Україна не буде змінювати “мовну статтю” закону “Про освіту”, – Володимир Ковтунець

Фото UATV

Відносини між Україною та Угорщиною продовжують загострюватися у зв’язку з мовною нормою нового українського закону “Про освіту”, який набрав чинності 28 вересня 2017 року. Будапешт критикує закон і бачить в ньому порушення прав угорської нацменшини. Нещодавно міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто звинуватив Київ в початку “міжнародної кампанії брехні”. Українська сторона ці звинувачення відкидає.

Журналісти телеканалу UATV запитали першого заступника міністра освіти і науки Володимира Ковтунця, наскільки високі шанси знайти спільну мову з угорською стороною.

“Одна з причин, чому угорці так дивно себе ведуть в тому, що угорська громада на Закарпатті проживає дуже компактно, і там по суті ніколи не викладали українську мову на достатньому рівні. Свого часу я зустрічався в Ужгороді з консулом Угорщини, він гостро ставив питання про підвищення якості викладання української мови. Тоді ми зійшлися на тому, що якість має бути суттєво покращена, при цьому вони не говорили, що потрібно більше предметів викладати українською – це вже інше питання”, – розповів Володимир Ковтунець.

На його думку, нинішня практика викладання ізолює угорську громаду.

“Якщо діти не вивчають українську мову в школах, то потім їм складніше вступити до інституту, де половина предметів українською, і далі інтегруватися в суспільство, а це схоже на дискримінацію. Це означає, що по суті ми готуємо молодь до еміграції в Угорщину. У них є бажання нічого не змінювати, вони просять дати лише трохи української мови – ось тут починається непорозуміння”, – пояснив Ковтунець.

Минулого тижня були перервані двосторонні консультації з угорської громадою.

“Ми не знаємо точних причин скасування діалогу, але одна з можливих – відсутність спільної позиції у різних представників угорської громади. А їх офіційна відповідь – “давайте почекаємо рішення Конституційного суду”. Але ми б хотіли вирішувати питання з сусідами по-добросусідськи, а не мовою ультиматуму”, – зазначив гість телеканалу.

Заступник міністра підкреслив, що Україна ні за яких умов не буде йти на поступки і не буде змінювати 7 статтю про “Мову освіти” Закону України “Про освіту”.

“Спроби Угорщини ізолювати Україну від НАТО – проваляться, бо ці дії не відповідають політиці НАТО. Я хочу, щоб у світі зрозуміли, що Україна більше не об’єкт політики. Україною не будуть правити ззовні і диктувати умови”, – заявив представник Міносвіти.

Ковтунець також зазначив, що ймовірно більшою мірою питання стало проблемним через політичну ситуацію в Угорщині.

“Я вважаю, що консультації продовжаться, коли угорські політики вирішать свої внутрішні питання. Поки рано говорити про компроміс. Дуже можливо, що діалог відновиться вже після виборів, але це не означає, що Україна не буде намагатися знайти конструктивний діалог з угорською стороною. Ми виконуємо і продовжимо виконувати міжнародні зобов’язання”, – додав заступник міністра освіти.

Телеінтерв’ю з Володимиром Ковтунцем дивіться у передачі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV.

Марта ЗНАК, UATV

Прямий ефір