Антирейтинг боржників: експерт розповів про ситуацію на ринку газу (ВІДЕО)

Фото Укрінформ

“Облгази” заборгували оператору ГТС понад 1 млрд гривень. Хто очолив антирейтинг боржників? З чим це пов’язано і до чого може призвести така ситуація – в програмі “5 вопросов на злобу дня” на каналі “Дом” розповів Максим Гардус, експерт з енергетичних питань.

– З чим пов’язано те, що облгази заборгували оператору ГТС понад 1 млрд гривень і до чого це може привести?

– Більшість регіональних збутових компаній сконцентровані в Україні нерівномірно. Вони належать одній компанії, яка пов’язана з Дмитром Фірташем. Є тільки кілька облгазів, які йому не належать. Постачальник газу для населення – “Нафтогаз” – роками висловлює припущення, що не весь газ, який продається за пільговими цінами для населення, йде насправді для населення. Регіональні газові компанії відкидають ці звинувачення.

Крім того, є проблема системи обліку. Скільки спожило газу саме населення, знають тільки облгази. “Нафтогаз” не має доступу до цих даних. Тому він ставить під сумніви ту інформацію, яку облгази надають. Відповідно РГК (регіональні газові компанії, – ред.) стверджують, що населення не платить, а “Нафтогаз” підозрює, що населення платить, а РГК просто ці гроші приховує.

– Ми зараз говоримо про монополії і непрозорі методи роботи?

– Формально монополії немає. Всі облгази юридично незалежні. А РГК надають всього лише консультаційні послуги. Справи про те, що ці компанії належать одній людині, в Антимонопольному комітеті лежать роками. Юридична структура цих облгазів так заплутана, що це не так вже й легко довести. Ми можемо тільки підозрювати, що облгази належать одній особі, але довести це поки не вийшло.

– Лідерами серед боржників залишаються “Луганськгаз” – там 286 млн грн заборгованість, “Тернопіль горгаз” – 164 млн, “Київоблгаз”, “Кіровоградоблгаз” і “Донецькоблгаз”. Про що говорять ці цифри, і як пояснити те, що сюди потрапила столиця, де на сьогоднішній день виплачують найвищі зарплати?

– Найцікавішим в цьому списку є “Кіровоградоблгаз”, який єдиний в цьому списку належить “Нафтогазу”. Тобто, формально він належить державі, адже “Нафтогаз” належить державі. Кількість платежів пропорційна не розміру зарплати, а відсотку населення. Адже чим більше населення, тим більше людей неплатоспроможних або несвідомих. Не секрет, що пенсіонери традиційно платять справно, навіть в період пандемії. Найчастіше борги накопичуються не у найбідніших громадян. Чим більше населення – тим більше борги. Тому лідери – Київ, Львів, Одеса, де людей просто багато.

У Луганській області ситуація особлива – там також борги за електрику, за воду, за все, оскільки не вистачає інфраструктури. Іноді дуже складно заплатити багатьом людям, адже в їхньому населеному пункті немає “Ощадбанку” або будь-якого іншого банку. Люди просто не можуть віддати гроші, навіть якщо хочуть.

– Як вплинув карантин на платоспроможність і цю заборгованість?

– Платежі дійсно впали десь на 15%. Я думав, що впадуть більше. Однак багато людей навчилися користуватися платіжними сервісами, яких в Україні дуже багато. Особисто я плачу, лежачи на дивані, через Приват24. Хто не може вмовити бабусь чи дідусів навчитися користуватися смартфоном, платить за них.

– Яку роль держава відіграє в цій ситуації?

– Я не думаю, що сума в 1 млрд грн дуже критична. Самому “Нафтогазу” винні 46 млрд. Це тягнеться багато років. Це не безнадійна заборгованість, а безвідсотковий кредит, який облгази беруть у “Нафтогазу”. “Нафтогаз” все одно всі суди виграє. На опалювальний сезон це не вплине ніяк, оскільки готуючись до можливої ​​зупинки транзиту цієї зими, “Нафтогаз” закачав в підземні газові сховища рекордну кількість газу. Там зараз приблизно 17 млрд кубометрів. Цього вистачить на всю теплу зиму. Крім того, через “коронакризу” зараз впали ціни і можна закупити ще більше газу.

Більше випусків програми “5 вопросов на злобу дня” дивіться за посиланням.

Прямой эфир