Близько 70% деструктивних матеріалів про Україну просуваються з інформпростору РФ, – експерт

Фото Укрінформ

Гібридна агресія РФ проти України, значна частина якої припадає на інформаційну війну, зараз стає все активнішою.

На цьому наголошує політичний експерт Валентин Гладких у своєму блозі на сайті “Слово і діло“, повідомляє UATV.

“Насамперед це поширення фейків, за допомогою яких відбувається маніпулювання суспільною думкою, свідомістю людей, створення викривленої картини подій. За оцінками кіберфахівців, приблизно 70% деструктивних матеріалів про Україну просуваються саме з інформаційного простору РФ, зокрема, з російських соцмереж”, – зазначає Гладких.

До розробки фейків у Росії залучають професійних психологів, політтехнологів і спеціалістів з НЛП, які намагаються побудувати паралельну реальність, нав’язати власні цінності та наративи. Створені таким чином неправдиві повідомлення поширюються за допомогою різних видів медіа, а також через соціальні мережі та месенджери, “агентів впливу” і чутки.

Агітатори, троле- і ботоферми активізуються в інформаційному просторі напередодні виборів, а також колишніх радянських, сучасних українських чи релігійних свят.

“Найчастіше такі фейки мають ознаки посягання на територіальну цілісність та недоторканність України, дії, спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу чи захоплення державної влади, і навіть на створення терористичних груп”, – пише експерт.

У зв’язку з поширенням коронавірусу в інформпросторі почали з’являтися фейки про карантин в Україні, метою яких було дестабілізувати ситуацію в державі і поширити панічні настрої серед громадян.

Чи не єдиною відповіддю України на “інформаційно-психологічну” агресію з боку Російської Федерації стало “блокування” російських телеканалів і соцмереж, зазначив Гладких. Проте такі заборони насправді легко обійти. Тому такі заходи навряд чи можна назвати достатніми, адже масштаби “інформаційної агресії” незрівнянно більші.

Служба безпеки України тільки впродовж першого півріччя 2020 року припинила роботу близько 2,3 тисячі вебресурсів, які злочинці використовували для неправомірних дій; зупинила діяльність понад 2,6 тисячі спільнот та 385 інтернетагітаторів, які поширювали різноманітні фейки про епідемію COVID-19; заблокувала міжрегіональну мережу ботоферм із понад 10 тисяч акаунтів, якою керували з РФ; порушила 35 кримінальних проваджень; нейтралізувала понад 300 кіберінцидентів та кібератак на об’єкти критичної інфраструктури.

Проте, на думку експерта, для ефективнішої протидії гібридній агресії РФ необхідно реформувати СБУ з урахуванням нових викликів, а також переосмислити принципи та підходи до регулювання роботи ЗМІ, особливо цифрових.

“А головне – треба переорієнтувати систему освіти на розвиток критичного мислення та формування навичок безпечного поводження в океані інформації”, – додає Валентин Гладких.

Експерт наголошує, що стежити за використанням інформації у наш час дуже важливо, тому що її застосування тим чи іншим чином може вплинути на людську поведінку. При чому вплив цей може бути таким же сильним, як і безпосереднє насилля чи погрози його застосування. Як сказав один із класиків сучасної політичної думки, “в умовах демократії інформація відіграє таку саму роль, як насилля в умовах репресивних режимів”.

Валентин Гладких наводить приклад, коли нещодавно, виступаючи в одному з політичних токшоу, народний депутат України Андрій Ніколаєнко цілком серйозно посилався на поширений у соцмережах російський фейк, який раніше вже неодноразово був спростований. Мова йшла про 25-річну дівчину, яка нібито отримала генеральську посаду в апараті Служби безпеки України. Проте насправді сайти-смітники поширювали фото тезки співробітниці СБУ.

Нагадаємо, нещодавно СБУ заблокувала діяльність ворожої мережі пропагандистів, які діяли у районі проведення операції Об’єднаних сил. Мережу сепаратистських інтернетагітаторів координувало так зване “Міністерство інформації ДНР”.

Перед цим на Херсонщині Служба безпеки викрила агентурну мережу ФСБ.

Читайте також: 10 років ув’язнення отримав агент ФСБ РФ, який готував диверсію у Сєвєродонецьку, – СБУ

Прямой эфир