Софія Київська: заповідник, який відображає золотий період середньовічної України (ВІДЕО)

Фото UATV

Національний заповідник “Софія Київська” – один із найбільших музейних центрів України. Перше богослужіння в ньому відбулося 10 століть назад. У 1990 році його внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Софія Київська – візитка української столиці. У центрі заповідника – Софійський собор.

1000 років тому Софійській собор був найбільшим у стародавній державі. Фасад його виглядав не так, як сьогодні. Стіни оштукатурили лише 600 років потому. Усередині собор був багато оздоблений.

Вівтар і внутрішня частина купола оформлені мозаїкою. У центрі композиції – 6-метрове зображення Божої Матері Оранти. За легендою, вона врятувала храм, коли на Київ напали татари в XIII столітті.

Храм розписано біблійними сценами. Півтора століття тому фрески виявили випадково. Від стіни відвалився фрагмент штукатурки і під ним побачили малюнки. Вчені підтвердили – зображенням тисяча років. На фресках – написи, залишені священиками та парафіянами.

Деякі графіті, фактично, є давніми юридичними документами. На стінах храму зафіксовані дати народження й смерті, зокрема князів. Є запис про смерть у 1054 році одного з наймогутніших і найвпливовіших правителів того часу в Європі.

На стінах храму можна знайти й автографи перших осіб того часу. Один із них, за припущенням учених, на початку ХІ століття залишила Анна Ярославна, яка за кілька років вийшла заміж за французького короля.

Заповідник щодня відвідують сотні туристів, щоб доторкнутися до тисячолітньої історії.

1000 років тому Давньоруська держава активно розвивалася. Київ уже тоді був впливовим політичним і торговельним центром Європи. Софійський собор – відображення золотого періоду середньовічної України.

Білmше випусків програми “Архітектура Києва: історія і міфи” дивіться за посиланням.

Прямий ефір