Юрій Гримчак: “70% питної води на окупованому Донбасі – непридатні для використання”

Фото Укрінформ-UATV

Під час візиту в Україну представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні провела зустріч із міністром з питань тимчасово окупованих територій Вадимом Чернишем. Вони обговорили необхідність гуманітарного розмінування на сході України і підготовку навчальних програм для жителів територій уздовж лінії зіткнення щодо безпечної поведінки з вибухонебезпечними предметами.

Заступник міністра з питань окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Юрій Гримчак розповів у інтерв’ю  UATV про нову гуманітарну програму розмінування окупованих територій та загрозу екологічної катастрофи на Донбасі.

За словами Юрія Гримчака, на окупованій частині України, в сірій зоні, заміновані території у величезних масштабах.

“На жаль, у нас немає карти замінованих полів, зокрема й на нашій території. Зараз, будь-хто, хто побував у сірій зоні, знає, що вихід за асфальтове покриття фактично заборонено”, – розповів заступник міністра.

Для успішного розмінування території, міністерство, окрім  звичайної ліквідації мін, використовує програму гуманітарного розмінування.

“Це спеціальна програма, яка відтворюється за участю нашого міністерства. До гуманітарного розмінування належить не лише звичайне розмінування, а й навчання населення, дітей. Тобто, це освітня програма для населення”, – пояснив експерт.

За словами Юрія Гримчака, розрахувати – скільки фінансів і часу потрібно на повне розмінування Донбасу – доволі складно.

“Сказати, яка буде потреба у грошах – важко, та попередньо ми оцінювали це в 400 млн, і не факт, що цього фінансування вистачить. У нас є такі об’єкти, куди ніхто не заходить, бо там міни хаотично розставлені, тож це надзвичайно ризиковано. І таких об’єктів багато навіть на території, яку ми контролюємо. Розмінування території – це на декілька років, ба навіть десятиріч. Міни Другої світової ще досі знаходять”, – сказав заступник міністра з питань окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб.

Окрім того, Юрій Гримчак розповів про важку екологічну ситуацію на Донбасі.

“У нас є дані дослідження, які ми проводили на нашій території, на тимчасово окупованих територіях і в Росії. І на сьогодні маємо дані, що 70% джерел питної води на окупованій території вже не придатні для використання“, – заявив експерт.

Заступник міністра пояснив, що є декілька складових екологічних негараздів на Донеччині, але найкричущі – це затоплені шахти.

“У затопленій шахті, де вода не відкачується і під високим тиском підіймається на поверхню, відбувається її мінералізація і, фактично, ця вода вбиває все живе – дерева, траву, все. А першим підіймається на поверхню метан, що може привести до вибухів”, – заявив експерт.

“У нас є дані замірів води річки Сіверський Донець, які були до лінії розмежування і в Росії. Рівень мінералізації води відрізняється у вісім разів”, – додав Юрій Гримчак.

За його словами, екологічна ситуація на Донбасі – це одна із найголовніших проблем.

“У нас є два варіанти: вирішувати вже наявні проблеми чи розробити стратегію для запобігання екологічної катастрофи в майбутньому”, – підсумував заступник міністра.

Телеінтерв’ю із Юрієм Гримчаком дивіться 15 березня о 19:15 в передачі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV.

Наталія МАРЧЕНКО, UATV

Прямий ефір