую, UATV ретранслюється з усіх супутників у некодованому вигляді, – кодування суперечить самій природі телеканалу іномовлення – чи то України, чи Німеччини, чи Франції. Тож у Москві достатньо мати метрову параболічну антену, щоби без перешкод приймати наш сигнал із “Hot Bird 13C”. (До слова, в окупованому Севастополі достатньо й 60-сантиметрової «тарілки»… Втім, на тимчасово окуповані території України – Крим та Донбас – UATV додатково ретранслюється із телевеж у Бахмутівці, Чонгарі та Волновасі в цифровому форматі DVB-T2).

Супутник – це перша опція для перегляду UATV. Та є й інші варіанти, пов’язані вони з доступністю до інтернету (передусім це стосується тих країн, де встановлення індивідуальних супутникових “тарілок” заборонено, приміром Китаю, або де наразі немає можливості доставити наш сигнал засобами супутникового зв’язку).

Де б ви не були – у Москві чи Пекіні, Буенос-Айресі чи Мельбурні, якщо у вас є доступ до інтернету, ви автоматично можете отримати доступ як до окремих програм UATV, котрі вже були в ефірі (на Youtube є 5 мовних версій), так і до онлайн-трансляції телеканалу. (Наприклад, ви в Пекіні – й раптом відкриваєте, що – о Боже! – тут доступ до Youtube заблоковано. Невже ви не знаєте, як обійти “Great Firewall of China”? (усміхається).

Щодо онлайн-трансляції, то телеканал іномовлення України присутній у пакетах понад десятка ОТТ-платформ. Деякі з них використовують geo-blocking (приміром, дивитися UATV на болгарській ОТТ-платформі “Invivo” можна лише на території Болгарії, на польських “Avios” і “Toya Go” – тільки у Польщі, на латвійському ОТТ-сервісі “Baltcom” – тільки в Латвії тощо), інші – транскордонні (наприклад “Kartina.TV”, “Galaktyka TV”, “Telepark”, “Bluepoint”, зокрема й українські – “Megogo”, “Divan.TV”).

Ну й, нарешті, ще одна з опцій: зайти на офіційний сайт – UATV.UA, вибрати зрозумілу вам мову, оскільки наш сайт наразі має чотири мовні версії: українська, англійська, російська та арабська, – й у правому верхньому кутку сторінки “клікнути” на “ЗАРАЗ В ЕФІРІ НА UATV” або “BROADCASTING ON UATV”, або “СЕЙЧАС В ЭФИРЕ НА UATV”, або “الآن على UA|TV” (арабською кнопка, зрозуміло, у лівому верхньому куті). Й контент UATV оживе на вашому ґаджеті.

Також важливо, що UATV поширює свій контент через міжнародні платформи новинного обміну. Навесні 2018 року стартував сервіс BRNA (Belt and Road News Alliance), співзасновником якого є наша компанія, а членами цієї платформи новинного обміну – понад 60 телекомпанії з Європи, Азії та Латинської Америки. І якраз на свою 3-тю річницю UATV стане членом AVN (Asiavision News Exchange) – новинної платформи новинного обміну Азійсько-Тихоокеанської мовної спілки, послугами якої користуються понад 250 телекомпанії з усього світу, зокрема й члени Eurovision. У такий спосіб ми виконуємо наше статутне завдання – поширення інформації з України та про Україну.

 – У порівнянні з минулим роком, чи вдалося збільшити покриття телеканалу?

– Безперечно. У поточному році UATV збільшив свою, так би мовити, географію – з’явилися не лише нові кабельні мережі, а й нові країни. Віднедавна наші програми стали доступні абонентам кабельних мереж у Литві, Словаччині, Словенії, Німеччині та – що вам може видатися справді екзотичним – в Індонезії. Збільшено присутність у кабельних мережах Болгарії, Грузії, Латвії, Молдови, Польщі та Киргизстану. UATV став доступним у кількох готельних мережах Болгарії та Туреччини. Зауважу, що, крім прямих договорів із кабельними операторами, наш телеканал також уклав угоди із національними дистриб’юторами в Болгарії, Грузії, Молдові, Австрії, Німеччині, Нідерландах, Швейцарії, Данії, Норвегії та Швеції. На Новий рік рахуватимемо курчат (усміхається), я маю на увазі, що, згідно з угодами, наприкінці року офіційні дистриб’ютори мають відзвітувати про включення нашого телеканалу в кабельних мережах своїх країн. У нас вже є підстави для позитивного новорічного настрою у цьому питанні. Всьому свій час і пора.

