Під аркою: Що зараз відбувається біля старого саркофага Чорнобильської АЕС (ВІДЕО)

Фото UATV

Цю споруду вже не побачити з висоти польоту чи майданчика ЧАЕС. Саркофаг – перше укриття, яке побудували над зруйнованим енергоблоком. Під ним поховали 90 тисяч кубометрів радіоактивних відходів і близько двохсот тонн ядерного палива. Захисну оболонку звели за півроку – це три 12-метрових каскади з бетону й і металу.

У саркофазі було багато нещільностей, тому частина аерозольної радіоактивності могла виноситися потоками повітря.

Новий безпечний конфайнмент, або арка, заввишки з 35-поверховий будинок, завдовжки – у півтора футбольних поля. Важить вона понад 36 тисяч тонн. Будували арку майже 7 років, ще два тижні її насовували на старе укриття.

Зараз радіаційний фон під аркою допустимий для роботи, але перебувати тут радять недовго, причому – строго в респіраторах. Старий саркофаг 30 років захищав світ від радіації, а тепер і сам стає джерелом небезпеки. Нова арка накрила попередника щонайменше на 100 років.

“Старий саркофаг жодних змін не має, на даний час радіаційна обстановка в цьому просторі залишилася незмінною, а за межами арки ситуація щодо гамма-випромінювання, в середньому, покращилася удвічі”, – говорить заступник керівника проекту “Новий безпечний конфайнмент” ЧАЕС Віктор Залізецький.

Укриття 1986 року збудували за 206 днів, а на його демонтаж підуть роки. Металеві опори та бетонні блоки почнуть розбирати наступного року. Кранами розміром із “Боїнг” фахівці керуватимуть з іншого приміщення. Фрагменти саркофага подрібнять, дезактивують і вивезуть на сховище радіоактивних відходів.

Розібрати саркофаг і підібратися до зруйнованого реактору – це лише частина проекту. Потім потрібно дістати паливо, яке залишилося після вибуху на ЧАЕС, щоб з’ясувати, наскільки воно небезпечне.

Обслуговування арки обійдеться Україні приблизно в 60 мільйонів євро в рік. Поки стратегію розписано до 2065 року – стільки часу займе очищення території ЧАЕС до максимально можливого рівня безпеки.

UATV першим з українських телеканалів побував під новим укриттям над ЧАЕС і покаже вам, що приховує гігантська арка.

Дивіться новий цикл сюжетів “Чорнобильський літопис” із 23 квітня в підсумкових випусках новин.

“Чорнобильський літопис” – це чотири серії, створені за тими ключовими епізодами, які передають масштаб катастрофи. Це історії про аварію на ЧАЕС та про людей, яких по-різному торкнулися наслідки однієї некерованої реакції.

Прямий ефір