“П’ять днів війни”: на UATV стартує цикл сюжетів про агресію РФ проти Грузії

Фото UATV

8 серпня 2018 року минає 10 років від початку прямої збройної агресії Російської Федерації проти Грузії. Тоді, нехтуючи загальноприйнятими нормами та принципами міжнародного права, збройні сили РФ грубо порушили міжнародно визнані кордони і вторглися на суверенну територію Грузії. “П’ять днів війни” – у п’яти сюжетах UATV. Про жахи бомбардування згадують очевидці. Експерти розповідають про те, чи можна було уникнути конфлікту. Наші журналісти були поблизу окупованих сіл, в яких ще не бував жоден український канал.

“Ми приїхали до Грузії 1 серпня. У нас було всього п’ять днів, щоби зрозуміти, наскільки змінилося життя людей після десяти років конфлікту в Цхінвальському регіоні. Тоді, 8 серпня 2008 року, за п’ять днів війни загинули 162 військовослужбовці, понад 25 тисяч осіб стали біженцями, – коментує авторка циклу сюжетів, журналістка UATV Юлія Божко. – Найстрашніше було змиритися, розповіла нам дівчина на ім’я Мака Кахніашвілі. Вона – вимушена переселенка із Цхінвалі. У війні в Абхазії вона втратила старшого брата. А під час бомбардування у Цхінвалі загинула її мама. Під час інтерв’ю вона робить паузи і плаче. І я розумію, що навіть через десять років жахи війни її переслідують”.

Знімальна група побувала в найбільшому з 34 поселень для вимушених переселенців – Церовані, зараз там проживають 7 тисяч осіб. Всього у Грузії, враховуючи події в Абхазії та у Цхінвальському регіоні, – понад 260 тисяч біженців.

“Тільки 60 відсотків з них забезпечені житлом. Із Церовані деякі жителі їздять до родичів на окуповану територію. У так званій Південній Осетії нині, за ​​різними даними, налічують до 20 російських військових баз. Одну з них ми бачили в селі Ахмаджі”, – говорить Юлія Божко. За її словами, тема Грузії дуже важлива, оскільки гібридна війна, яку веде Росія, триває.

В інтерв’ю UATV секретар Ради безпеки Грузії Давид Раквіашвілі розповів, що міжнародна спільнота у 2008 році не вірила, що може відбутися окупація. Він сказав, що тоді було ясно – це тільки початок, і це продовжуватиметься. Але тоді ця ситуація не сприймалася міжнародною спільнотою. “Головний урок 10 років по тому: треба було краще слухати, що говорили в Кремлі. Не було секрету в тім, яка політична амбіція Російської Федерації, яка заявка… Вся ця історія, яка відбувалася 10 років тому, – вона не ізольована. Вона триває”.

Також наша знімальна група побувала в декількох кроках від окупованої території.

“Місцями уздовж умовних кордонів протягнуто колючий дріт, він огороджує понад п’ятдесят кілометрів. Щодня лінію зіткнення перетинає до 300 людей. Є випадки їхніх зникнень. У 2017 році відомо про 136 незаконних затримань, у цьому році за сім місяців – вже понад 60 людей затримано окупаційною владою. Уздовж лінії розмежування – понад п’ятдесят сіл. І практично всі вони, за інформацією одного з грузинських добровільних рухів “Наша сила в єдності”, перебувають у зоні ризику. Ми побували неподалік від села Кода. Там російські військові постійно патрулюють так званий кордон. Добровольці зафіксували, як вони заходять на підконтрольну Грузії територію. Вони вважають, що в планах окупантів – зсунути кордони, захопивши ще більше землі”, – розповіла журналістка.

Цикл сюжетів “П’ять днів війни” виходитиме на телеканалі UATV з 8 по 12 серпня у випусках новин російською і англійською мовами.

Прямий ефір