Українці в Антарктиді активно співпрацюють із міжнародними партнерами, – Євген Дикий

Фото із сайту volynnews.com

Про це розповів учений-біолог та директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий в інтерв’ю Українському інтересу.

За його словами, перед нашими полярниками відкриваються нові обрії. “Вже цього сезону двоє наших мікробіологинь відряджаються на білоруську станцію “Вечєрняя”, яка в іншому кінці Антарктиди. Там вони досліджуватимуть антарктичні підлідні озера – те, чого немає поруч з нашою станцією”, – зазначив Євген Дикий.

Також, за його словами, один із українських полярників піде в складі турецької експедиції в Маргарет Бей, де турки планують збудувати власну полярну станцію. “Наш фахівець там закладатиме екологічний полігон, вимірюватиме всі параметри мікроклімату, рослинності тощо”, –  розповів науковець.

Окрім того, на  наших вчених очікують на південнокорейській станції “Кінг Седжон”. “Там потужна база з повноцінно обладнаною лабораторією, де можна одразу ставити експерименти на відібраних зразках. Наприклад, фізіологічні, біохімічні досліди”, – повідомив Євген Дикий.

Також уперше за багато років передбачається морська програма – кілька наших дослідників підуть у рейс на іспанському судні “Гесперідес”, яке здійснюватиме геологічні дослідження вулканів підводної дуги Скоша.

“Ми задіюємо потенціал партнерства між державою та українським приватним бізнесом. У Південному океані в районі протоки Брансфілда працює український крилеловний траулер. Ми домовилися з власниками цього судна, що вони безкоштовно візьмуть на борт наших дослідників. Під час ловлі криля вчені зможуть брати потрібні зразки та проводити дослідження”, – зазначив біолог.

Окрім того, за його словами, існує домовленість спільних досліджень Арктики з Канадою. “Вона наразі “рамкова”, ще не наповнилася конкретними проектами. Є принципова рамкова угода НАНЦ із “Полар Ноледж Канада”, і вона чудова. Канадці готові працювати у нас на “Вернадському”, а нам відкривається можливість працювати на цілій мережі станцій у канадській Арктиці. Зокрема, ми вже запрошені на липень 2019 року, на відкриття у Кембрідж-Бей нової, абсолютно хай-текової дослідницької бази. Без жодних проблем наші дослідники зможуть працювати на цій базі”, – розповів директор Національного антарктичного наукового центру.

Прямий ефір