Атлантична хартія може не впоратися зі стримуванням агресивної російської політики, – експерт (ВІДЕО)

Фото Facebook ZOiS

Атлантична хартія вже не раз доводила свою ефективність за часів світових криз. Вона доводить свою корисність навіть зараз, коли в Європі одночасно відбуваються кілька криз, включно з українською. Але водночас складно сказати, як довго вона зможе стримувати наростаючу агресію з боку Росії.

Про це заявив професор європейських досліджень Європейського університету Віадріна Тім Байхельт у програмі “На самом деле: мир” на телеканалі “Дом“.

Як вважають в оборонних міністерствах Великої Британії, Німеччини та Франції, практична ефективність хартії полягає хоча б у тому, що по-справжньому велика біда в Європі поки що не трапилася, зазначив професор.

“Однак складно сказати, наскільки Атлантична хартія буде здатна стримувати російську політику, яка стає все більш агресивною, і в майбутньому. Принаймні, поки що неможливо передбачити, як поведуть себе наші країни, включаючи Америку і Німеччину, в такій ситуації”, – сказав Тім Байхельт.

Водночас “Ініціатива трьох морів” може допомогти створити майданчик, де країни Європи обговорюватимуть стратегії протидії російській загрозі.

“Тут потрібно сказати, що ідея Тримор’я, або “Союзу трьох морів” може послужити прекрасною основою для неформального об’єднання декількох країн ЄС, які не мають достатнього військового потенціалу для надійної оборони, але перебувають у небезпечній зоні впливу Росії, яка всюди навколо себе провокує виникнення криз – як на українському Донбасі, так і, наприклад, у Білорусі. Так що це був би чудовий майданчик для обговорення стратегій протидії російській загрозі та вироблення відповідних рішень. У межах Європейського Співтовариства поки що такого майданчика немає, і в НАТО він не передбачений, – тому це гарна ідея”, – зазначив експерт.

Довідка. Атлантична хартія – декларація глав урядів США і Великобританії – Ф. Рузвельта і В. Черчилля, підписана 14 серпня 1941 року після переговорів, які відбувалися на борту військових кораблів в Атлантичному океані, біля Ньюфаундленду. У декларації, що складалася з 8 пунктів, у загальній формі говорилося про цілі війни і післявоєнний устрій світу. У ній зазначалося, що США та Англія “не прагнуть ні до яких територіальних чи інших придбань”; “не погодяться на жодні територіальні зміни”, які не перебувають у згоді з бажанням народів; “поважають право всіх народів обирати собі форму правління”.

Читайте також: ЄС розробляє ефективний механізм реагування на проблеми міграції, – посол Німеччини (ВІДЕО)

Прямий ефір