Експерт розповіла, як варто змінити закон “Про омбудсмена”

Фото UATV

Слід перезавантажити конкурс на посаду Уповноваженого Верховної Ради з прав людини і зробити його відкритим, щоб на нього могли подаватися кандидати-правозахисники, які дійсно працюють у правозахисних організаціях.

Про це в інтерв’ю журналістам телеканалу UATV розповіла голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

“Перше, що варто змінити в законі “Про омбудсмена” (і це треба робити не під час виборів, а зараз), тому що під час виборів правила гри не змінюються, – потрібно передбачити, щоб кандидати на посаду омбудсмена вносилися в результаті проведення відкритого й прозорого конкурсу із залученням національних і міжнародних правозахисних організацій. Варто нагадати, що однією з вимог до цієї посади є досвід правозахисної діяльності. Друге – треба знизити віковий ценз, адже зараз омбудсменом може стати людина від 40 років, тоді як навіть президентом України може стати громадянин у віці 35 років. Це дискримінаційний поріг”, – поділилася Печончик.

За її словами, дуже важливо, щоб нинішній омбудсмен Людмила Денисова не почала знищувати те, що будувалося до неї.

“Бо за останні 5 років Офіс омбудсмена розширив сферу своєї роботи, він став сильнішим як інститут, і ми це бачимо з кількості звернень українців (вони з року в рік зростали). Тому важливо, щоб новий омбудсмен продовжила ті вектори роботи, які розвивалися до цього: запобігання тортурам і робота національного превентивного механізму, незалежні моніторинги, доступ до публічної інформації, робота щодо захисту персональних даних і права на приватність українців, запобігання дискримінації, захист прав внутрішньо переміщених осіб і військовослужбовців тощо”, – повідомила експерт.

Також Тетяна Печончик пояснила, якими рисами повинен володіти Уповноважений з прав людини: “Омбудсмен – це не одна особа, а ціла інституція, апарат. Він повинен бути нервом, який чітко реагує, якщо в країні порушуються права людини. Для інституту Уповноваженого зараз почався стресовий момент, оскільки я знаю, що багато представників попереднього уповноваженого звільнилися. А якщо переобирається керівник і звільняється середня ланка, яка продовжує політику Офісу, то пройти цей період турбулентності набагато складніше. Подивимося, як із цим впорається Людмила Денисова”.

Нагадаємо, за останні п’ять років довіра українців до Офісу омбудсмена значно зросла. У порівнянні з 2016 роком, 2017 року кількість звернень до Секретаріату Уповноваженого з прав людини збільшилася утричі.

Телеінтерв’ю з Тетяною Печончик дивіться в передачі “Лицом к лицу” 23 березня о 15:00 на телеканалі UATV.

Марта ЗНАК, UATV

Прямий ефір