Безорна обробка землі: як українські аграрії підвищили врожайність в 3 рази (ВІДЕО)

Фото UATV

“Щоб збирати відмінний урожай, зовсім не обов’язково орати землю”, – так вирішили в господарстві на Дніпропетровщині і вже 20 років не тільки досягають успіху в фермерській діяльності, а й дбають про землю.

З кожним роком з’являється все більше прихильників безорної обробки землі. Ця система сприяє поліпшенню насамперед якості землі, тобто накопиченню гумусу, відбувається менше викидів вуглекислоти в атмосферу. Така технологія дозволяє застосовувати мінімальні дози мінеральних добрив, а найголовніше, що відновлюються агробіоценози, “дружно” живуть рослини, комахи, інші мікроорганізми.

У нашому новому випуску ми розповідаємо про українське підприємство, яке використовує безорну обробку землі. Англійською це називається “no-till”.

“Господарство існує вже понад 20 років. Практично весь цей період в рослинництві застосовується технологія no-till, без оранки. На площі понад 8 тисяч га землі вирощуються основні с/г культури: озима пшениця, соняшник, кукурудза, просо, люцерна”, – розповідає Сергій Ізюмченко, керівник департаменту рослинництва.

Така технологія дозволяє ставитися до землі більш дбайливо. За допомогою нульової обробки ґрунту, він покривається мульчею, що запобігає ерозії. Основний принцип системи – використовувати природні процеси, які відбуваються в ґрунті. Прихильники “no-till” дотримуються думки, що плужна обробка, до якої всі звикли, вкрай шкідлива для природного розпушування.

За технологією no-till обробляється 6,8% ріллі в світі. Близько 95% цих площ припадає на США, Канаду, Бразилію, Аргентину, Парагвай і Австралію. В Європі така технологія не дуже популярна: тут її використовують всього 3% фермерів.

“За цією технологією відразу після збору врожаю може заїжджати сівалка для посіву озимої пшениці. Це дозволяє економити на паливі, зменшує навантаження на техніку, земля менше пошкоджується, більше зберігається вологи, не порушується сама структура ґрунту. Хоча технологія і не нова, мало хто нею користується”, – зазначає Дмитро Смик, агроном-зерновод.

Зацікавленість в технології, крім усього іншого, зумовлена соціально-економічними умовами. Безорна система скорочує витрати на оплату праці в 1,6 разу, на техніку – в 1,5 і на паливо – в 2,2 разу. Крім того, врожайність підвищується в 3-5 разів, а витрати на виробництво в західних країнах скорочуються на 12%.

Таким чином, з кожним роком з’являється все більше прихильників цієї технології, вона розвивається, фермери бачать в ній перспективу.

Детальніше про те, як ведуть своє господарство герої нашої програми – дивіться в повному випуску програми “Моя земля”.

Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.

Прямий ефір