 – Чи відома менеджменту каналу точна кількість аудиторії, яка охоплюється через кабельні мережі?

– Нещодавно мені потрапив до рук рекламний буклет одного із телеканалів іномовлення іншої країни, нашого, так би мовити, візаві… Не буду конкретизувати, якого саме. Так от, цей телеканал у своєму буклеті декларує, що у нього 300 млн абонентів по всьому світі. А я собі думаю, звідки у них така цифра? Вони що, порахували гіпотетичну кількість абонентів, які проживають у зоні впевненого прийому сигналу зі супутників на основі даних у “Вікіпедії” про кількість населення? Розумієте, якщо так рахувати, то в нас щонайменше декілька мільярдів абонентів, бо у нас більше та краще супутникове покриття від вашого – один із наших супутників покриває Китай та Індію! (усміхається).

Жарти жартами, та, з іншого боку, я розумію, що, як і нашому візаві, нам самим теж потрібно звітувати – хто й де дивиться телеканал іномовлення України. Втім, маніпуляціями з цифрами ми не займаємося. Те, що я зараз скажу, гадаю, не буде великим секретом для всіх, хто цікавиться телебаченням взагалі й зарубіжною аудиторією UATV зокрема: у переважній більшості країн, де нині присутній телеканал іномовлення України, кількість абонентів є комерційною таємницею. А тому не новина, що зазвичай кабельні оператори просять видалити пункт із нашого шаблонного договору про ретрансляцію, згідно з яким оператор зобов’язується повідомляти нам точну кількість абонентів, котрі дивляться UATV.

Винятки, звісно, присутні. Ми знаємо кількість абонентів у наших партнерів у Польщі, Словаччині, Словенії. Бо в цих країнах будь-які маніпуляції з цифровими показниками абонентської бази (зокрема “underreporting”) переслідуються законом. А тому ці дані відкриті. Так, приміром, абонентська база найбільших польських компаній, в яких ретранслюється UATV, становить: “nc+” – 2,12 млн, “Vectra” – 725 тисяч, “Toya” – 150 тисяч, у словацьких “Slovak Telecom” – 60 тисяч, “Antik Telecom” – 20 тисяч, у словенської “T-2” – 100 тисяч.

А найцікавіші цифри – якраз ті, які ми не маємо права розголошувати. Хіба що державним аудиторам. Тому скажу так, у 2016 році міністр інформаційної політики Юрій Стець оголосив, що в кабельних мережах світу UATV може дивитися понад 10 млн глядачів. Сьогодні я можу сказати впевнено, що, за нашими скромними підрахунками, ми цю цифру подвоїли.

 – А де очікується підключення UATV найближчим часом?

– Якраз на третю річницю телеканалу іномовлення України ми очікуємо офіційного старту в Чехії. Цікавинка в тому, що підписання договору про ретрансляцію лише з однією чеською компанією призведе до автоматичного включення UATV відразу в 190 кабельних мережах Чеської Республіки. Справа в тому, що наш чеський партнер, подібно до українського “Trinity”, “роздає”, так би мовити, готові пакети телевізійних каналів своїм партнерам. Очікуємо прогресу у “важких країнах” – я так називаю держави, де включення іноземних телеканалів більшою чи меншою мірою зарегульовано. Серед них, зокрема, Канада, Вірменія, Індія, Казахстан, Угорщина та – ви, може, будете сміятися, – наш північний сусід, Білорусь. Також у нас зараз тривають переговори із сотнями кабельних мереж Північної Америки, Європи, Азії та Австралії. Ми “обросли” контактами, нас уже впізнають на різноманітних профільних форумах. З упевненістю можу сказати, що бренд UATV вже знають у Берліні й Торонто, в Нью-Йорку та Куала-Лумпурі, Пекіні й Дубаї. Наш контент цікавий не тільки іноземним глядачам, а й телемовникам. А отже, праця всього нашого колективу вже приносить результат. Далі, я переконаний, буде більше!

Вадим ЛУБЧАК, UATV

Прямий ефір