Екс-боєць “Донбасу” розповів про бої за Іловайськ і неточні свідчення у звіті ООН

Фото: Facebook

Напередодні річниці “Іловайського котла” Управління Верховного комісара ООН опублікувало звіт про порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права в контексті подій у серпні 2014 року. Однак відомості, які збирали у свідків того відрізка російсько-української війни, записані недостатньо достовірно.

Про це журналістам UATV розповів екс-боєць першої штурмової роти батальйону “Донбас”, парамедик Сергій Міщенко.

Він пішов воювати на початку липня 2014 року. Разом із побратимами брав Попасну та Лисичанськ, підтримував правопорядок у Кураховому, а потім потрапив під Іловайськ.

“У нас було досить багато досвідчених бійців, які пройшли Афганістан, досвідчених командирів штурмових рот і взводів. Відверто кажучи, ми брали силою духу. Бо озброєння у нас було слабке, тільки стрілецьке: автомати, гранатомети”, – згадує Сергій Міщенко.

Саме тоді батальйон “Донбас” стикнувся з регулярними частинами російської армії, які проводили прямі атаки на українських військових. Іноді доводилося воювати буквально врукопашну.

“У Красносільскому було жарко, було багато втрат, поранених, і після цього для мене взагалі перестало існувати таке поняття, як честь російського офіцера. Тому що дуже багато брехні та відвертих убивств, які порушують всі норми й поняття війни”, – говорить екс-боєць. Всі свідчення про бої під Іловайськом він розповів представникам ООН. Однак не всі вони потрапили до звіту.

“Звіт з одного боку непоганий, хоча б у тім, що в 2016-2017 роках опитали усіх наших бійців, які були в полоні на той момент. І, звичайно, важливо, що ці свідчення було озвучено на міжнародному рівні. Це стосується другої частини звіту. Щодо опитування, яке проводили на непідконтрольній Україні території, воно відверто брехливе. Збирали свідчення представники ООН. Але першого разу мене опитав білорус, а вдруге – громадянин Російської Федерації. На жаль, ці дані далеко не повністю увійшли до звіту, і з великими недоліками. У всьому звіті участь регулярних військ РФ як така ставиться під сумнів, хоча для нас це не питання. Коли йдеться про те, як брали в полон і як поводилися з нашими бійцями, використовуються вирази: затримували, перевозили. Хто й куди? Незрозуміло. Хоча ми чесно говорили, що це робили регулярні частини російських військ, коли 31 серпня 107 полонених бійців “Донбасу” було передано російською армією владі “ДНР”, – розповідає Сергій Міщенко.

За його словами, у звіті ООН також не відображені тортури, “допити” з побиттям, які застосовувалися до українських військових, зокрема й у донецькому СБУ, де бойовики тримали військовополонених. А жахливі умови, в яких містилися бійці, названо поганими. До того ж, чітко відображені тільки п’ять прізвищ – мирних жителів, які загинули в Іловайську.

Також у доповіді містяться звинувачення Сергія Міщенка.

“В Іловайську під час штурму, коли тривали обстріли сепаратистів і стрілецькі бої, загинули троє цивільних осіб, котриих ми затримували як коректувальників. Був іще один цивільний, який загинув від мінометного обстрілу в себе у дворі. Всі трупи були на території школи. Й особисто мене звинувачують у тому, що я організував масове поховання місцевих жителів, що не поставив табличку й не записав їхні прізвища. Але їхніх прізвищ я не знав. Хоча попросив допомогти місцевих жителів і чітко сказав, хто та де лежить – ми спеціально загорнули їх у різні покривала. Це було тимчасове поховання, щоб дотриматися санітарних норм”, – говорить колишній військовослужбовець батальйону “Донбас”.

Телеверсію інтерв’ю з Сергієм Міщенком дивіться у програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV 14 серпня о 21:00.

Прямий ефір